Geri Dön
GündemSuda ülke tarifesi uygulaması geliyor

Suda ülke tarifesi uygulaması geliyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, içme suyu fiyatlandırma esaslarının ülke genelinde belirlenmesi için çalışma yapacaklarını belirterek, “Su Kanunu’nu da TBMM’ye sunmak istiyoruz” dedi.

Suda ülke tarifesi uygulaması geliyor

ANKARA Milliyet - Pakdemirli, 1. Su Şûrası’nda yaptığı konuşmada, su konusunda varılan tüm sonuçlar değerlendirilerek, nihai belge olan Su Şûrası Sonuç Belgesi’nin, Erdoğan tarafından açıklanacağını belirterek, “Eylem planımızı oluşturup, faaliyetlere başlayacağız. Suyu kaynağında korumak için barajlarda biriktirilen suların buharlaşma kayıplarını asgari düzeye indirecek çalışmalar yürütüyoruz. Sosyo-ekonomik şartları daha etkin kullanıp, su verimliliğine yönelik projelere hız vereceğiz. Özellikle kentlerde sürdürülebilir su verimliliğini hedefliyoruz” dedi.

‘Kaybı azaltacağız’

Belediyelerdeki su kayıp-kaçak oranının yüzde 35’lerin üzerinde olduğuna dikkat çeken Pakdemirli, “Büyükşehir ve il belediyelerinde su kayıplarını, belediyelerle yakın iş birliği içinde 2023’e kadar yüzde 30’a indirmeyi, 2028’e kadar ise yüzde 25’in altına çekmeyi hedefliyoruz. Ayrıca, içme suyu fiyatlandırma esaslarının ülke genelinde belirlenmesi ve uygulanmasının sağlanması ile suyun verimli kullanımına yönelik çalışmalarımız olacak” diye konuştu. Şûra kapsamında, Su Kanunu’nun taslak metnini de yeniden gözden geçirdiklerini belirten Pakdemirli, “Su Kanunu’nu, suyun tek elden yönetimi hedefimiz çerçevesinde, tüm paydaşların görüşlerini alarak, ortak akılla değerlendirdik. Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceğimiz Şûra Sonuç Bildirgesi ile birlikte İnşallah Su Kanunu’nu da TBMM’ye sunmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Su tüketimi alışkanlıklarında mevcut durumu ortaya koymak ve bu alanda alınacak tedbirleri belirlemek amacıyla hane bazında araştırma yaptıklarını anlatan Pakdemirli, şunları söyledi:

İlginç sonuçlar

“Bu araştırmada çok ilginç sonuçlara ulaştık. Araştırmaya katılanların yüzde 40’ı ülkemizin su zengini olduğu düşünüyor. Yüzde 89’u gelecekte susuzluğun yaşanabileceğini ve yüzde 83’ü de su tasarrufuna dikkat ettiğini söylüyor. Ancak, yüzde 67’si çamaşır makinelerinde su tüketimini artıran ön yıkamalı program kullanıyor ve yüzde 43’ü makinesini tam doldurmadan çalıştırıyor. Bakanlık olarak, su bilincinin küçük yaşlardan itibaren kazandırılması amacıyla ana sınıfları da dahil su okuryazarlığı derslerinin ilköğretim müfredatına girmesi için ilgili kurumlarla görüşmelere başladık.”                       

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
7 yaşında tüm saçları döküldü! Yapılan sürprizle hayata yeniden bağlandıDünyada güzel insanların olduğunu bir kez daha kanıtladılar! 7 yaşında tüm saçları dökülen küçük kız, annesiyle sık sık gittiği simitçide kendisi için sıradan bir gün olacağını düşünürken, dükkân sahibi karı - kocanın söyledikleriyle hayatının en güzel günlerinden birini yaşadı…

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler