Geri Dön
GündemTatillerini bile buna göre düzenliyor! 'Ekmeğimi sokak hayvanlarıyla bölüşüyorum'

Tatillerini bile buna göre düzenliyor! 'Ekmeğimi sokak hayvanlarıyla bölüşüyorum'

Kırıkkale'de yaşayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Şimşek, evinin kapısını yardıma muhtaç sokak hayvanlarına açarak onların her türlü bakımlarını yapıyor ve evinde misafir ediyor. Hayatını çiftliğindeki hayvanlara göre planlayan Prof. Dr. Şimşek, tatillerini bile hayvanlarını düşünerek ayarlıyor. Zamanının bir kısmını kadın doğum uzmanı olarak insanlara, diğer kısmını da yardıma muhtaç sokak hayvanlarına ayıran Prof. Dr. Yavuz Şimşek, "Gelecekte hayvan dostlarımız daha güzel günler görecek" diyor.

Can Şişman - Betül Yasemin Keskin / Milliyet.com.tr - Prof. Dr. Yavuz Şimşek Kırıkkale'de bir çiftlikte yaşıyor ve aynı zamanda kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak görev yapıyor. Doğa aşığı olan ve doğayla, doğadaki canlılarla iç içe yaşayan Şimşek, Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak başarılı, ülkesine bağlı doktorlar yetiştirmeyi düstur edinmiş kıymetli bir hayvansever, öğretmen ve doktor. Yaşadığı çiftlik evinin kapılarını yardıma muthaç sokak hayvanlarına açan ve onların her türlü bakımlarını gönüllü olarak üstlenen Yavuz Şimşek'le hikâyesinin tam olarak nerede başladığını, Türkiye'deki hayvanseverliği ve gelecek nesillerin hayvan dostlarımıza karşı daha duyarlı olduğunu konuştuk.

Tatillerini bile buna göre düzenliyor Ekmeğimi sokak hayvanlarıyla bölüşüyorum

'ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ BENİMSEDİM'

Kırıkkale'de bir kadın doğum uzmanı olarak hayatını devam ettiren Prof. Dr. Yavuz Şimşek, "Çocukluğumdan bu yana hayvan dostu yaşam tarzını benimsedim" diyerek aslında doğaya ve canlılara olan sevgisinin çocukluğundan geldiğini söylüyor.

2015 yılında bir çiftlik satın alarak bakıma muhtaç hayvanlara çiftliğinde bakan Şimşek, her gün günlük faaliyetlerinin bir kısmını çiftliğine yardıma muhtaç olan hayvanların bakımına ayırarak yaşamını sürdürüyor.

Tatillerini bile buna göre düzenliyor Ekmeğimi sokak hayvanlarıyla bölüşüyorum

'YAŞAMIMI ÇİFTLİĞİMDEKİ HAYVANLARIMA GÖRE DİZAYN ETMEM GEREKTİ'

Prof. Dr. Yavuz Şimşek, bir kadın doğum uzmanı olarak çalışırken, aynı zamanda sokak hayvanları için çalışmanın bu süreci yönetme konusunda normal şartlarda zor olduğunu, vakit alıcı olduğunu ama kendisine bu yaşam tarzının zor gelmediğini söylüyor. Yaşamını çiftliğindeki canlılara göre dizayn eden Prof. Dr. Yavuz Şimşek, günlerce süren kongrelerde konuşmalarını yapıp aynı gün çiftliğine döndüğünü, uzun süren seyahatleri de tercih etmediğini söylüyor.

Doktor Yavuz Şimşek, tatillerini bile hafta sonu yapıyor, evindeki canlıların yaşamına göre tatillerini ayarlıyor. "Çiftlik çalışanlarım ben yokken hayvanların rutin beslenmesini yapabilse de, tıbbi bakımları ve çocuklarımla aramdaki sevgi alışverişini onlar temin edemezler" diyen Şimşek, "Asli sorumluluğumun farkında olarak yaşıyorum. 4 yaşındaki kızım da bir hayvansever olarak yetişti, o da çok seviyor. Birlikte yapıyoruz" diyor. Şimşek bir canlıya bakmanın sorumluluğunu her anlamda taşıdığını her defasında verdiği cevaplarla gösteriyor.

Tatillerini bile buna göre düzenliyor Ekmeğimi sokak hayvanlarıyla bölüşüyorum

'HAYVANLARIN SAĞLIK SORUNLARI İÇİN KÜÇÜK BİR REVİRİMİZ VAR'

7'den fazla köpeğin, 10’dan fazla kedinin barındığı çiftlik evinin dışında köy içinde de kolonize olmuş 5-6 sokak hayvanının da beslenme ve tıbbi bakımını Doktor Yavuz Şimşek üstleniyor. Evinde misafir ettiği canlıları günde bir kez taze kuru mama ile besliyor, temiz su tedariklerini yapıyor ve günlük taranmalarını hiçbir şekilde aksatmıyor.

Hayvan dostlarının sağlık sorunları için çiftlik içinde küçük bir bakım alanı olan Doktor Yavuz Şimşek, olası bir sağlık probleminde batikon, antibiyotik, serum, göz damlaları, sargı bezi, flaster, enjektör gibi tıbbi malzemeleri de hazırda tutuyor.

Tatillerini bile buna göre düzenliyor Ekmeğimi sokak hayvanlarıyla bölüşüyorum

'GELECEKTE HAYVAN DOSTLARIMIZ DAHA GÜZEL GÜNLER GÖRECEK'

Hayvan sevgisi ve hayvanların yaşam hakkına saygının, bir bilinç olarak ülkemizde uyandığını düşünen Şimşek, gençlerin bu konuda çok daha hassas olduklarını söylüyor. Prof. Dr. Yavuz Şimşek, "Baby boomer dediğimiz 1950’li yıllarda doğanlardan Z kuşağına doğru hayvan sevgisinin ruhlarda daha çok yer ettiğini görüyorum. Gelecekte hayvan dostlarımız daha güzel günler görecek" cümlesiyle gelecek nesilden ümitli olduğunu vurgulamayı ihmal etmiyor.

Tatillerini bile buna göre düzenliyor Ekmeğimi sokak hayvanlarıyla bölüşüyorum

'EKMEĞİMİ SOKAK HAYVANLARIYLA BÖLÜŞÜYORUM'

Tamamen yardıma muhtaç sokak hayvanlarına adanmış bir hayatın zorlukları olabileceğini düşünerek kendisine bu süreçte çevresinden aldığı tepkileri soruyoruz. Doktor Yavuz Şimşek, "Çoğunlukla olumlu, bazen olumsuz tepkiler oluyor" diyor. İlk başlarda hayvanların bakımı için yaptığı maddi harcamalardan dolayı olumsuz tepkiler aldığını söyleyen Şimşek, çevresindekilerin onun bu yaşam tarzına zamanla alışıp saygı gösterdiklerini söylüyor.

Bazı dostlarının onun çabalarını beyhude bulduğunu, bazılarının da maddi durumu yerinde olduğu için bu harcamaları kolaylıkla yapabildiğini düşündüklerini söylüyor. Oysa gayet mütevazi bir yaşam standardına sahip olduğunu söyleyen Doktor Yavuz Şimşek, ekmeğini hayvanların sağlığı için bölüşürken elini korkak alıştırmadığını, tüm zenginliğinin gönlünde olduğunu belirtiyor.

'İYİLEŞTİRDİĞİM BAZI CANLILARI SAHİPLENDİRİYORUM'

Evinde misafir ettiği ve her türlü bakımlarını yaptığı hayvan dostlarının sağlıklarına kavuştuğunda onları diğer hayvan dostu kişilere sahiplendirip sahiplendirmediğini sorduğumuzda Şimşek, "Güvenilir, hayvan bakımı konusunda bilinçli, bir hayvanı terk etmenin bir çocuğu sokağa terk etmekle eş anlamlı olduğunu kavrayabilmiş insanlara iyileştirdiğim bazı canları sahiplendirdim" diyor.

Gerçekten bir canlının sorumluluğunu alabilecek ailelere sahiplendirme yaptığında çok mutlu olduğunu söyleyen Doktor Yavuz Şimşek, sahiplendirme kısmında ilk olarak karşı tarafı evcil hayvan bakımının sorumlulukları konusunda bilgilendirdikten sonra sahiplendirdiğini söylüyor. Kimi zaman sahiplenen kişinin yeteri kadar bakamayacağını anlayıp mızmızlandığında hiç tereddüt etmeden geri aldığını söyleyen Doktor Yavuz Şimşek, verdiği her cevapla ve yaptığı her uygulamada yalnızca hayvan dostlarının iyiliğini gözettiğini bizlere örnek bir davranış sergileyerek gösteriyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Bakan Koca: “50 bin metrekare büyüklüğünde olan Aşı Ar-Ge Üretim Merkezimizin projesini bitirdik”Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Sevindirici olan yeni bir müjdeyi vermek istiyorum. Özellikle proje çalışmalarını tamamladığımız 50 bin metrekare büyüklüğünde olan Aşı Ar-Ge Üretim Merkezimizin projesini bitirdik, önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağız” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler