Geri Dön
GündemÜniversite kayıt için gerekli belgeler nelerdir | 2020 Üniversite kayıtları hangi tarihler arasında alınacak?

Üniversite kayıt için gerekli belgeler nelerdir | 2020 Üniversite kayıtları hangi tarihler arasında alınacak?

ÖSYM tarafından dün YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından kazandıkları üniversitelere kayıt için araştırmalarına başlayan adaylar aynı zamanda kayıt için hangi belgelerin gerekli olduğunu da araştırmaya devam ediyor. Her Üniversitenin kayıt için istediği belgeler farklılık gösterse de büyük oranda istenilen belgeler benzerlik gösteriyor. Peki Üniversite kayıtları hangi tarihler arasında alınacak?

Üniversite kayıt için gerekli belgeler nelerdir | 2020 Üniversite kayıtları hangi tarihler arasında alınacak?

Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından adaylar tarafından en fazla merak edilen konu başlıkları arasından kayıt tarihleri geliyor. Hayalini kurdukları Üniversitelerde eğitim alabilmek için bir yılı aşkın süredir YKS sınavına hazırlanan adaylar Haziran ayında gerçekleştirilen sınavda ter dökmüştü. 6-14 Ağustos tarihleri arasında aldıkları puan ve sıralamalara göre tercihlerini yapan adaylar dün tercih sonuçlarının ÖSYM tarafından açıklanmasının ardından Üniversite kayıtları ne zaman alınacak sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki Üniversite kesin kayıt ve elekrtronik kayıt tarihleri nelerdir? Kayıt için hangi belgeler gerekli?

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 31 Ağustos-4 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 29 Ağustos-2 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacaktır.

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır. Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2020 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

Cezaevinden izinli çıktı Almanya'ya kaçmak isterken havalimanında yakalandıCezaevinden koronavirüs tedbirleri gereğince izinli olarak çıkmasının ardından sahte pasaportla yurtdışına kaçmaya çalışan hükümlü, İstanbul Havalimanı'nda yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet