Gündem Türk Yahudiler gidiyor mu?

Türk Yahudiler gidiyor mu?

06.02.2018 - 01:30 | Son Güncellenme:

Batılı ülkelerden İsrail’e göç son yıllarda giderek azaldı, ancak Türkiye’den giden Musevilerin sayısı ikiye katlandı. Türk Yahudi cemaatinin önde gelenleri de göç rakamlarını doğruladı...

Türk Yahudiler gidiyor mu

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü başkent ilan etmesiyle başlayan Türkiye-İsrail gerginliğinden en çok etkilenenlerin başında Türk Yahudiler geliyor. Geçtiğimiz günlerde İsrail’de yayın yapan muhafazakâr Arutz Sheva adlı internet sitesinde, İsrail’e batılı ülkelerden göçün azaldığı, ülkeye göç eden Rus ve Türk Yahudilerin sayısında ise önemli bir artış olduğu ileri sürüldü. Siteye göre, 2017 yılının ilk dokuz ayında İsrail’e göç eden Türk Yahudilerin sayısı geçmiş yıllara oranla ikiye katlandı. Arutz Sheva, 9 aylık zaman diliminde 350 Türk Yahudisi’nin İsrail’e taşındığı belirtirken, bu sayının 2016 yılının eş döneminde ise 164 olarak gerçekleştiği öne sürüldü ve Türkiye’deki Yahudiler arasında İsrail’e göç etme eğiliminin kayda değer biçimde
güçlendiğini yazdı.

Haberin Devamı

Türk Yahudi Cemaati’nin önde gelen isimleri ise söz konusu iddiaları doğrular nitelikte açıklama yaptı.

Muhtemelen doğru

Türk Yahudi Cemaati Sözcüzü Deniz Saporta, “Bu göç olayları kişisel olduğu için elimizde istatistiki bir bilgi mevcut değil, ancak bahsedilen sayıların doğru olması muhtemel. Dönem dönem göç edenlerin sayıları artıp azalabiliyor. İspanya’ya göç etmek isteyen Seferadlar konusu da tamamen kişisel başvurular üzerinden gerçekleşiyor. Seferadlar’ın İspanyol vatandaşlığına hak kazanmaları geri verilen bir haktan yararlanmak olarak değerlendirilmelidir. Şu an için İspanya’ya Türkiye’den göç edildiği konusunda bilgimiz bulunmamakta” açıklamasında bulundu.

Türk Yahudi Cemaati’nin sosyolojik sorunlarını Şalom gazetesinde kaleme alan isimlerden yazar Mois Gabay ise artan antisemitizm eğrisinin cemaat içerisinde üzüntü ve endişeye yol açtığını belirterek, “Ülkemizdeki azınlık toplumlarının ayakta kalma stratejisini özetlemek gerekirse, kısaca kendi işine bakmak, başını kaldırmamak, büyük siyaset ve iktisat meselelerini güçlülere bırakmak diyebiliriz. Ladino dilinde, ‘Ne yangına koş, ne de kavgaya’ diye bir söz vardır. Özgürlüğümüzü bize çizilen sınırın içinde izin verildiği kadar yaşamaya çalışıyoruz. İsrail-Türkiye ilişkileri kötü gittiğinde uykusuz geceler geçirmek uzun bir süredir bizim gerçekliğimiz maalesef. Size basit bir örnek; Türk milletinin bekası için başlatılan ‘Afrin Operasyonu’ ile ilgili olarak TRT WORLD tarafından yayınlanan ‘Azınlıklar Afrin Operasyonu hakkında ne düşünüyor?’ videosu sizlere tuhaf gelmedi mi? Biz bu ülkede yaşayan yabancılar mıyız ki konu ile ilgili genel bir anket yapılmazken, özellikle azınlık toplumlarının da fikir söylemesine gerek duyuluyor?”

Haberin Devamı

Toplam 18 bin

Türk Yahudi cemaatinden isimler, Yahudi cemaati nüfusunun 18 bin civarında olduğunu belirtiyor. Bu nüfus demografik nedenlerden ötürü her yıl 250 civarında azalırken, cemaatteki yıllık doğum sayısı ortalama 100 civarında seyrediyor. Her yıl yaklaşık 350 Türk Yahudisi yaşamını yitirirken, en fazla Yahudi vatandaş İstanbul’da ikamet ediyor.

Yazarlar