Geri Dön
GündemTCG Kınalıada’dan gövde gösterisi

TCG Kınalıada’dan gövde gösterisi

Altı ülkeye kıyısı olan Karadeniz’de iki düzenli harekât ile sürekli bayrak gösteren Türk donanması, ABD, Bulgaristan ve Romanya donanmalarından beş savaş gemisiyle eğitim yaptı. Dört gemilik MİLGEM serisinin en yenisi olan TCG Kınalıada, ABD’nin çok amaçlı çıkartma gemisi USS Oak Hill ve USS Pdrter destroyerinin yanında harekat kabiliyetini sergiledi.

TCG Kınalıada’dan gövde gösterisi

 

Karadeniz’e bin 700 kilometre kıyı şeridi olan Türkiye, bölgede 2001 yılından beri Karadeniz Deniz İş Birliği Görev Grubu (BLACKSEAFOR) ve 2004 yılından beri Karadeniz Uyumu Harekatı (Operatıon Black Sea Harmony) ile düzenli olarak deniz gücü bulunduruyor. Jeopolitik önemi artan Karadeniz’de, Zonguldak Ereğli’nin ardından Trabzon’da ikinci deniz harekat üssünü kurmaya başlayan Türk Deniz Kuvvetleri, önceki gün çok uluslu bir harekata imza attı. Türkiye’nin savunma sanayideki gelişiminin kanıtı, Ada sınıfı korvetlerin sonuncusu TCG Kınalıada, ABD, Romanya ve Bulgaristan’a ait savaş gemileriyle birlikte deniz eğitimi yaptı. ABD’nin USS Oak Hill isimli çok amaçlı çıkartma gemisi ve tam donanımlı destroyer USS Porter’ın yanı sıra Bulgaristan’dan BGS Reshitelni ve Romanya’dan ROS R. Maria’nın birlikte yaptığı deniz geçiş eğitimlerinde, Kocaeli’deki Cengiz Topel Hava Üssü’nden kalkan deniz karakol uçakları da destek verdi. ABD hava unsurlarının da katıldığı deniz eğitimlerinde TCG Kınalıada’nın harekât ve manevra gücü NATO üyesi ülkeler tarafından bir kez daha görüldü.

Ayasofya'da yıllar sonra bir ilk! İftar için ezan okunduDemirören Haber Ajansı (DHA) Ramazan ayının ilk günü özel izinle Ayasofya'ya girdi. Ayasofya'nın müze statüsünün kaldırılıp cami olarak faaliyete geçmesinin ardından iftar için ilk ezan okundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet