Geri Dön
GündemTarım arazilerini kurtaran karar!

Tarım arazilerini kurtaran karar!

Edirne'de en verimli alan statüsünde olan Kavacık Köyü'nün tarım arazileri üzerine kurulması planlanan "Karma Organize Sanayi Bölgesi Projesine" karşı üç davayı kazanan köylüler yeni bir zafer daha elde etti.

Tarım arazilerini kurtaran karar!

Mert İnan - Edirne'nin Uzunköprü İlçesi’ne bağlı Kavacık Köyü, Trakya’nın en verimli tarım topraklarına sahip bölgelerin başında geliyor. 14 bin dönüme yayılan tarım arazileri Edirne'deki "Tarımsal Alt Bölge" yani en verimli alan statüsünde. Ancak Kavacık Köyü sınırlarındaki verimli tarım arazilerinin üzerine 2017 yılından bu yana Edirne Valiliği tarafından kurulması planlanan ve huzursuzluğa yol açan "Karma Organize Sanayi Bölgesi Projesine" (OSB) karşı açılan davalardan köylüleri sevindiren kararlara çıkmaya devam ediyor. önce Edirne İdare Mahkemesi, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi ve Danıştay 6. Dairesi‘ne açılan üç davayı kazanan köylüler için bir sevindiren karar da Edirne İdare Mahkemesi'nden geldi. Kavacık Köyü merasına OSB yapılmasına karşı Edirne İdare Mahkemesi'ne açılan davadan iptal kararı çıkarken, kararı Milliyet'e değerlendiren köylülerin avukatı Bülent Kaçar, "Kavacık köylülerinin itirazlarını dikkate almayanlar artık mahkemenin iptal kararı karşısında projeyi derhal iptal etmeli. Yargı kararını gecikmesizin uygulamak devlet kurumlarının baş görevidir” dedi.

Yeni mahkeme kararında, OSB yapılması düşünülen alanın etrafında yerleşim yerleri, sulama göletleri, tarım, orman ve mera alanları olduğuna dikkat çekilerek, "Uyuşmazlık konusu olan Uzunköprü Karma Organize Sanayi Bölgesi yönelik plan rapor hüküm ve kararlarının Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planındaki esaslara aykırı olduğuna dikkat çekildi.

'Toprak kirlenmesin'

Kavacık Muhtarı Aziz Kurt da bölgede ayçiçek, buğday, mısır, çeltik, pancar ve yonca başta olmak üzere birçok tarım ürünün topraktan fışkırdığını belirterek, son mahkeme kararının Trakya köylüleri için emsal teşkil ettiğini ve tarım topraklarının kirlilikten kurtulduğunu dile getirdi. Kurt, "Köylüler olarak 14 bin dönüm arazi de tarımcılık yapıyoruz. Uzunköprü'de OSB'ye iş dahası diye bakanlar olduğunu biliyoruz ancak Kavacık köylüleri olarak toprağımızın, suyumuzun kirlenmesini istemiyoruz" dedi.

Köylüler Hasan Orman, Sami Yaygaran ve Fehmi Yelken da mahkeme kararından dolayı son derece mutlu olduklarını ifade ederek, "Kavacık halkı olarak mahkeme kararına saygı bekliyoruz. Kavacık toprakları Trakya'nın en verimli tarım arazileri. Bölgeye OSB yapılması durumunda tarımın ve doğanın zarar görmesi durumunda da bunun telafisi mümkün olmayacağını biliyoruz. Yargı kararının gecikmeksizin uygulanmasını istiyoruz. Üç ayrı mahkeme ve 3 ayrı bilirkişi raporları ortada. Hukukun verdiği karara uyulması en büyük dileğimiz" dediler.