Gündem MİT'ten listeye bir çizik daha! Yeri tespit edilen Uman Derviş'e operasyon

MİT'ten listeye bir çizik daha! Yeri tespit edilen Uman Derviş'e operasyon

19.09.2023 - 09:47 | Son Güncellenme:

Terör örgütlerine yönelik darbeler devam ederken MİT, kritik bir operasyon daha gerçekleştirdi. Operasyonun ayrıntıları da ortaya çıktı.

MİT, YPG/YPJ’nin Münbiç Eyaleti Genel Sorumlusu Sara/Şervin Derik kod Uman Derviş’i Suriye/Münbiç’te gerçekleştirdiği operasyonla etkisiz hale getirdi.

Haberin Devamı

Şervin Derik kod Uman Derviş, aynı zamanda PKK’nın Türkiye’de metropollerde eylemler gerçekleştirmek üzere kurduğu PKK/Şehit Salih Metropol Birimi Sorumlularındandı. Uman Derviş, Suriye’den Türkiye’ye yönelik gerçekleştirilmesi planlanan eylemleri organize ediyordu.

MİT, YPG/YPJ'YE NEFES ALDIRMIYOR

Şervin Derik kod Uman Derviş, Münbiç Genel Sorumlusu olması itibarıyla Münbiç sınırında yer alan Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgelerinde görev yapan güvenlik güçlerimize yönelik eylemlerin talimatını veren örgüt mensubuydu.

MİTten listeye bir çizik daha Yeri tespit edilen Uman Dervişe operasyon

Bununla birlikte örgütün Türkiye’de metropollerde eylem gerçekleştirmek üzere yetiştirdiği kadrolardan Suriye’de bulunanların da sorumluluğu doğrudan Uman Derviş’e bağlıydı ve son dönemde Türkiye’ye yönelik eylemselliği arttırmak için her fırsatı deniyorlardı.

Haberin Devamı

Şervin Derik kod Uman Derviş, Türk güvenlik güçlerine karşı gerçekleştirdiği eylemler ve Türkiye’de eylem yapmak için eğitilen teröristleri komuta ettiği gerekçesi ile MİT’in hedef listesine dâhil edildi. MİT, Uman Derviş’in etkisiz hale getirilmesi için saha ajanlarına talimat verdi ve Münbiç’te bulunan Uman Derviş’in yeri tespit edildi. Bilahare MİT, gerçekleştirdiği operasyonla, Uman Derviş’i, korumaları ile birlikte etkisiz hale getirdi.

ŞERVİN DERİK KOD UMAN DERVİŞ KİMDİR?

Sara/Şervin Derik/Şervin Serdar kod isimlerini kullanan Uman Derviş, örgütün kırsal kadrolarına 1998 yılında katılmış olup PKK/KCK içerisinde özel güç birimine seçilerek suikast, sabotaj, bomba yapımı gibi kapsamlı askeri eğitimler almıştı. 1998-2014 yılları arasında Irak’ta farklı alanlarda sorumlu düzeyde görevler üstlenmiş ve PKK’nın şehir eylemlerini organize eden Şehit Salih Metropol Birimi’nde sorumlu düzeyde faaliyet yürütmeye başlamıştı. 2014 yılında ise Gare’de Suriye’den Irak’a aktarılan örgüt mensuplarının aktarımı ve askeri eğitimleri akabinde Suriye’ye dönüşlerini organize etmişti.

MİTten listeye bir çizik daha Yeri tespit edilen Uman Dervişe operasyon

Şehirde gizlenme eğitimleri alan Şervin Derik 2015 yılında Türkiye’ye gelerek İzmir’de örgütsel faaliyetler yürütüp tekrar Suriye’ye kaçmıştı. 2015-2016 yıllarında YPG adına Avrupa’ya giderek bazı ülkelerin yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştiren Şervin Derik 2019-2021 yıllarında Irak’ta örgüt mensuplarının eğitimlerini organize etmişti. 2021 yılında ise Suriye’ye geçerek YPG istihbaratının dış ilişkiler sorumlusu olmuş ve akabinde Münbiç Eyaleti Genel Sorumlusu olarak faaliyet yürütmeye başlamıştı.

Haberin Devamı

Örgütte bulunduğu süre zarfında çeşitli görevler üstlenmesine karşın metropol eylemlerini organize eden birimdeki görevinden hiç ayrılmamış ve örgütte görev yürüttüğü yerlerde beraberindeki örgüt mensuplarından özel seçtiği teröristleri Türkiye’ye eylem gerçekleştirmek üzere bizzat eğitmeye devam etmişti.

Yazarlar