Gündem29 Mayıs'ta okullar tatil olacak! Bakan Özer açıkladı

29 Mayıs'ta okullar tatil olacak! Bakan Özer açıkladı

22.05.2023 - 10:55 | Son Güncellenme:

28 Mayıs seçiminin ardından 29 Mayıs pazartesi günü okulların tatil olacağını açıklayan Bakan Özer detayları da paylaştı.

TRT Haber'e konuk olan Bakan Özer, okulların kapatılma tarihi açıkladı. 16 Haziran'da okulların kapanacağını belirten Özer, uzatma yapılmadığını söyledi.

Haberin Devamı

Deprem bölgesindeki telafi eğitim programının 1 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında yapılacağını açıklayan Bakan Özer, 'Öğrenciler illa eğitim aldıkları lokasyonda değil istedikleri ilde bu eğitimi alabilecek' dedi.

Deprem bölgesine geri dönüşler devam ettiğini de paylaşan Özer, 82 bin 560 öğrenci geri dönüş yaptığını söyledi.

OECD'NİN TÜRKİYE EĞİTİM RAPORU

"Türkiye'de okullaşma oranlarıyla ilgili problemler vardı" diyen Bakan Özer, 'Okullaşma oranı yüzde 50'nin altındaydı. Son 20 yılda bunların iyileştirilmesi için hamleler yapıldı. 20 yılda okul öncesi eğitim yüzde 99,9'a ulaştı. Yüzde 44 olan lisede okullaşma oranı yüzde 99,12'ye yükseldi.' açıklamasını yaptı.

Bakan Özer sözlerine şu cümlelerle devam etti;

Haberin Devamı

Raporda "Türkiye kaliteli şekilde büyüme sağladı" diyor. Türkiye, öğretmen sayısını artırarak, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını da azaltmış. Raporda bu şekilde geçiyor. Lisedeki öğretmen başına düşen öğrenci sayısı OECD'den bile iyi.

Kılıçdaroğlu'nun iddiaları tamamen yalan. OECD raporları ortada, isteyen herkese verilerimizi veririz. Türkiye okullaşma oranlarını yüzde 99'un üzerine çıkarmışken bu iddialar bana hakikatle, sahadan kopukluk olarak geliyor. Kılıçdaroğlu verileri çarpıtıyor, bu emeğe saygısızlıktır.

KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMA ORANI

Bakan Özer, 'Kız çocuklarımızın okullaşma oranı 2000'li yıllarda yüzde 39'du, bu dönüşümden sonra yüzde 99'a çıktı. Kız çocuklarının okullaşma oranı, erkeklerin üzerine geçmeye başladı.' açıklamasını yaptı.

Yurt dışına beyin göçü' iddiasının tamamen bir algı olduğunu vurgulayan Bakan Özer, 'Türkiye'nin yaşanılabilir bir ülke olmadığıyla ilgili algı yapıyorlar. Yükseköğretimdeki uluslararası öğrencilerin sayısı sürekli artıyor.' ifadesini kullandı.

MESLEKİ EĞİTİME YÖNELİK ADIMLAR

"İlk kez yüzde 1'lik başarı dilimlerinden öğrenci alan okullarımız ortaya çıkmaya başladı." diyen Bakan Özer, "Diğer taraftan meslek liseleri döner sermaye kapsamında üretim yapmaya başladı. Meslek liseleri artık yurt dışına ihracat yapmaya başladı. Meslek eğitim Merkezleri'nde haftada bir gün öğrenciler okula gidiyor, 4 gün iş yerinde oluyor. Mezunların istihdam oranı da yüzde 88." dedi.

ÖĞRETMEN ATAMASI: 45 BİNLE SINIRLI KALMAYACAK

"Yeni öğretmen ataması olur mu?" sorusunu da yanıtlayan Özer, "Mülakatların kaldırılacağını cumhurbaşkanımız açıklamıştı. Mülakat kaldırıldığı zaman öğretmen atmasında tek kriter KPSS olacak. İnşallah bundan sonra 45 binle sınırlı kalmayacak, atama illa ki olacak. Bizim istediğimiz kardeşlerimizin bir an önce okullarına kavuşması." ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

29 MAYIS'TA OKULLAR TATİL

28 Mayıs pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçiminin ardından 29 Mayıs pazartesi günü okulların 1 gün tatil olacağını açıkladı. Bakan Özer konuyla ilgili, 'Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tur oylamasının ertesi günü olan 29 Mayıs'ta okullarımızı eğitim öğretime hazırlamak için bir gün ara vereceğiz. Öğretmenlerimiz de idari izinli sayılacak.' açıklamasını yaptı.

Yazarlar