Geri Dön

TOKİ kuraları ne zaman çekilecek? 2020 TOKİ kura çekiliş tarihi belli oldu mu?

TOKİ kuraları ne zaman çekilecek sorusu vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. 16 Aralık 2019 15 Ocak 2020 tarihleri arasında başvuruları alınan TOKİ 100 bin sosyal konut projesinde başvuruların sona ermesinin ardından gözler kura çekilişinin yapılacağı gün ve tarihe Peki TOKİ 2020 kura çekilişi ne zaman yapılacak?

TOKİ kuraları ne zaman çekilecek? 2020 TOKİ kura çekiliş tarihi belli oldu mu?

TOKİ kuraları ne zaman çekilecek sorusu yüz binlerce vatandaş tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. 15 Ocak tarihinde başvuruların tamamlanmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada kuraların Şubat ayı içerisinde çekileceği duyurulmuştu. Şubat ayı içerisinde 11 günlük sürenin geride kalmasının ardından TOKİ tarafından henüz net bir tarih açıklanmazken vatandaşların aramaları sıklaştı. Peki TOKİ 2020 kura çekilişi ne zaman yapılacak?

TOKİ KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

TOKİ kuralarının çekileceği tarih Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Şubat ayı olarak duyurulmasının ardından Elazığ'da yaşanan deprem nedeniyle bu bölgedeki ihtiyaçların bir an önce karşılanmasına yönelik çalışmalar sürüyor. Çalışmaların Elazığ üzerinde yoğunlaşması nedeniyle TOKİ kuralarının Şubat ayının son günleri içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİNE BAŞVURU SAYISI AÇIKLANDI

TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2 1 ve 3 1 planında yapılacak 100 bin sosyal konut için 16 Aralık 2019'da başlayan başvurular 15 Ocak'ta sona erdi.

Depreme dayanıklı, kimlikli, mahalle kültürünün yaşatılacağı ve yatay mimari esasıyla inşa edilecek sosyal konutlara Türkiye genelinde vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Başvuruların e-Devlet üzerinden ve belirlenen bankaların yetkili şubeleri aracılığıyla kabul edildiği kampanyaya toplam 1 milyon 211 bin 518 başvuru yapıldı.

Projeye en çok başvuru İstanbul'dan geldi. İstanbul'dan 375 bin 953, İzmir'den 75 bin 288, Gaziantep'ten 69 bin 686, Bursa'dan 56 bin 142 ve Ankara'dan 18 bin 38 kişi başvuruda bulundu.

TOKİ 100 BİN SOSYAL KONUT POJESİNDE KURALAR ŞUBAT AYINDA ÇEKİLECEK!

"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) "En Az %40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının %5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

Milliyet'te Haftanın Özeti 21 Şubat 2020İşte Türkiye ve dünyada haftanın öne çıkan gelişmeleri...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber