Gündem Son dakika... Merdan Yanardağ için karar verildi

Son dakika... Merdan Yanardağ için karar verildi

04.10.2023 - 15:02 | Son Güncellenme:

Merdan Yanardağ'ın yargılandığı davada ilk celsede karar çıktı. Mahkeme, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdığı Yanardağ'ın tahliyesine karar verdi.

Son dakika... Merdan Yanardağ için karar verildi

DAMLA GÜLER / milliyet.com.tr Gazeteci Merdan Yanardağ, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklandığı dava kapsamında ilk kez hakim karşısına çıktı. İlk duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan duruşma savcısı Yanardağ’ın, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1.5 yıldan 7.5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Savcı ayrıca tutukluluk halinin de devamına karar verilmesini istedi.

Haberin Devamı

Gazeteci Merdan Yanardağ 20 Haziran 2023 tarihinde bir televizyon programındaki açıklamaları nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” ve “suçu ve suçluyu övme” suçlarından tutuklanmıştı. Hakkında dava açılan Yanardağ bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya tutuklu sanık Merdan Yanardağ avukatlarıyla birlikte katıldı. Yanardağ’a destek olmak CHP’li milletvekilleri Özgür Özel, Aylin Nazlıaka, Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da adliyeye geldi.

Savunmaların ardından esasa ilişkin mütalaasını açıklayan duruşma savcısı Merdan Yanardağ’ın, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 1.5 yıldan 7.5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti. Savcı ayrıca tutukluluk halinin de devamına karar verilmesini istedi.

Haberin Devamı

Duruşmada savunma yapan sanık Yanardağ, tutuklanmasının medyaya gözdağı vermek olduğunu iddia ederek, "Burada olmamın nedeni Tele1'in yaptığı yayınlar, benim gazetecilik anlayışımdır. Programın toplam süresi 50 dakika. Suçu ve suçluyu övmedim. Benim yaptığım AK Parti iktidarının politikalarını eleştirmektir." diye konuştu.

Yanardağ, programda terör örgütü PKK elebaşı Öcalan'ı ve herhangi bir terör örgütü eylemini övmediğini iddia etti.

Sosyal medyada kendisinin hedef gösterildiğini savunan sanık Yanardağ, beraatine ve tahliyesine karar verilmesini istedi.

MERDAN YANARDAĞ’A TAHLİYE

Savunmanın ardından son sözü sorulan Yanardağ, “Yargılamadan bir ceza çıkarsa bundan sonra düşünce özgürlüklerine bir sınırlama getirilecektir. Bu iddianame gerçek değildir.  Bu iddianame sanaldır” dedi.

Alınan son sözün ardından kararını açıklayan mahkeme Merdan Yanardağ’ı, “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme kararla birlikte Yanardağ’ın tahliyesine karar verdi.