Geri Dön
GündemSon dakika: Seçimlerde kavga! Jandarma müdahale etti

Son dakika: Seçimlerde kavga! Jandarma müdahale etti

Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesinde yeniden belde statüsü hakkı kazanan Güney'de, 1830 seçmen, belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimi için bugün sandık başına gitti. İki okulda kurulan 8 sandıkta seçmenler 8 aday arasında belediye başkanını seçmek için oy kullanmaya başladı. Öte yandan sandık görevlileri arasında çıkan kavgaya jandarma müdahale etti.

Son dakika: Seçimlerde kavga! Jandarma müdahale etti

Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney beldesi, 2012'de çıkarılan 6360 sayılı kanun kapsamında İçişleri Bakanlığı kararı ile nüfusu 2 binden az olduğu için kapatıldı. Beldeden köy statüsüne düşen Güney'de, 2014'e kadar faaliyetlerini sürdüren belediye o sene yapılan seçimlerde kapandı. Güney'de seçmenler o seçimde köy muhtarlığı seçimi yaptı. Köy statüsüne geçen Güneyliler aldıkları kararla komşu köy olan Çalışlar ile referandum yöntemiyle birleşti. Ardından verilen hukuk mücadelesi sonunda belde olma hakkını tekrar kazanan Güney'de belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi kararı alındı. Çalışlar ile birleşmenin ardından son yapılan sayımda nüfusu 2 bin 312 olan Güney beldesinde, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) aldığı karar doğrultusunda 1830 seçmen belediye başkanı ve meclis üyelerini seçmek için bugün sandığa gitti.

Son dakika: Seçimlerde kavga Jandarma müdahale etti

KAVGA ÇIKTI, JANDARMA MÜDAHALE ETTİ

Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesinde yeniden belde statüsü hakkı kazanan Güney'e, belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimi için Güney İlkokulu'nda kurulan sandıklarda görevli gözlemciler arasında sözlü tartışma çıktı. Tartışma bir anda büyüyünce olaya jandarma müdahale etti. Jandarma ekipleri tarafından bahçeye çıkarılan taraflar burada da tartışmayı sürdürdü. Daha sonra tartışma, tekmeli yumruklu kavgaya dönüştü. Yaklaşık 20 kişilik grubun dahil olduğu kavgayı ayırabilmek için jandarma biber gazı kullandı. Olay sırasında okul bahçesinde bulunan yaşlı bir kişi kavga eden taraflar arasında kalarak, yere düştü. Jandarma tarafları ayırdıktan sonra bahçe dışına çıkardı. Olay sırasında okul içerisinde oy kullananlar da dışarı çıkarıldı.

İKİ OKULDA 8 SANDIK KURULDU

Seçimde 8 partinin adayı yarışırken, Güney İlkokulu'nda 6, Çalışlar İlkokulu'nda 2 olmak üzere 8 sandık kuruldu. Seçmenler sabah erken saatlerden itibaren oylarını kullanmak üzere kayıtlı oldukları sandıklara geldi. Belde sakinlerinin seçime yoğun ilgisi dikkat çekti. Oy kullanma işlemleri sırasında küçük tartışmalar da yaşandı. Seçmenler aynı seçim kapsamında 4 mahallenin muhtarı için de oy kullandı.

Son dakika: Seçimlerde kavga Jandarma müdahale etti

'KÖYÜMÜZE BELEDİYE GELDİ'

72 yaşındaki Merihan Kınık, komşunun oğlu ile oy kullanmaya geldi. Oyunu kullanırken sandık başkanının yardımını alan Kınık, oyunu kullandıktan sonra pusulayı sandığa attı. Merihan Kınık, "Allah bilir artık, Allah'a havale ediyorum. Muhtarımıza, başkanımıza, hayırlı uğurlu olsun, köyümüze belediye geldi" dedi.

'TERS BASARIM DİYE STRES OLDUM'

Üniversite 1'inci sınıf öğrencisi Büşra Altundepe seçimde ilk kez oy kullandı. Altundepe, "Stres oldum açıkçası ilk olduğu için. Ters basarım diye, gergin ortamda kullandım oyumu. Çok mutluyuz özellikle son günlerde köyümüz çok hareketlendi. Bunun için çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

8 ADAY VAR

Jandarma ekiplerinin, seçimin sorunsuz şekilde yapılması için yoğun güvenlik önlemi aldığı Güney'de oy kullanma işlemi saat 17.00'de sona erecek ve ardından sayıma geçilecek. Seçmenlerin 2024'e kadar görev yapacak belediye başkanını belirleyeceği seçimlerde belediye başkanlığı için AK Parti'den Erol Karabacak, CHP'den Faruk Özkan, İYİ Parti'den İsmail Enes Kamburoğlu, Saadet Partisi'nden Hamza Gümüşkanat, Büyük Birlik Partisi'nden Süleyman Çağlar, Yeniden Refah Partisi'nden Ayşe Karakaya, Gelecek Partisi'nden Osman Aydepe, Türkiye Komünist Partisi'nden Sunay Akarsu aday oldu.

 

Manzara ortada! 'Birileri çıkmış 'polis nerede' diyor'Muğla'nın Milas ilçesindeki Kemerköy Termik Santrali'nin tel örgülerine kadar yaklaşan orman yangını kontrol altına alındı. Yetkililer üst düzey tedbirler alındığını, santralin çevresinde hendekler kazıldığını belirtti. Öte yandan gönüllü vatandaşlardan Mehmet Mutlu Geçer, santraldeki yangında alevlerin arasında kalan TOMA'yı görünce, "Birileri çıkmış 'polis nerede' diyor. Polisler yangına müdahale etti. Görülen manzara ortada. TOMA tamamen yanmış" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet