Meteorit

Meteorit

Son dakika meteorit haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan meteorit gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan meteorit haber sayfamızda...

Meteorit

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 48 meteorit haberi bulunmuştur.
Van'da bulunan göktaşı "Doğuzağaç" adıyla Uluslararası Meteorit Veri Bülteni'ne işlendi
Van'da bulunan göktaşı "Doğuzağaç" adıyla Uluslararası Meteorit Veri Bülteni'ne işlendiVan'da yaşayan Osman Hezer'in 6 yıl önce ailesiyle pikniğe gittiği Van Gölü kıyısında bulduğu 81 kilo 400 gram ağırlığındaki göktaşı, ABD'deki Ay ve Gezegen Enstitüsü tarafından yapılan incelemenin ardından Uluslararası Meteorit Veri Bülteni'ne işlendi.
2.08.2021Haberler
Piknik yaparken buldu, ağırlığından şüphelendi! 'Ailecek çok mutluyuz'
Piknik yaparken buldu, ağırlığından şüphelendi! 'Ailecek çok mutluyuz'Güvenlik görevlisi Osman Hezer'in, Van Gölü kıyısında bulduğu 81 kilo 400 gram ağırlığındaki meteorit, ABD'deki Ay ve Gezegen Enstitüsü tarafından yapılan inceleme sonucunda sertifikalandırıldı.
2.08.2021Gündem
Piknik yaparken buldu, ağırlığından şüphelendi! Gerçek ortaya çıktı
Piknik yaparken buldu, ağırlığından şüphelendi! Gerçek ortaya çıktıVan'da yaşayan Osman Hezer'in 6 yıl önce ailesiyle pikniğe gittiği Van Gölü kıyısında bulduğu 81 kilo 400 gram ağırlığındaki göktaşı, ABD'deki Ay ve Gezegen Enstitüsü tarafından yapılan incelemenin ardından Uluslararası Meteorit Veri Bülteni'ne işlendi.
2.08.2021Gündem
Evinde 5 yıl sakladı, gramını 3 dolara satmadı! Şimdi bin pişman
Evinde 5 yıl sakladı, gramını 3 dolara satmadı! Şimdi bin pişmanAfyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde Erol Çevik, yaklaşık 5 yıl önce su kanalı açtırırken bulduğu taşların meteorit (gök taşı) olduğunu düşünerek evine götürüp, sakladı. İngiliz bir koleksiyonerin gramına 3 dolar verdiği taşların daha değerli olduğunu düşünen Çevik, teklifi reddetti. Çevik, taşları tekrar analiz için Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği taşların lav taşı olduğu anlaşıldı.
1.04.2021Haberler
Evinde 5 yıl sakladı, gramını 3 dolara satmadı! Şimdi bin pişman
Evinde 5 yıl sakladı, gramını 3 dolara satmadı! Şimdi bin pişmanAfyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde Erol Çevik, yaklaşık 5 yıl önce su kanalı açtırırken bulduğu taşların meteorit (gök taşı) olduğunu düşünerek evine götürüp, sakladı. İngiliz bir koleksiyonerin gramına 3 dolar verdiği taşların daha değerli olduğunu düşünen Çevik, teklifi reddetti. Çevik, taşları tekrar analiz için Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği taşların lav taşı olduğu anlaşıldı.
1.04.2021Gündem
Herkes 2 işçinin bulduğu gizemli taşın sırını çözmeye çalışıyor
Herkes 2 işçinin bulduğu gizemli taşın sırını çözmeye çalışıyorİzmir’de dağlık alana gezmeye giden Ozan Hantekin ve Ufuk Çetin, buldukları yanmış taşın sırrını araştırıyor. İkilinin değerli çıkması halinde satacakları söylediği taşın göktaşı (meteorit) olup olmadığını Doç. Dr. Cüneyt Akal araştıracak.
23.03.2021Gündem
2 işçi buldukları gizemli taşın sırını çözmeye çalışıyor
2 işçi buldukları gizemli taşın sırını çözmeye çalışıyorİzmir’de dağlık alana gezmeye giden Ozan Hantekin ve Ufuk Çetin, buldukları yanmış taşın sırrını araştırıyor. İkilinin değerli çıkması halinde satacakları söylediği taşın göktaşı (meteorit) olup olmadığını Doç. Dr. Cüneyt Akal araştıracak.
23.03.2021Gündem
Çelik kasada saklıyor! Bahçesinde bulduğu gök taşını satılığa çıkardı
