Marmara Denizi

Marmara Denizi

Son dakika Marmara Denizi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Marmara Denizi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Marmara Denizi haber sayfamızda...

Marmara Denizi

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.344 marmara denizi haberi bulunmuştur.
Ülkemizdeki En Tuzlu Deniz Hangisidir? Denizlerin Tuzluluk Oranları
Ülkemizdeki En Tuzlu Deniz Hangisidir? Denizlerin Tuzluluk OranlarıDünya da bulunan birçok deniz vardır. Deniz sularını normal sulardan ayıran özellik tuzdur. Deniz suyunda yüksek oranda tuz vardır. Türkiye de hatta dünyada ortalama bir tuz oranı olsa da bu denizden denize değişiklik gösterir. Türkiye 3 tarafı denizlerle kaplı bir yarım adadır. Bu nedenle de denizler oldukça çoğunluktadır. Ülkemizdeki en tuzlu deniz hangisidir? Denizlerin tuzluluk oranları nelerdir tüm detayları ile derledik.
17.10.2021Eğitim
Boğaz’da lüfere ‘vira bismillah’
Boğaz’da lüfere ‘vira bismillah’İstanbul’da, son 15 yılın en büyük lüfer akınına sahne olan Boğaz’da ava çıkan balıkçı tekneleri iki haftadır istedikleri bereketi yakaladı. Reis Ahmet Bakırcı, “En az 24 metrede avlanıyoruz. Bizi kıyılarda görüp ihbar ediyorlar ama kurallara uyuyoruz. Lüfer bize eski günleri hatırlattı” diyor
17.10.2021Gündem
Türkiye'de Deniz Olan Ve Olmayan İller Hangileridir?
Türkiye'de Deniz Olan Ve Olmayan İller Hangileridir?Türkiye’nin üç yanı denizlerle çevrilidir. Türkiye'de toplam 81 il bulunur. Bu şehirlerin bazılarının denize kıyısı bulunurken bazılarının ise denize kıyısı bulunmuyor. Ülkemizde toplamda 28 şehrin denize kıyısı vardır. Aynı zamanda ülkemizdeki en uzun sahil şeridi ise, Karadeniz bölgesinde yer alır. Türkiye'de deniz olan ve olmayan iller hangileridir sizler için derledik.
15.10.2021Eğitim
İstanbul Boğazı’nda 50 yıl sonra kılıç balığı
İstanbul Boğazı’nda 50 yıl sonra kılıç balığıİstanbul Boğazı’nda 50 yıldır görülmeyen kılıç balıklarından biri balıkçıların ağına yakalandı.
15.10.2021Gündem
Müsilaja uzaydan analiz
Müsilaja uzaydan analizTürk bilim insanları müsilaj sorunun çözümü için NASA’nın kod ve verileriyle Marmara’yı uzaydan metre metre analiz etti. TBMM Müsilaj Araştırma Komisyonu’nda rapor sunan Gebze Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taşkın Kavzoğlu, şu anda çeşitli ülkelere ait 4 bin 84 uydunun aktif izleme yaptığını, Çin’in 9 yıl içinde 4 bine yakın uyduyu daha Afrika’daki madenler başta olmak üzere, dünyayı analiz etmek için göndereceğini kaydetti. Kavzoğlu, “denize tekneyle çıkıp bakmanıza gerek yok; aslında uzaydan her gün, her saniye gözetlemek ve verilere bakmak mümkün. Kimseden de izin almak zorunda değilsiniz” ifadelerini kullandı.
15.10.2021Gündem
İş dünyasından ‘Fit for 55’ atılımı
İş dünyasından ‘Fit for 55’ atılımıTürkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylamasının ardından iş dünyası da iklim değişikliğine yönelik Avrupa Yeşil Mutabakat kapsamındaki, “Fit for 55” (AB’de 55’e uyum) paketi için ortak çalışma başlattı.
15.10.2021Gündem
Su seviyesi düştükçe planktonlar artıyor
Su seviyesi düştükçe planktonlar artıyorİstanbul’un önemli su kaynaklarından biri kabul edilen Ömerli Barajı’ndaki Kocaeli Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Halim Aytekin Ergül öncülüğünde gerçekleştirilen araştırmada kuraklık dönemi ile yağışlar sonrası su seviyesinin yükseldiği dönem karşılaştırıldı. Her iki dönemde sudaki fitoplankton komünite yapısı ve biyohacmindeki değişiklikler ile her iki dönem için su kütlesinin kalite durumu belirlenmeye çalışıldı.
13.10.2021Gündem
Deniz salyasına karşı midye çiftliklerinin sayısı artırılacak
Deniz salyasına karşı midye çiftliklerinin sayısı artırılacakMüsilaja karşı Marmara Denizi’nde midye yetiştirilen çiftliklerin artırılacağını söyleyen Bakan Pakdemirli, ‘Proje çalışmaları başlatıldı’ dedi.
12.10.2021Gündem
Marmara çürüyor!
Marmara çürüyor!Marmara Çevresel İzleme Projesi (MAREM) Yöneticisi Hidrobiyolog Mehmet Levent Artüz, TBMM Müsilaj Araştırma Komisyonu’nda milletvekillerini ürküten açıklamalarda bulundu.
9.10.2021Gündem
Son dakika: Bakan Karaismailoğlu'ndan önemli açıklamalar
Son dakika: Bakan Karaismailoğlu'ndan önemli açıklamalarSon dakika haberine göre; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, canlı yayında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Karaismailoğlu yaptığı açıklamada "Karayolu altyapısını belli bir seviyeye getirdik. Yakıttan, zamandan ve çevreden büyük bir kazanım elde ettik. Bu yollar üzerinde, taşıt sayısı 4 katın üzerine çıktı. Trafik kazalarında yüzde 80'e varan azalma yaşadık." ifadelerini kullandı.
8.10.2021Siyaset
Marmara'daki lüfer bolluğu vatandaşı da balıkçıyı da sevindiriyor
Marmara'daki lüfer bolluğu vatandaşı da balıkçıyı da sevindiriyorMarmara Denizi'nde yaşanan lüfer bolluğu vatandaşı da balıkçıyı da memnun ediyor.
8.10.2021Ekonomi
Uzmanlardan uyarı! Müsilaj, balıkları ne kadar etkiledi?
Uzmanlardan uyarı! Müsilaj, balıkları ne kadar etkiledi?İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Bilimleri Fakültesi Balıkçılık ve Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Bölümü Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuray Erkan ve ekibi, yürüttükleri TÜBİTAK projesi kapsamında müsilajın Marmara Denizi'ndeki su ürünlerinin insan sağlığına etkilerini araştırıyor. Yaklaşık 9 ay sürecek araştırmanın ilk verilerine göre, patojen bakteri çeşitliliğin arttığı, başta et verimi ve besin kompozisyonun zayıfladığı belirlendi. Hamsi, istavrit gibi dolaşan balıkların müsilajdan biraz daha az etkilendiğini belirten uzmanlar, haftada 2-3 defa hamsi ve istavrit yemekte hiçbir sakınca yokken, dil balığı, mezgit, karides, barbun gibi dip canlılarının daha tüketilmesini tavsiye ediyor.
8.10.2021Gündem
Marmara’yı ‘Mavi Nefes’ kurtaracak
Marmara’yı ‘Mavi Nefes’ kurtaracakMarmara Denizi’ne nefes aldıracak ‘Mavi Nefes’ projesi 18 Ekim’de başlıyor. Projeyle 60 bin öğrenci ve 4 bin öğretmene ulaşılacak.
8.10.2021Gündem
‘Müsilaj sorunu tekrarlanacak’
‘Müsilaj sorunu tekrarlanacak’Marmara Çevresi İzleme Projesi Yöneticisi Hidrobiyolog Mehmet Levent Artüz, Müsilaj sorununun nedenlerinin araştırılarak gerekli önlemlerin alınması amacıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonu’nda yaptığı araştırmalarla ilgili bilgi verdi.
7.10.2021Gündem
'Müsilaj Komisyonu'nun görev süresi uzatıldı
'Müsilaj Komisyonu'nun görev süresi uzatıldıTBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu'nun görev süresinin 1 ay uzatılmasına ilişkin TBMM kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı
7.10.2021Gündem
Müsilaj örümcek ağı gibi, bitmez!
Müsilaj örümcek ağı gibi, bitmez!Marmara’nın su altı gözcülerinden ürkütücü tespit: Müsilaj sular soğuyup, ısındıkça tekrarlayacak
5.10.2021Gündem
Genel Kültür Soruları 2021: En Zor, Kolay, Zeka, Mantık, Şaşırtmalı Genel Kültür Soruları ve Cevapları
Genel Kültür Soruları 2021: En Zor, Kolay, Zeka, Mantık, Şaşırtmalı Genel Kültür Soruları ve CevaplarıGenel bilgi olarak da adlandırılabilen genel kültür kişinin toplumsal olaylar, tarihe yön veren gelişmeler gibi pek çok etkileşim hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunu gösteren, bütünsel bir kavramdır. Genel kültür edebiyat, tarih, coğrafya, tarih gibi kavramları içerisine yer alır. KPSS gibi yazılı sınavlarda da karşımıza çıkan genel kültür çoğunlukla toplumlarda öne çıkmış olan ve tarihsel bir akışa da yön vermiş olayların bilinmesi olarak adlandırılabilir. Zor, kolay, eğlenceli, mantık, şaşırtmalı, coğrafya, tarih genel kültür soruları ve cevapları için “Genel Kültür Soruları 2021” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
4.10.2021Eğitim
Marmara Denizi'nde mimari bloklar yüklü gemi batığı keşfedildi
Marmara Denizi'nde mimari bloklar yüklü gemi batığı keşfedildiYalova'nın Altınova ilçesi kıyılarında araştırma gerçekleştiren ekipler, Marmara Denizi'nin yaklaşık 3,5 metre derinliğinde kargosunu mimari blokların oluşturduğu yeni bir batık keşfetti.
2.10.2021Haberler
Marmara Denizi'nde keşfedildi! 3,5 metrede gemi batığı...
Marmara Denizi'nde keşfedildi! 3,5 metrede gemi batığı...Yalova'nın Altınova ilçesi kıyılarında araştırma gerçekleştiren ekipler, Marmara Denizi'nin yaklaşık 3,5 metre derinliğinde kargosunu mimari blokların oluşturduğu yeni bir batık keşfetti.
2.10.2021Gündem
1 litresi 1 milyon litreyi kirletiyor! Marmara Denizi'nde büyük tehlike
1 litresi 1 milyon litreyi kirletiyor! Marmara Denizi'nde büyük tehlike1 litre atık yağ 1 milyon litre suyun kirlenmesine neden oluyor. Sudaki oksijeni azaltan, oksijen geçirgenliğini bozan ve güneş ışınlarının suya geçmesini engelleyen atık yağlar, müsilaj nedeniyle zorlanan Marmara Denizi'nde daha ciddi sıkıntılara neden olabilir.
30.09.2021Haberler
1 litresi 1 milyon litreyi kirletiyor! Marmara Denizi'nde büyük tehlike
1 litresi 1 milyon litreyi kirletiyor! Marmara Denizi'nde büyük tehlike1 litre atık yağ 1 milyon litre suyun kirlenmesine neden oluyor. Sudaki oksijeni azaltan, oksijen geçirgenliğini bozan ve güneş ışınlarının suya geçmesini engelleyen atık yağlar, müsilaj nedeniyle zorlanan Marmara Denizi'nde daha ciddi sıkıntılara neden olabilir.
30.09.2021Gündem
MV Arctic Sunrise Marmara için geldi
MV Arctic Sunrise Marmara için geldiUluslararası çevre örgütü Greenpeace’in buzkıran gemisi MV Arctic Sunrise, Marmara Denizi’ndeki kirliliği yerinde gözlemlemek için İstanbul’a geldi. Gemide Türk eylemci de var...
29.09.2021Gündem
Marmara'da balıkçıların ağında palamudun yerini lüfer aldı
Marmara'da balıkçıların ağında palamudun yerini lüfer aldıMarmara Denizi'ne açılan balıkçılar, son günlerde ağlarına takılan lüfer ile limana dönüyor.
28.09.2021Ekonomi
Mersin'de çalışmayı başlattıklarını duyurdu
Mersin'de çalışmayı başlattıklarını duyurduMersin Üniversitesi (MEÜ) Su Ürünleri Fakültesi İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Ayas, Marmara Denizi'nde geçen aylarda görülen ve 'büyük bir çevre felaketi' olarak nitelendirilen müsilajın, kentteki 321 kilometrelik sahil şeridindeki bazı koylarda kendini gösterdiğini belirterek çalışma başlattıklarını söyledi.
27.09.2021Haberler
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, İzmit Körfezi'ni havadan denetledi
AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, İzmit Körfezi'ni havadan denetlediAK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Marmara Denizi'nde yaz aylarında ortaya çıkan müsilajla (deniz salyası) mücadele çalışmalarına ilişkin, "Bütün kurumlarımız çalışmalarına devam edecek. İnşallah Marmara için konuşuyoruz; kalıcı olarak bu sorunun çözülmesi için her türlü tedbir ortaya konulacaktır." dedi.
27.09.2021Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

müsilajmarmaraMarmara Deniziistanbuldeniz

Marmara Denizi ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.