Gündem Son dakika… Meteoroloji İstanbul dahil 8 kent için uyardı: Sıcaklıklar düşüyor: Kar ve sağanak alarmı

Son dakika… Meteoroloji İstanbul dahil 8 kent için uyardı: Sıcaklıklar düşüyor: Kar ve sağanak alarmı

15.02.2024 - 13:19 | Son Güncellenme:

Meteoroloji haritayı güncelledi. Marmara için kar, karla karışık yağmur ve sağanak uyarısı geldi. İstanbul dahil birçok kent için sarı alarm verdi. Bugün sıcaklık 4-5 derece daha düşecek. Bolu'da kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. Üç kentte ise okullar tatil edildi. İşte tüm yurdu bekleyen hava durumu detayları...

Yurtta kuzeybatı kesimler ile doğu bölgelerin yükseklerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde beklenen yağışların Marmara’nın doğusu ile Zonguldak, Düzce ve Bolu çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunuyor.

Haberin Devamı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı Ege'de 3-6 derece azalacak, ülke genelinde mevsim normalleri civarında, doğu bölgelerde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Rüzgar, genellikle kuzeyli, yurdun güneydoğu kesimlerinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın kuzeyi ile Kıyı Ege'de kuvvetli (40-70 km/saat) olarak esecek.

Son dakika… Meteoroloji İstanbul dahil 8 kent için uyardı: Sıcaklıklar düşüyor: Kar ve sağanak alarmı

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin güney ve doğusu ile Tekirdağ ve Kırklareli çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların İstanbul, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya ve Bilecik çevrelerinde yer yer kuvvetli sağanak, 1000 m üzeri yükseklerde kuvvetli karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Haberin Devamı

8 KENT İÇİN SARI ALARM

Bilecik, Bolu, Bursa, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Düzce

Son dakika… Meteoroloji İstanbul dahil 8 kent için uyardı: Sıcaklıklar düşüyor: Kar ve sağanak alarmı

EĞİTİME KAR ENGELİ

Hakkari İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereği, etkili olan yoğun kar yağışı ve olumsuz hava şartları nedeniyle öğrencilerimizin sağlığı ve okula ulaşımda yaşanabilecek aksaklıkları önlemek amacıyla 15 Şubat 2024 tarihinde (Perşembe günü); ilimiz merkez ve Yüksekova ilçesinde taşımalı olarak eğitim öğretime devam eden öğrenciler ve okullarımız için eğitim öğretime 1 gün süre ile ara verilmiştir” denildi.

VAN

Van’ın Başkale ilçesinde kar yağışı etkili oldu. 132 yerleşim yeri yolu ulaşıma kapanırken, ilçede okullar bugün tatil edildi.

Başkale'de günlerdir etkili olan soğuk hava, yerini kar yağışına bıraktı. Yüksek kesimlerde kar kalınlığı 1 metreyi bulurken, 132 yerleşim yeri yolu ulaşıma kapandı. Karayolları, Başkale Belediyesi ve Van Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri, kapanan yolları açmak için çalışma başlattı. Ekipler yoğun çaba sarf ederken; ilçede eğitim-öğretime 1 günlük ara verildi.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, kuzey çevreleri karla karışık yağmurlu 9

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı (Yağışların kuzey ilçeleri başta olmak üzere yer yer kuvvetli olması bekleniyor) 8

Haberin Devamı

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 12

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 17

Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 15

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu 15

Trabzon: Parçalı çok bulutlu ve yağmurlu 15

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı 5

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 14

Son dakika… Meteoroloji İstanbul dahil 8 kent için uyardı: Sıcaklıklar düşüyor: Kar ve sağanak alarmı