Gündem Ukraynalı genç kadın dehşeti anlattı! Roman çıkaracaktı, hayatı roman oldu

Ukraynalı genç kadın dehşeti anlattı! Roman çıkaracaktı, hayatı roman oldu

30.03.2022 - 06:48 | Son Güncellenme:

Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle başlayan savaşta 1 ay geride kaldı. Rusya, Batı'dan peş peşe gelen yaptırım kararlarına rağmen geri adım atmazken, Ukrayna'da yaşayanların endişesi ise devam ediyor. O isimlerden biri de Kiev'de yaşayan Khrystyna Morozova. Ukraynalı genç kadın yaşadıklarını Milliyet.com.tr'ye anlattı.

Can Şişman / Milliyet.com.tr - Rus ordusunun Ukrayna topraklarındaki işgal harekatı devam ederken, genç yaşlı demeden binlerce Ukraynalı büyük bir mahrumiyetin içerisinde yaşıyor. Endişelerini dile getiren isimlerden biri de ülkenin başkenti Kiev'de yaşayan Khrystyna Morozova. Ukraynalı genç kadın, ülkesindeki Rus işgalinin başladığı ilk günden beri yaşadıkları korku filmini anlattı.

Haberin Devamı

Ukraynalı genç kadın dehşeti anlattı Roman çıkaracaktı, hayatı roman oldu

'ERKEK ARKADAŞIMLA YURT DIŞINA TATİLE ÇIKMAYI PLANLIYORDUM'

Khrystyna Morozova 31 yaşında. Ülkesinin başkenti Kiev'de doğmuş ve hayatı boyunca Kiev'de yaşamış. Ukrayna Kültür Bakanlığı'na bağlı bir devlet kurumu olan Ukrayna Kitap Enstitüsü'nde İletişim Uzmanı olarak çalışan Khrystyna Morozova, ülkesinin Rus işgali altına girmesini kabullenemiyor. Morozova, yaşadığı şoku, "İki hafta önce romanımı yayımlamayı ve erkek arkadaşımla yurt dışına tatile çıkmayı planlıyordum. Kimsenin beklediği bir şey değildi" sözleriyle anlattı. İşgalin başladığı 24 Şubat tarihi her Ukraynalı gibi onun için de korku filminin başladığı gün. Yaşadıklarını kabullenirken zorlandığını söylüyor Morozova.

Ukraynalı genç kadın dehşeti anlattı Roman çıkaracaktı, hayatı roman oldu

'GÜNDE 13 KEZ BARINAKLARA SIĞINIYORUZ'

Haberin Devamı

Morozova, ülkesinin bomba yağmuruna tutulduğu o ilk günü "24 Şubat'ta patlamalarla uyandım. İlk başta büyük bir şaşkınlık yaşadık. Bir süre sonra Putin'in ülkemize saldırdığını anladık" sözleriyle anlattı. Ailesinin de tıpkı kendisi gibi Kiev'de yaşadığını söyleyen Morozova, çok süre geçmeden erkek arkadaşının Ukrayna ordusuna katıldığını belirtti. Erkek arkadaşının ailesinin evlerini terk edip kedileriyle birlikte başka bir yere taşınmak zorunda kaldıklarını söyleyen Morozova, kendi ailesinin ise günde tam 13 kez barınaklara sığınmak zorunda kaldıklarını paylaştı. Morozova, "Dedem 86 yaşında ve çok yaşlı. Bacaklarında güçsüzlük var ama buna rağmen Rus füzeleri yüzünden her gün dört kat aşağı sığınağa iniyor" dedi.

Ukraynalı genç kadın dehşeti anlattı Roman çıkaracaktı, hayatı roman oldu

'ZAPORİJYA'DA GÜNLÜK HAYATTA AKSAMALAR VAR'

Kiev'in diğer Ukrayna şehirlerine göre biraz daha iyi durumda olduğunu söyleyen Morozova, özellikle Ruslar tarafından işgal edilen bölgelerden Zaporijya'da günlük hayatta ciddi aksamalar olduğunu belirtti. Annesinin teyzesinin Zaporijya bölgesindeki bir kasabada yaşadığını söyleyen Morozova, "Onu arayamıyoruz" dedi. Ülkenin doğusundaki Harkov şehrinin sürekli bombalandığını söyleyen Morozova, Karadeniz kıyısındaki Mariupol şehrinde hastanelere hava saldırıları düzenlendiğini ve büyük bir tahribatın yaşandığını belirtti. Morozova, binlerce Ukraynalı kadın ve çocuğun işgal altındaki şehirlerde su, yiyecek, ısınma, elektrik ve herhangi bir iletişim olmadan sığınaklara sığındığını söyledi.

Haberin Devamı

'YİYECEK BULAMIYORUZ, ELEKTRİK YOK'

Ukrayna'da şu anda pek çok şehirde elektrik kesintileri yaşandığını, insanların yeterince yiyecek bulamadıklarını söyleyen Morozova, "Yiyecek ve elektrik önemli problemler. Yiyecek her şehirde bulunamıyor. Özellikle Mariupol şehrinde önemli sıkıntılar yaşanıyor. Orada büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Yiyecek, elektrik, su, hiçbir şey yok" diye konuştu. Morozova, tıpkı birkaç ay önceki gibi tek büyük problemlerinin Koronavirüs olmasını dilediğini söyledi. Morozova, "Ruslar hastanelerimizi ve barışçıl şehirlerimizi bombalamaya devam ediyor. Kovid-19 ile ilgili PCR testleri, veri toplama ya da kontrol etme gibi imkânlarımız yok şu anda" dedi.

Ukraynalı genç kadın dehşeti anlattı Roman çıkaracaktı, hayatı roman oldu

Putin'in sadece Ukrayna ordusuyla değil Ukraynalı sivillerle de savaştığını söyleyen Morozova, "Dünya kamuoyundan Ukraynalılara yönelik bu soykırımı durdurmasını istiyoruz" çağrısında bulundu.

Haberin Devamı

'KALBİM PARÇALANIYOR'

Dünyanın her yerinden Ukrayna'ya büyük bir manevi destek aldıklarını söyleyen Morozova, "İnsanlardan aldığımız tüm destek için çok mutluyuz" diye konuştu. Pek çok Ukraynalının ülkesinden ayrılmak istemediğini vurgulayan Morozova, ülkesiyle gurur duyduğunu ve savaşı kazanacaklarına inandığını söyledi. Morozova, "Ukrayna şehirlerinin Rus uçakları tarafından bombalandığını görünce kalbim parçalanıyor" diyerek duygularını ifade etti. Morozova, yurt dışına taşınmak istemediğini belirterek "Ukrayna'da yaşlı ya da genç pek çok kişi silah kullanmayı öğrenmiş durumda. Şimdi Ukrayna'yı güvenli bir yer haline getirmek için çalışmalıyız" diye konuştu. Morozova, savaştan sadece birkaç hafta önce birlikte yurt dışına çıkmayı düşündüğü erkek arkadaşından ise henüz haber alamamış. Morozova "Endişeliyim ama savaşı kazanacağız" diyerek ifade ediyor.