Geri Dön

Trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri nasıl yapılır?

Ülkemizde her geçen gün artan araç sayısı ile birlikte kesilen trafik cezaları da artar. Trafik cezası sorgulamaları, sürücüler tarafından online olarak yapılabilir. Trafik cezası nasıl sorgulanır? Trafik cezası nasıl ödenir?

Trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri nasıl yapılır?

Trafikte kuralları ihlal eden sürücülere, ceza kesilir. Trafik cezası sorgulama için farklı seçenekler bulunur. Bu seçenekler; e-Devlet, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesidir. Ceza kesilen kişiler, sorgulama sonrasında e-Devlet ya da Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden kredi kartı ile ödeme yapabilirler.

TRAFİK CEZASI SORGULAMA İŞLEMİ HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen link bilgilendirme amaçlıdır.

TRAFİK CEZASI NASIL SORGULANIR?

e-Devlet ile trafik cezası sorgulaması için, turkiye.gov.tr internet sitesinden giriş yapılır. e-Devlet girişi; e-Devlet şifresi, internet bankacılığı, T.C. kimlik kartı, e-İmza ve mobil seçenekleri ile yapılabilir. Giriş işleminin ardından, e-Hizmetler bağlantısından Emniyet Genel Müdürlüğü menüsü açılır. Menüden ‘’Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’’ bağlantısı ile trafik cezası sorgulanabilir. Sorgulama için kullanıcılar tarafından en fazla tercih edilen seçenek, e-Devlet ile sorgulamadır.
Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi ile trafik cezası sorgulama, gib.gov.tr internet sitesinden yapılır. ‘’Borç Sorgulama ve Ödeme’’ bölümünden ‘’Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme’’ bağlantısı kullanılarak sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir. Sorgulama sonrasında kredi kartı ile ödeme de yapılabilir.

Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinden sorgulama için, egm.gov.tr internet sitesine giriş yapılır. ‘’Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme’’ bağlantısı üzerinden T.C. kimlik numarası, ad, soyad bilgileri yazılarak son bir yıla ait trafik cezaları sorgulanabilir.

TRAFİK CEZASI NASIL ÖDENİR?

Trafik cezası kesilen sürücüler, PTT şubelerinden ya da Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden ödeme yapabilirler. Ödeme yapılabilmesi için cezanın tebliğ edilmiş olması gerekir. Trafik cezasını erken ödeyenler için, indirim imkanı sunulur. Trafik cezasının kesildiği tarih itibariyle 15 gün içerisinde ödeme yapanlar, yüzde 25 oranında indirimli olarak öderler. Cezanın geç ödenmesi halinde ise yüzde 5 gecikme zammı eklenir. Trafik cezalarından bazıları;

- Sahte plaka kullanmak 5 bin 191 lira
- Ehliyetsiz araç kullanmak 1763 lira
- Hız sınırını yüzde 30 oranında aşmak 427 lira
- Trafik işaretlerine uymamak 206 lira
- Kırmızı ışıkta geçmek 206 lira
- Takip mesafesini ihlal etmek 95 lira
- Ruhsatsız olarak araç kullanmak 95 lira
- Yasak olan yerden dönüş yapmak 95 lira
- Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak 95 lira

Polisle çatışmaya girip kaçan şahıs yakalandıKonya'da kendisini gözaltına almaya gelen polis ile girdiği çatışmada yara almadan yakalanan Hamza T. (23), adliyeye sevk edildi. Poliste 35 suçtan kaydı bulunan Hamza T.'nin salı günü sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiği için polis tarafından durdurulmak istendiği ancak ekip otosuna ateş edip, kaçtığı ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet