Geri Dön
GündemSon dakika: Türkiye için ikinci dalga açıklaması! Canlı yayında uyardı

Son dakika: Türkiye için ikinci dalga açıklaması! Canlı yayında uyardı

Son dakika haberi... Son günlerde Türkiye'deki corona virüs vaka sayısındaki artış dikkat çekiyor. Uzmanlar uyarıyor. Yetkililer de başta asker uğurlamaları olmak üzere bazı toplu hareketleri yasakladı. CNN TÜRK canlı yayınına konuk olan Prof. Dr. Onur Yaprak, ülkemizdeki vaka artışıyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Onur Yaprak, Türkiye'de de tıpkı İran'daki gibi bir ikinci dalga yaşanabileceğini anlattı.

İşte Porf. Dr. Onur Yaprak'ın CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamalar;

Asker uğurlamaları, sokak ortasındaki düğün görüntüleri endişeyle izliyorum. Ben tıpkı İran'daki ikinci dalga gibi bir durumdan korkuyorum. Ben bu süreci matematik ve istatistik ile takip ederim, modelleme ile değil. Avrupa ülkelerinde nüfusu 10 milyon olan ülkelerde 30 bin 40 bin vakayı gören hiç bir ülke bugün 100 vakanın altına düşemedi. Hepsi 300-500 bandında bocaladı. Yazın 100'ün altına düşeceğimiz hayal. Bununla yaşamayı öğrenmeliyiz. Çok iyi tedbirler uygularsak 500'lü rakamları görebiliriz. Sokakta düğün görüntüleri İran'da vardı. İran Sağlık Bakanlığı yüzde 77 olan maske takma ve mesafe bırakma süreci yüzde 22'ye düşünce vaka sayısı 800'den 3 bine çıktı dendi. Bizdeki durum da çok farklı değil. Şu an yükseliş trendindeyiz. Hemen acilen herkesin bir sorumluluk üstlenip adım atmalı. Hayatını baştan sona buna göre planlamalı. Sokakta düğün yapanlar, toplu asker uğurlaması yapanlar 65 yaş ve üstünün, 20 yaş ve altının hakkına giriyor, onların vebalini alıyor.

Trakya’da sağanak etkili olduMeteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarısının ardından beklenen sağanak Tekirdağ ve Kırklareli'nin bazı kesimlerinde etkili oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet