Geri Dön
GündemÜcretsiz maske nasıl alınır? Ücretsiz maske başvuru sorgulama

Ücretsiz maske nasıl alınır? Ücretsiz maske başvuru sorgulama

Ücretsiz maske almak isteyenler arayışa koyuldu. Son dakika haberlere göre, Ücretsiz maske dağıtımında yeni sisteme geçildi. Eczanelerden SMS giden vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımı gerçekleştirilecek. Valilikler ise kamu ve özel sektörden gelen maske taleplerini karşılayacak. Peki ücretsiz maske nasıl alınır? Ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılır? İşte ücretsiz maske koduna dair bilinmesi gerekenler...

Ücretsiz maske nasıl alınır? Ücretsiz maske başvuru sorgulama

Corona virüse karşı alınan önlemler arasında yer alan ücretsiz maske dağıtımları devam ediyor. Henüz ücretsiz maske sahibi olmayanlar, ücretsiz maske başvurusu yapmak için harekete geçti. Ücretsiz maske başvurusu nasıl yapılır? Ücretsiz maske nasıl alınır? soruları yoğun ilgi görüyor. Ücretsiz maske son dakika gelişmelerine göre, ücretsiz maske dağıtımında yeni sisteme geçildi. Eczanelerden SMS giden vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımı gerçekleştirilecek. Valilikler ise kamu ve özel sektörden gelen maske taleplerini karşılayacak. İşte detaylar...

ÜCRETSİZ MASKE NASIL ALINIR?

Ücretsiz maske başvuru işlemi iki internet sitesi üzerinden de yapılabiliyor. İster PTT'nin resmi sitesi olan 'epttavm.com' ister e - devlet üzerinden tercih edebiliyorsunuz.

Her iki sitede aynı bilgileri girmenizi istiyor. T.C kimlik numaranızı, aile bireylerinize de maske siparişi edecekseniz onların T.C. kimlik numaraları girildikten sonra, iletişim bilgileri gerekiyor. Ev adresi ve telefon numarası yazdıktan sonra telefonunuza gelecek olan kod ile ücretsiz maskenizi evine en yakın noktada bulunan eczaneden alabilirsiniz.

TELEFONLARA KOD NE ZAMAN GELECEK?

Ücretsiz maske için telefonunuza gelecek kodun belli bir tarihi yok. Yoğunluğu göre değişkenlik gösteren ücretsiz maske kodu belli bir yaş aralığını öne alarak gönderiliyor.

e-DEVLET ÜCRETSİZ MASKE BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ!

ePTTAVM ÜCRETSİZ MASKE BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ!

ÜCRETSİZ MASKE DAĞILIMINDA VALİLİKLER DEVREDE

İstanbul Eczacı Odası, ücretsiz maskelerin eczanelerden dağıtımıyla ilgili dün açıklama yaptı. Açıklamada, “Eczanelerimizden ücretsiz maske dağıtımı esnasında yaşadığımız yoğunluğun azaltılması yönünde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ile yaptığımız görüşmeler sonucunda yeni düzenlemeler yapılmıştır.

Buna göre, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile herhangi bir iş yerinde SSK’lı olarak çalışan vatandaşlarımız, eczanelerden dağıtılan ücretsiz maske sisteminden faydalanamayacaktır. Bu vatandaşlarımız, maskelerini çalıştıkları kurum ve iş yerlerinden temin edeceklerdir” denildi.

Odanın duyurusu sonrası maske konusunda vatandaşların aklında oluşan soru işaretlerine yönelik, TEB Başkanı Erdoğan Çolak’tan açıklama geldi. Milliyet’e konuşan Çolak, duyuruya şöyle açıklık getirdi: “Eczanelerde bir yığılmaya sebep olduğu için İstanbul Eczacı Odamız açıklama yapmış. Olay şu; biz SMS giden vatandaşlarımıza maske vereceğiz. Valilik de kamu kurumlarındakilere verecek. Bir de özel sektör kendi çalışanlarıyla ilgili maskeleri valilikten talep edecek. Özel sektöre de valilikler verecek. Dağıtım kanallarından biri ecza depoları, birisi valilikler, biri e-devlet bir diğeri de PTT. Bu da onlardan birisi. Burada bir yoğunluk oluşmasın diye odamız bir duyuru haline getirmiş. Olay böyleydi zaten, süreç böyle gidiyordu. Vatandaş bunu bilmediği için eczanelere talep için geliyor. O talebe ilişkin açıklama yapılmış.” Çolak, sosyal sigortalı vatandaşın çalışmayan aile bireylerinin ise eczaneden ücretsiz maske temin edebileceğini söyledi.

120 milyon SMS

Ücretsiz maske dağıtımına ilişkin verilere değinen Çolak, “Şu ana kadar 120 milyona yakın SMS gitmiş. Türkiye genelinde de bu civarda bir maske alımı söz konusu” bilgisini verdi.

 

Korku dolu anlar! Rus turist 4 metreden dereye uçtuAntalya'nın Manavgat ilçesinde üç tekerli elektrikli motosikletle dereye uçan Rus Vera Khestaeva (25) kurtarıldıktan sonra özel bir hastaneye götürülerek, tedaviye alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet