Geri Dön
GündemUzaydan gelen taşa ziyaretçi ilgisi

Uzaydan gelen taşa ziyaretçi ilgisi

Çorum'un Alaca ilçesinde bulunan ve "Gerdekkaya gök taşı" adı verilen 68 kilogram ağırlığındaki gök taşı, geçici süreyle sergilendiği Çorum Müzesi'nde ziyaretçilerden ilgi görüyor.

Uzaydan gelen taşa ziyaretçi ilgisi

Çiftçi Mutlu Yılmaz'ın geçen yıl nisan ayında tarlasında bulduğu gök taşı, tarihi Çorum Müzesi binasının girişinde "Uzayın Habercisi" başlığıyla oluşturulan özel vitrinde sergileniyor.

Çorum Müzesi Müdürü Metin Çakar, AA muhabirine, gök taşının vatandaşlardan yoğun ilgi gördüğünü söyledi.

Gök taşının ziyarete açıldığına dair medyada yer alan haberlerin ardından müzenin ziyaretçi akınına uğradığını belirten Çakar, "Çorum Müzesi, ülkemizdeki önemli müzelerden biri. Dolayısıyla son derece yoğun ziyaretçi trafiğimiz var. Alaca ilçemizde bulunan gök taşının ilgi çekebileceğini düşünerek, tarlasında bulan vatandaşımızdan ödünç alıp sergiliyoruz. Sergiye açtığımız günden beri müzemize ziyaretçi sayısında çok ciddi artış oldu. Sırf gök taşını görmek için civar illerden gelenler var ayrıca okulların tatil olması dolayısıyla öğrenciler de aileleriyle birlikte gök taşını görmeye geliyor." dedi.

Halkın ilgisinden memnun olduklarını belirten Çakar, "Çorum Müzesi, 8 bin yıllık geçmişe sahip önemli eserlerin sergilendiği bir müze. Vatandaşlarımız Çorum Müzesi'ne geldiğinde hem 8 bin yıllık tarihi keşfetme, hem de çok nadir bulunan, belki de bir daha görme fırsatı bulamayacakları bu meteoru görme fırsatı bulacak." ifadesini kullandı.

"GÖRÜNTÜSÜ TAŞA BENZİYOR AMA FARKLI DA DURUYOR"

Hitit Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğrencisi Murathan Karamehmetoğlu ise gök taşının müzede sergilendiğini duyunca heyecanlandığını söyledi.

İlk kez bir meteor gördüğünü anlatan Karamehmetoğlu, "Görüntüsü taşa benziyor ama farklı da duruyor. Normal kayadan farklı. İçerisinde yoğun oranda demir varmış. Görme fırsatım olduğu için mutluyum." diye konuştu.

Uzaydan gelen taşa ziyaretçi ilgisi

Müzede gök taşı sergilendiğini öğretmeninden öğrenen lise birinci sınıf öğrencileri Gamze Özgün ve Sultan Teke de gök taşını ilgiyle inceledi.

Yarıyıl tatilini fırsat bilerek gök taşını görmeye geldiklerini belirten Özgün, "Duyduğumuzda çok merak ettik. Görünüşü taş ama içinde demir dahil birçok element varmış. Bizim için iyi bir tecrübe oldu." diye konuştu.

İstanbul'dan tatil için Çorum'a gelen Emine Kutatgu ise gök taşını tesadüfen gördüğünü belirterek, "Torunlarımla müzeyi gezmek istedik. Buraya geldiğimizde gök taşından haberimiz oldu. Daha önce hiç görmemiştim. Kısa süre burada sergilenecekmiş. Görebildiğim için çok mutluyum. Çok güzel ve benim için hayret verici bir parça." ifadesini kullandı.

DSÖ uyardı, uzmanlar 'daha bulaşıcı' dedi! Dünyayı sarsan 'süper mutant' masaya yatırıldı
'Beni vuracaklar' mesajı attı, 1 ay sonra öldürüldü
'Reisi ara' ısrarına dayanamadı! Erdoğan'dan İstanbul talimatı
Pazarlıksız satış dönemi! 'Bugünden yarına 40 bin lira değişiyor'
Türkiye'den 'Turkey' hamlesi! İşte hindinin sıra dışı hikayesi
'Yargı'nın Eren Komiser'i Uğur Aslan türkü söyledi! Sosyal medyada gündem oldu
25 yıllık hasret bitti! Türkiye'ye geldiler
Yeni transfere olay sözler: Şu an iş yapmıyor
Kan donduran cinayet! Babasını sırtından bıçakladı
Galatasaray-Altay maçında çok tartışılan penaltı pozisyonu!
'Serdar Ortaç'ın kumar tutkusu ailemize çok zarar verdi!'
AVM savaş alanına döndü! Masa ve sandalyeler havada uçtu
'Pes' dedirtti! Aşıdan kaçmak için akla hayale gelmeyecek yöntem
Karaciğerin en sevdiği besin! Mutlu olmamızı sağlıyor
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler