Geri Dön
GündemSu ihtiyacına ‘aktarma’ formülü

Su ihtiyacına ‘aktarma’ formülü

İklim değişikliğine karşı önlem alınması için TBMM Dilekçe Komisyonu’na yapılan yoğun başvurular arasında suyun bol olduğu bölgelerden, su açısından fakir bölgelere teknik sistemler kurularak aktarım yapılması önerileri dikkat çekti. Milliyet’in ulaştığı başvrularda “boşa akan suların göl, baraj ve yeraltı sularının beslenmesi için sistem kurulabilir” ifadesi kullanıldı.

Su ihtiyacına ‘aktarma’ formülü

ÖNDER YILMAZ Ankara - TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır, konuyu Tarım ve Orman Bakanlığı’na iletti. Kısa süre önce Komisyona kapsamlı bir rapor gönderdi. Türkiye’nin toplam yıllık su akış miktarının 185 milyar metreküp olduğu belirtilen raporda, yerüstü 93 milyar metreküp, yeraltı 18 milyar metreküp olmak üzere toplam kullanılabilir su potansiyelinin 112 milyar metreküp olduğu ifade edildi. 25 havzanın su potansiyellerinin tek tek sıralandığı raporda, en az suyun 234 hektometreküple Burdur Havzası’nda olduğu, onu 375 hektometreküple Akarçay ve 634 hektometreküple Küçük Menderes havzasının takip ettiğini kaydedildi.

KURAKLIK PROJELERİ

Raporda, Kuzey Ege, Küçük Menderes, Batı Akdeniz, Burdur, Akarçay, Antalya, Konya, Doğu Akdeniz, Van Gölü, Fırat-Dicle, Gediz, Büyük Menderes, Seyhan, Ceyhan ve Asi olmak üzere 15 havzada kuraklık yönetim planlarının hazırlandığını, “Meriç-Ergene, Marmara, Susurluk, Sakarya, Batı Karadeniz, Kızılırmak, Yeşilırmak, Doğu Karadeniz, Çoruh ve Aras” havzalarının kuraklık planı çalışmalarının henüz devam ettiği ifade edildi. Raporda su sıkıntısı çekilen bölgelerde yaşamı canlandırmak için planlanan aktarma projeleri için şunlar kaydedildi: “İnşa halinde olan 13 adet proje ile yılda toplam 2 bin 341 hektometreküp, proje halinde olan 5 adet proje ile yılda toplam 479 hektometreküp ve ön inceleme/planlama halinde olan 23 proje ile de yılda toplam 5 bin 175 hektometreküp suyun transferi sağlanacaktır. Böylece 69’a ulaşacak tüm projelerin hayata geçmesi durumunda yılda toplam 10 bin 21 hektometreküp su havza değiştirerek ihtiyaç duyulan havzada faydaya dönüşmesi sağlanmış olacak.”

 

Dikkat çeken uyarı: Türkçe için felaket habercisidir
Yılın ilk MGK'sında Ukrayna vurgusu! Taraflara tansiyonu düşürün çağrısı
Meteoroloji yeni raporu yayımladı! 21 il için kritik uyarı
İstanbul Valisi duyurdu! İşte yasağın biteceği saat...
Erzurum'da çığ felaketi! Acı haber geldi...
Fikret Orman'dan Şafak Mahmutyazıcıoğlu açıklaması
'Camdaki Kız’da Nalan’ın hevesi kursağında kaldı! ‘Bu kızın yüzü gülmüyor’
Film gibi operasyon! Gizlenmeye çalıştı, yara izi ele verdi
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Kritik senaryo! Gram altın yıl içerisinde...
Acun, Süper Lig efsanesini getirdi! Fotoğraf basına sızdı
Fatma Girik son yolculuğuna uğurlandı!
F.Bahçe ilk transferini bitirdi! Duyurdular, 1.5 milyon euro bonservis
Bircan Bali gözyaşlarıyla anlattı! Mahmutyazıcıoğlu'nun son sözleri
Kuyumcularda altın günleri başladı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler