Geri Dön
GündemCorona virüs tedavi yöntemi bu kitapta!

Corona virüs tedavi yöntemi bu kitapta!

Çin’de corona virüs (Kovid-19) tedavisinin anlatıldığı kitap, Türkiye’deki bir doktor grubu tarafından bir günde Türkçeye çevrildi. Kitapta, “Durumu kritik olan Kovid-19 hastaları arasında deliryum oranı, bilinç kaybı yüksek bildirildi” denildi.

Corona virüs tedavi yöntemi bu kitapta!

Çin’in Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Tingbo Lang ve ekibi tarafından hazırlanan “Kovid-19 Önleme ve Tedavi El Kitabı” bu ülkede hastalığın tedavisine yönelik en önemli kaynak olarak kabul ediliyor. Kovid-19’un tedavisi ile etkileşimleri, hastalığın seyri ve tüm tıbbi bilgilerin yer aldığı 83 sayfalık kitapçık, Türkiye’deki 20 kişilik bir doktor grubu tarafından bir gün içinde İngilizceden Türkçeye çevrilerek tıp camiasına kazandırıldı.

İkişer sayfa çevirdiler

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen doktorlar, kendi aralarında her kişiye iki sayfa düşecek şekilde paylaşım yaparak, kitapçığı bir gün gibi bir sürede Türkçe olarak hazırladıkları bilgisini paylaştı. Kitapçıktaki çeviri notu başlıklı kısımda, “Dünyayı saran Kovid-19 salgını ile mücadele edebilmek için birbirini tanımadan kısa sürede bir araya gelen ve yoğun bir mesai içine giren, hiçbir kâr amacı gütmeden faydalı olmak gayesi ile çok kısa bir sürede önlem, tanı ve tedavi açısından çok değerli tecrübelerin Türkçeye kazandırılmasını sağlayan tüm değerli yazarlarımıza emekleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Büyük bir özveri ve emek ile çalışan tüm sağlık çalışanlarımıza kolaylıklar diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Nefes egzersizi farkındalık eğitimi

Hastaların ruhsal durumlarının taburcu edilmeden önce dikkatle izlenmesinin belirtildiği kitapçıkta, hastalarla yüz yüze veya görüşme ile terapi yapılması gerektiğine de yer verilirken şu bilgiler aktarıldı: “Hafif hastalar için psikolojik müdahale önerilir. Kendi kendine psikolojik denge ayarlaması, nefes egzersizi ve farkındalık eğitimini içerir. Orta ila şiddetli hastalar için ilaç ve psikoterapi kombinasyonuyla müdahale ve tedavi önerilmektedir. Hastanın ruh halini ve uyku kalitesini artırmak için antidepresanlar, anksiyolitikler ve benzodiyazepinler reçete edilebilir.”

‘Deliryum oranı yüksek’

Çinli uzmanların hazırladığı “Kovid-19 Önleme ve Tedavi El Kitabı” başlıklı çalışmada dikkat çeken detaylar arasında, tanı almış Kovid-19 vakalarının psikolojik durumları ile uygulanacak tedavilerin olduğu bölüm de bulunuyor. Çinli uzmanlar, tanısı doğrulanmış Kovid-19 hastalarında genellikle kızgınlık ve üzüntü, yalnızlık ve çaresizlik, depresyon, anksiyete, fobi ve uykusuzluk gibi belirtiler görüldüğüne dikkat çekerek şu uyarılarda bulundular: “Bazı hastalarda panik atak görülebilir. İzolasyon ünitelerindeki psikolojik değerlendirmeler, tanısı doğrulanmış Kovid-19 hastalarının yüzde 48’inin erken dönemde strese karşı çeşitli duygusal tepkiler sergilediğini göstermektedir. Kritik hastalar arasında deliryum oranı yüksek olarak bildirilmiştir. Bilinç kaybı olgusu bile bildirilmiştir.”

Corona virüs tedavi yöntemi bu kitapta

 

 

 

Evde çıkan yangında 25 bin TL ve 8 Cumhuriyet altını yandıKahramanmaraş'ın Andırın ilçesinde bir ev, çıkan yangında kullanılamaz hale geldi. Yangında evde bulunan 25 bin TL, 8 Cumhuriyet altını ile 30 bin TL değerindeki zeytinyağının da yandığı belirtildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet