Gündem Marmara Denizi'nde batan kargo gemisinin yeri tespit edildi

Marmara Denizi'nde batan kargo gemisinin yeri tespit edildi

15.02.2024 - 09:41 | Son Güncellenme:

Marmara Denizi'nde, İmralı Adası'nın yakınlarında su alarak batan 59 metre boyundaki kargo gemisinin mürettebatı için kurtarma çalışması başlatıldı.

Marmara Denizi'nde İmralı adasının güneybatısında 59 metre boyundaki kargo gemisi battı. Dalga boyunun 3 metreye ulaştığı Marmara Denizi’nde arama kurtarma çalışması başlatıldı.

Haberin Devamı

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Mudanya ’da kriz merkezi oluşturduklarını, çalışmalarını yakından takip etiklerini söyledi.

Marmara Denizinde batan kargo gemisinin yeri tespit edildi

BATAN GEMİNİN YERİ TESPİT EDİLDİ

Geminin battığı yer tespit edildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından, geminin, 51 metre derinlikte, deniz tabanındaki görüntüleri ortaya çıktı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, "Marmara Denizi’nin İmralı Adasının güney batısında 6 mürettebatın bulunduğu Batuhan A kuru yük gemisini arama faaliyetlerinde enkaz görüntüsüne ulaşıldı. Deniz Kuvvetlerine bağlı sonar kabiliyetli gemi tarafından 51 metrede geminin enkaz görüntüsüne ulaşıldı. Söz konusu enkaz görüntüsünün gemiye ait olup olmadığının teyidi için dalış planlaması yapılacaktır." denildi.

Haberin Devamı

BAKAN YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

Bakan Yerlikaya açıklamasında, "Bu sabah 06.30’da Marmara Denizi’nde, Bursa Karacabey açıklarında içerisinde 6 mürettebat bulunan Batuhan A isimli bir ticari geminin ağır hava ve deniz şartları nedeniyle batmaya başladığı bilgisinin alınmıştır.

Olay mahalline derhal 2 Sahil Güvenlik Gemisi ve 2 Sahil Güvenlik Botu sevk edilmiş, eş zamanlı olarak Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından da 2 adet römorkör bölgede görevlendirilmiştir.

Başlatılan arama kurtarma faaliyetleri neticesinde geminin battığı değerlendirilen bölgede 1 adet boş can salı tespit edilmiştir. Arama kurtarma çalışmalarına destek olmak üzere 1 Sahil Güvenlik Korveti ve 1 Sahil Güvenlik Uçağı da bölgeye intikal etmek üzere görevlendirilmiştir.

Marmara Denizinde batan kargo gemisinin yeri tespit edildi

Olumsuz hava şartları sebebiyle bölgeye intikal edemeyen 1 Sahil Güvenlik Helikopteri hazır olarak beklemekte, hava şartlarının müsade etmesi ile birlikte derhal intikale geçecektir. Bölgede başlatılan arama kurtarma faaliyetlerine devam edilmektedir." dedi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Marmara Denizi’nde batan BATUHAN-A isimli kargo gemisindeki 6 mürettebatı arama-kurtarma çalışmalarına destek sağlayan Deniz Kuvvetlerimiz, sonar cihazı ile gemiyi 51 metre derinlikte tespit etti.

Haberin Devamı

Marmara Denizinde batan kargo gemisinin yeri tespit edildi

Deniz Kuvvetlerimiz, ayrıca arama kurtarma çalışmaları için bir adet Deniz Karakol Uçağı görevlendirdi. İzmit Körfezi’nde bulunan araştırma gemimiz TCG ÇUBUKLU ile Erdek Deniz Üs Komutanlığında görevli mayın avlama gemimiz TCG AYVALIK da bölgeye intikal etti. Su altı ve su üstü arama yeteneklerine sahip olan her iki gemimiz bölgede arama-kurtarma çalışmalarına destek sağlarken, ilave olarak Karadeniz açıklarındaki arama-kurtarma gemimiz TCG AKIN da destek için bölgeye intikale devam ediyor.

Marmara Denizinde batan kargo gemisinin yeri tespit edildi

Diğer yandan Deniz Kuvvetlerimize ait bir adet Seahawk helikopteri Çanakkale Deniz Hava Üs Komutanlığında, Hava Kuvvetlerimize ait bir adet AS532 tipi helikopter de bölgeye hareket etmek üzere Eskişehir 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığında hazır bekletiliyor.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 59 metre boyundaki 6 mürettebatın bulunduğu Batuhan A isimli kuru yük gemisinden saat 06.32'de acil durum sinyali alındığı kaydedildi.

Haberin Devamı

Bölgeye derhal Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) deniz ve hava unsurlarının yönlendirildiği belirtilerek, bölgedeki gemilere de Türk Radyo aracılığıyla çağrı yapıldığı ifade edildi. Ancak Batuhan A isimli gemiden alınan AIS sinyalinin saat 07.12'de kesildiği vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

Marmara Denizinde batan kargo gemisinin yeri tespit edildi

"Geminin çağrılara cevap verememesi nedeniyle, Arama Kurtarma Yönetmeliği'nin ilgili bendine göre 'Tehlike safhası' ilan edilmiştir. Söz konusu gemi, dün akşam saat 20.00 sularında Marmara Adası'ndan Gemlik'e yüklü olarak seyre kalkmıştır. Arama ve kurtarma faaliyetleri tüm ilgili unsurlarca devam etmektedir. Batuhan A isimli gemi için bölgeye intikal eden TCSG 25, TCSG 85, TCSG 313 botları aramalara devam etmektedir. Helikopter, hava muhalefetinden dolayı kalkış yapamamıştır. Şu ana kadar yapılan aramalarda içi boş bir can salı bulunmuştur. KEGM'ye ait KEGK 6 ve KIYEM 4 isimli hızlı can kurtarma botları da olay mahalline ulaşarak arama çalışmalarına başlamıştır."

Haberin Devamı

İÇİ BOŞ BİR CAN SALI BULUNDU

Batuhan A isimli gemi son durum: bölgeye intikal eden TCSG 25, TCSG 85, TCSG 313 botları aramalara devam etmektedir. Helikopter hava muhalefetinden dolayı kalkış yapamamıştır. Şu ana kadar yapılan aramalarda içi boş bir can salı bulunmuştur.

Marmara Denizinde batan kargo gemisinin yeri tespit edildi

GEMİ MÜRETTEBATININ İSİMLERİ AÇIKLANDI

BATUHAN A’ isimli gemiyi ve 6 mürettebatını arama çalışmaları sürerken, kayıp mürettebatın isimleri de belli oldu. Mermer tozu yükünü Gemlik Limanı'na götürmek üzere, dün saat 20.30'da Marmara Adası Badalan Limanı'ndan kalkış yaptığı öğrenilen gemide, kaptan Hasan Mehmet Uyanık (69), başmühendis-makinist Murat Çalışkan (33), usta gemici ve aynı zamanda geminin sahibi olan Murat Altıntaş (51), gemici olarak kayıtlarda yer alan aşçı Zeynep Kılınç (33), makine stajyeri Ahmet Atav (22) ve yağcı olarak görev yapan Doğuşcan Yaylak'ın (24) olduğu belirtildi. 

DOĞUŞCAN YAYLAK: 2 GÜN ÖNCE GEMİDEN AYRILDIM

Ancak bir süre sonra  'BATUHAN A' isimli gemide olduğu açıklanan mürettebattan yağcı olarak görevli Doğuşcan Yaylak’ın (24) 2 gün önce gemiden ayrıldığı öğrenildi.

Ticari geminin kaptanı ve armatörü tarafından Liman Başkanlığı'na bildirilen listede Doğuşcan Yaylak’ın isminin de yer aldığı ve gemi acentesi hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Marmara Denizinde batan kargo gemisinin yeri tespit edildi

(Doğuşcan Yayla)

SOSYAL MEDYA HESABINDAN AÇIKLAMA YAPTI

Doğuşcan Yaylak da sosyal medya hesabından bir görüntü paylaşarak gemide olmadığını açıkladı. Yaylak, açıklamasında, "2 gün önce gemiden ayrıldım. Bu sabah da geminin battığını öğrendim. Ben o gemide değilim, o gemide şu anda bulunmuyorum. Benim yerime, ben gemiden ayrılırken bir yağcı arkadaşım geldi. O yağcı arkadaşımı da görmedim ben. Yoldaydı, ben ondan önce ayrıldım. Ben gerekli yerlere, gerekli bilgileri verdim. Haberlerde benim ismim geçiyor, o isim yanlış. Ben değilim, başkası o. Onun ismini de bilmiyorum. Yeni gelen, katılan bir arkadaşımız olduğu için göremedim de" ifadelerini kullandı.

VALİ AÇIKLAMA YAPTI

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş'ın açıklamaları şöyle: 

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş sosyal medyadan şu açıklamayı yaptı:

“15 Şubat Perşembe günü saat 06.32’de Sahil Güvenlik Marmara Boğazlar Bölge Komutanlığı Harekat Merkezi tarafından içerisinde 6 personel bulunan BATUHAN A isimli ticari geminin Marmara Adası Balaban Limanı’ndan bin 250 ton mermer tozu yüküyle 14 Şubat Çarşamba günü saat 20.30’da çıkış yaparak Gemlik Limanı’na intikali esnasında Karacabey kuzeyi 4 mil açığında saat 06.20’de battığı ihbarı alınmıştır. İhbarın alınmasına müteakip TCSG-313, TCSG-85 ve TCSG-25 bahsi konu mevkie yönlendirilmiştir. Hali hazırda BATUHAN A isimli gemideki 6 personel için denizden ve karada bulunan AFAD, Sahil Güvenlik ve Jandarma Timleri vasıtasıyla arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir”

Arama ve Kurtarma Faaliyetleri tüm ilgili unsurlarca devam etmektedir.

KEGM'DEN AÇIKLAMA

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM), Marmara Denizi'nde su alan kargo gemisi için kurtarma çalışmalarının başladığını duyurdu; "Marmara Denizi İmralı Adası güneybatısında su alan "BATUHAN A" isimli 69 metre boyundaki genel kargo gemisi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait KEGM-6 ve KIYEM-4 hızlı tahlisiye botları olay yerine ivedilikle yönlendirildi.

Marmara Denizinde batan kargo gemisinin yeri tespit edildi

2021 YILINDA DA KARAYA OTURDU

Geminin 2 Nisan 2021 tarihinde de Çanakkale açıklarında karaya oturduğu ortaya çıktı. Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesi açıklarında karaya oturan ‘Batuhan A’ isimli Türk bayraklı 69 metre boyundaki kargo gemisinin kaptanının durumu telsizle Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bildirerek yardım istediği belirtildi. Geminin Karabiga Belediyesi İskelesi’ne yanaştırılması için bölgeye Türkeli römorkörü ile hızlı tahlisiye botu sevk edildiği, geminin çalışmanın ardından Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait 'Türkeli' römorkörü tarafından çekilerek kurtarıldığı kaydedildi.

İPTAL EDİLEN SEFERLER

Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO), olumsuz hava koşulları nedeniyle bugün yapılacak olan 8 seferlerini iptal etti. BUDO'dan yapılan duyuruda, bugün yapılması planlanan Bursa (Mudanya)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci), İstanbul (Eminönü/Sirkeci)-Bursa (Mudanya), Bursa (Mudanya)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci), Bursa (Mudanya)-Armutlu (İhlas), Armutlu (İhlas)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci), İstanbul (Eminönü/Sirkeci)-Bursa (Mudanya), İstanbul (Eminönü/Sirkeci)-Armutlu (İhlas), Armutlu (İhlas)-Bursa (Mudanya) olmak üzere 8 deniz otobüsü seferinin iptal edildiği belirtildi.

ZEYNEP’İN SON GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI: BENDEN BİR TANE DAHA YOK

Marmara Denizi’nde batan "Batuhan A" adlı kuru yük gemisinde, aşçı olarak çalışan 33 yaşındaki Zeynep Kılınç’ın son görüntüleri ortaya çıktı.

Balıkesir’in Marmara Adası’ndan Bursa’nın Gemlik ilçesine yük taşırken saat 06.32’de acil durum sinyali bildiren ve saat 07.12'de sinyal kesilen 69 metrelik Batuhan A isimli kargo gemisinin mürettebatlarından aşçı olarak görev yapan Zeynep Kılınç’ın sosyal medya hesaplarından yaptığı son paylaşımları ortaya çıktı. İmralı adası açıklarında batan gemi dev dalgalara rağmen ilerlerken, aşçılığın yanında birçok işi üstlenen usta gemici Zeynep Kılınç’ın, Hande Yener’in “Benden bir tane daha yok” isimli şarkısını dinlerken video çektiği görüldü. Gemideki bir çok işe yardım eden Kılınç’tan geriye valf zımparalarken görüntüleri kaldı.

Marmara Denizinde batan kargo gemisinin yeri tespit edildi

Genç kızın arkadaşları ise Zeynep'den iyi bir haber beklediklerini dile getirdiler.

BATAN GEMİNİN LİMANDAN ÇIKIŞ GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Geminin mermer tozu yükünü Gemlik Limanı'na götürmek üzere, dün saat 20.30'da Marmara Adası Badalan Limanı'ndan kalkış yaptığı görüntüler ortaya çıktı. Görüntüde ticari geminin, 14 Şubat akşamı yükünü tamamlayıp limandan ayrıldığı anlar yer aldı.

Marmara Denizinde batan kargo gemisinin yeri tespit edildi

AİLELERİN UMUTLU BEKLEYİŞİ SÜRÜYOR

Batan gemideki 6 kişiye ulaşmak için Bursa’dan Bandırma’ya kadar uzanan koylar taranırken, aile yakınları gelecek güzel haberleri kriz merkezinde bekliyor.

Marmara Denizinde batan kargo gemisinin yeri tespit edildi