Geri Dön
GündemSon dakika... Samsun'daki İbrahim Zarap vahşetinin cezası ne olmalı? Avukatlar konuştu

Son dakika... Samsun'daki İbrahim Zarap vahşetinin cezası ne olmalı? Avukatlar konuştu

Gelen son dakika haberine göre; Samsun'da bir kez daha vahşeti gördük. Kan donduran görüntüler Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Bu caniliğin hukuk karşılığı ne olmalı? Avukatlar Volkan Dülger ve Özlem Şen CNN TÜRK'e anlattı. Öte yandan Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı da, Canik ilçesinde eski eşi tarafından darbedilen kadın ile çocuğunun koruma altına alındığını açıkladı.

Görüntüleri izleyenlerin kanı dondu. Zalimliğin, acımasızlığın boyutu tarifsizdi. Giderek artan şiddet vakalarına bir yenisi daha eklendi. Vahşetin yaşandığı yer Samsun'du. Bir kadın 3 yıl önce boşandığı eşi tarafından bayıltılana kadar dövüldü. Hem de 5 yaşındaki kızının çığlıkları ve gözyaşları eşliğinde.

Bakanlar devreye girdi, yasal işlem başlatıldı. Saldırgan İbrahim Zarap tutuklandı. Peki hukuki olarak süreç nasıl olmalı?

Avukat Volkan Dülger açıklamasında, 'Bu sosyolojik ve psikolojik boyutuyla kadına karşı şiddetin en iğrenç örneklerinden birisi. Bu kişinin yaralamadan ziyade kasten öldürme niyetiyle hareket ettiğini ama Allah'tan kadın ölmediği için Allah sağlık versin. Bunun kasten öldürmeye teşebbüs olarak nitelendirilmesi gerektiği noktasında. Bu kişinin cezanın verilmesi oranının çok fazla arttığı gibi bir tutuklama nedeni olarak sayılabilir' dedi.

Türkiye'de kadına karşı şiddet neden her geçen gün artıyor?

'Bu olay açıkça gösteriyor ki biz toplum ve devlet olarak kadınları bu tür cani demek zorundayım cani ruhlu insanlardan koruyamıyor' diyen Dülger, '2012 yılında çıkartılan kadına karşı şiddet ilişki çok önemli bir kanun var. Bu yetkilerin ya kullanılmadığını ya yetersiz kaldığını ya da medyaya yansıyan böyle vahim olaylar olmadıkça bunların görmezden gelindiğini insana düşündürtüyor' ifadelerine yer verdi.

Avukat Volkan Dülger, bir an önce sıkı kuralların alınmasının gerektiğine vurgu yaparak, 'Eminim ki böyle sosyal medyaya yansımayan ailelerde görülen çeşitli şiddet vakaları var. Kadınlar bunu yansıtamıyorlar. Yansıtsalar da basında bu şekilde yer almıyor. Buna bir an öce çözüm bulunmalı' dedi.

'Kasten öldürmeye teşebbüs var'

Avukat Özlem Şen ise, 'Tam da 8 Mart'a 1 kala maruz kaldığımız bu görüntüleri artık bence kadın cinayeti, kadına şiddet olarak tanımlamayalım. Bunun adı kadın katliamı. Bunun adım tam koyalım. Bunun bir cins kırımı haline geldi. Öldürücü darbeleri, özellikle öldürme kastı olan o darbeleri kafasına vurduğunu görüyoruz kadının. Tekmelerle kafasına vurduğunu görüyoruz. Bu sebeple burada bir yaralamamı vardı vs. gibi tartışmaya bile açılmamalı. Burada kasten öldürmeye teşebbüs var ve nitelikli hali de uygulanmalı' açıklamasını yaptı.

Son dakika... Samsundaki  İbrahim Zarap vahşetinin cezası ne olmalı Avukatlar konuştu

ŞİDDET MAĞDURU KADIN VE 5 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU KORUMA ALTINA ALINDI

Samsun'un Canik ilçesinde eski eşi tarafından darbedilen kadın ile şiddete tanık olan 5 yaşındaki çocuğu koruma altına alındı.

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, zanlının "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan sulh ceza hakimliğince tutuklandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bunun yanında şiddete tanık çocuk için derhal Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğümüz üzerinden psiko-sosyal destek üniteleri harekete geçirilmiştir. Şiddet mağduru kadın tedavi altına alınmış olup hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Vakanın risk durumu gözetilerek derhal uygun koruyucu ve önleyici tedbirler belirlenmiş, şiddet mağduru kadın ve çocuk koruma altına alınmıştır.

Soruşturma titizlikle yürütülmektedir."

Karşıyaka Mahallesi'nde dün gece İbrahim Zarap, 5 yaşındaki kızını annesine götürmek için buluştuğu eski eşi E.M'yi darbetmişti. Başında ve yüzünde ezikler oluşan E.M. hastaneye kaldırılmış, gözaltına alınan Zarap "kasten öldürmeye teşebbüs"ten tutuklanmıştı.

Eşinden yaklaşık 3 yıl önce boşandığı öğrenilen kadının cep telefonuyla kaydedilen görüntülerde çocuğunun gözü önünde darbedilmesi sosyal medyada tepki çekmişti.

Lübnan'dan İsrail'e roket atıldıİsrail ordusu, Lübnan'dan ülkenin kuzeyine doğru 6 roket atıldığını buna karşılık olarak roketlerin ateşlendiği bölgenin topçu atışıyla vurulduğunu bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet