Geri Dön

TOKİ kura çekiliş tarihi belli oldu mu? 2020 TOKİ kuraları ne zaman çekilecek?

TOKİ 100 bin sosyal konut projesinde başvuruların 15 Ocak tarihinde sona ermesinin ardından gözler 2020 TOKİ kuralarının hangi tarihte çekileceğini çevrildi. 16 Aralık tarihinde alınmaya başlanan başvurular 15 Ocak'ta sona ermiş. Başvuruların ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1 milyonun üzerinde başvuru geldiği duyurulmuştu. Peki 2020 TOKİ kuraları hangi ayda çekilecek?

TOKİ kura çekiliş tarihi belli oldu mu? 2020 TOKİ kuraları ne zaman çekilecek?

Dar gelirli aileleri düşük taksit tutarı ile ev sahibi yapmayı amaç edinen TOKİ 100 bin sosyal konut projesinde başvuruların tamamlanmasının ardından gözler kura çekilişinin hangi ay içerisinde yapılacağına çevrildi. 16 Aralık tarihinde alınmaya başlanan başvurular Ziraat Bankası ve Halkbank aracılığı ile veya e-devlet üzerinden alınmıştı. Başvuru sürecinde 2+1 konutlar için vatandaşlardan 500 Türk Lirası 3+1 konutlar için ise 1.000 TL başvuru ücreti alınmıştı. Bir milyonun üzerinde başvurunun geldiğini duyuran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kura çekilişinin Şubat ayı içerisinde yapılabileceğini duyurdu.

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİNE BAŞVURU SAYISI AÇIKLANDI

TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2 1 ve 3 1 planında yapılacak 100 bin sosyal konut için 16 Aralık 2019'da başlayan başvurular 15 Ocak'ta sona erdi.

Depreme dayanıklı, kimlikli, mahalle kültürünün yaşatılacağı ve yatay mimari esasıyla inşa edilecek sosyal konutlara Türkiye genelinde vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Başvuruların e-Devlet üzerinden ve belirlenen bankaların yetkili şubeleri aracılığıyla kabul edildiği kampanyaya toplam 1 milyon 211 bin 518 başvuru yapıldı.

Projeye en çok başvuru İstanbul'dan geldi. İstanbul'dan 375 bin 953, İzmir'den 75 bin 288, Gaziantep'ten 69 bin 686, Bursa'dan 56 bin 142 ve Ankara'dan 18 bin 38 kişi başvuruda bulundu.

TOKİ 100 BİN SOSYAL KONUT POJESİNDE KURALAR ŞUBAT AYINDA ÇEKİLECEK!

"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) "En Az %40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının %5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

 

 

 

MSB'den 'sosyal mesafe' videosuMilli Savunma Bakanlığı'nca Mehmetçiğin koronavirüsle mücadele kapsamında, dinlenme alanlarında sosyal mesafe kuralına dikkat ettiğine ilişkin video paylaşıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber