Gündem MİT Kandil'de, komandolar Şırnak'ta vurdu! İşte operasyon anı

MİT Kandil'de, komandolar Şırnak'ta vurdu! İşte operasyon anı

13.07.2023 - 14:39 | Son Güncellenme:

Terör örgütüne yönelik operasyonlar tüm hızıyla devam ederken PKK'nın kritik bir ismi daha etkisiz hale getirildi. Öte yandan Bakan Yerlikaya da Bestler-Dereler bölgesinde gerçekleştirilen operasyonun görüntülerini paylaştı.

MİT Kandilde, komandolar Şırnakta vurdu İşte operasyon anı

Geçmiş dönemde örgütün Özel Güç hücresinde ideolojik, askeri ve teknik eğitimler alarak Irak’taki tüm alanlarda silah/mühimmat geliştiren birimlere eğitim veren Edip Temiz, aynı zamanda örgütün teknik/taktik malzeme geliştirmesine yönelik AR-GE faaliyetlerini koordine eden ve örgütün yeni silah/özel taktik aparat üretimini sağlayan ekibin sorumlusuydu.

Haberin Devamı

Yaklaşık 20 senedir örgütte faaliyet gösteren Edip Temiz, örgüt tarafından büyük önem atfedilen Zagros silahlarının geliştiricisi olması nedeniyle söz de Askeri Konsey bünyesinde de üst düzey görevde bulunuyordu.

MİT Kandilde, komandolar Şırnakta vurdu İşte operasyon anı

PKK’nın üst düzey isimlerini, kurduğu yerel istihbarat ağı ile takip eden MİT, saha ajanları vasıtasıyla örgüt mensuplarının gizlilik içerisinde hareket ettiğini tespit etti.

Sahadaki kaynaklarını belirli aralıklarla bölgeye sevk eden ve Edip Temiz’e dair istihbarat elde eden MİT, dikkat çekmemek adına bölgede bulunan ekibini de sık sık değiştirdi. Bu bağlamda kimi zaman bilinen istihbarat tekniklerinin de ötesine geçilerek, birbirinden tamamen habersiz “istihbarat şebekeleri” kullanıldı ve Edip Temiz’in faaliyetleri adım adım takip edildi.

Haberin Devamı

MİT Kandilde, komandolar Şırnakta vurdu İşte operasyon anı

OPERASYON İÇİN EN DOĞRU AN SEÇİLDİ

Uzun süre boyunca yerel istihbarat ağındaki ajanların kullanılmasıyla yeri ve konumu tespit edilen Edip Temiz, özellikle MİT’in nitelikli insan kaynaklarının efektif kullanılması sonucu an be an takip edilerek operasyon için uygun şart ve koşulların oluşması beklendi.

Örgütün teknik ve altyapı çalışmalarına ağır bir darbe indirmek amacıyla en uygun olan zamanda MİT’in düğmeye basması ile operasyon başarı ile tamamlandı ve Edip Temiz etkisiz hale getirildi.

BESTLER-DERELER'DE DE TERÖRE DARBE VURULDU

Öte yandan bir haber de Şırnak Bestler-Dereler bölgesinden geldi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya 2 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonun detaylarını ve görüntülerini paylaştı. Bakan Yerlikaya açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

Şırnak İl Jandarma Komutanlığımızın yaptığı istihbarat çalışmaları sonrası,

Van Jandarma Asayiş Kolordu ile Şırnak Jandarma Bölge Komutanlıklarımızın emir ve komutasında, Şehit Jandarma Teğmen İsmail Can Akdeniz Operasyonu kapsamında;

Şırnak Bestler-Dereler bölgesinde, Atak Taarruz Helikopterleri, J-SİHA ile ANKA-S desteğinde, JOPER, JÖH ve Jandarma Komando timlerimizin katılımıyla icra edilen operasyonda, 1'i kadın 2 terörist silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildi.

Haberin Devamı

Operasyonu gerçekleştiren Jandarmamızı tebrik ediyorum. Aziz milletimiz sizlerle gurur duyuyor... Terör sona erene kadar mücadelemiz devam edecek.

İŞTE OPERASYON ANI!