Çelik kasada saklıyor! Bahçesinde bulduğu gök taşını satılığa çıkardıANTALYA'nın Demre ilçesinde yaşayan Mehmet Güngör (73), doğum yeri Kaş'ta bulduğu gök taşını satmak istiyor. Güngör, 2 yıldır çelik kasada sakladığı 1 kilo 70 gram ağırlığındaki taşın Türkiye'de literatüre giren 16'ncı gök taşı olduğunu ve uygun fiyat verene satacağını söyledi.
8.03.2021Haberler
Meteor (göktaşı) mu düştü? Meteor nedir?
Meteor (göktaşı) mu düştü? Meteor nedir?Doğu Karadeniz'deki ışık hüzmesi büyük heyecan yarattı. Gökyüzü bir anda aydınlanırken yoğun bir şekilde "Meteor (göktaşı) mu düştü? Meteor nedir?" soruları sorulmaya başlandı.
28.02.2021Gündem
Meteoritlerde yapı taşı olduğu sanılan bir molekül keşfedildi
Meteoritlerde yapı taşı olduğu sanılan bir molekül keşfedildiBilim insanları, meteoritteki organik moleküllerin kilit öneme sahip yapı taşı olduğu sanılan bir molekül keşfetti.
8.12.2020Teknoloji
Türkiye'de ilk kez uzaydaki bir asteroitten getirilen parçalar incelenecek
Türkiye'de ilk kez uzaydaki bir asteroitten getirilen parçalar incelenecekJapon Uzay Ajansı'nın 2003'teki Hayabusa misyonuyla dünyaya getirdiği Itokawa asteroidinin parçaları, bilim insanı Mehmet Yeşiltaş'ın başvurusunun kabul edilmesi üzerine Türkiye'de ilk kez incelenecek.
10.10.2020Teknoloji
Göktaşı düştü mü? Göktaşı nereye düştü? İşte o video...
Göktaşı düştü mü? Göktaşı nereye düştü? İşte o video...Göktaşı düştü mü? Göktaşı nereye düştü? soruları yoğun ilgi görüyor. Türkiye'ye göktaşı düştü iddiaları sosyal medyada yayıldı. Sosyal medya kullanıcıları ise o görüntüyü izleyerek şaşkınlığa uğradı. Peki göktaşı nedir, göktaşı neden düşer?
28.05.2020Gündem
Meteor (Göktaşı) nedir?
Meteor (Göktaşı) nedir?Uzay boşluğunda milyarlarca gezegen ve irili ufaklı taşlar bulunuyor. Bu taşlardan bazıları zaman zaman gezegenimiz Dünya’ya giriş yapıyor. Türkçede göktaşı dediğimiz bu taşları meteor olarak da tanıyoruz. Peki, meteor (göktaşı) nedir?
3.06.2020Bilim
Asteroit endişesi
Asteroit endişesiSalgın kâbusu yaşanırken 29 Nisan’da bir asteroidin dünyaya çarpacağı iddiası endişe yarattı. Doç. Dr. Ozan Ünsalan da Milliyet’e “Bir asteroidin dünyaya çarpması ihtimali hep var” dedi
12.04.2020Gündem
Meteor nedir? Nijerya'ya meteor mu düştü?
Meteor nedir? Nijerya'ya meteor mu düştü?'Nijerya'ya meteor düştü' iddiası gündeme bomba gibi düşerken vatandaşar sürekli olarak Meteor nedir? Nijerya'ya meteor mu düştü? diye sorgulamaya başladı. İşte detaylar...
1.04.2020Gündem
Uzaydan gelen taşa ziyaretçi ilgisi
Uzaydan gelen taşa ziyaretçi ilgisiÇorum'un Alaca ilçesinde bulunan ve "Gerdekkaya gök taşı" adı verilen 68 kilogram ağırlığındaki gök taşı, geçici süreyle sergilendiği Çorum Müzesi'nde ziyaretçilerden ilgi görüyor.
2.02.2020Gündem
Ceviz ağacı dikerken meteorit buldu
Ceviz ağacı dikerken meteorit bulduAntalya'nın Kaş ilçesinde çiftçilik yapan Mehmet Güngör, arazide çalışırken şahit olduğu meteor olayından kalma meteoriti, 11 yıl sonra ceviz ağacı dikerken bulmanın heyecanını yaşadı.
24.12.2019Gündem
Türkiye’ye 68 kilogramlık gök taşı düştü!
Türkiye’ye 68 kilogramlık gök taşı düştü!Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan, ülkemizde 68 kilogramlık yeni bir demirli gök taşının bulunduğunu belirterek, "68 kg’lık kütlesiyle ülkemize düşen "en büyük kütleli 3. demirli meteorit" unvanını almış oldu" dedi.
20.12.2019Gündem
BMW en yeni modellerini Cenevre'de tanıtıyor
BMW en yeni modellerini Cenevre'de tanıtıyorBorusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW, en yeni modellerini bu yıl 89.’su düzenlenecek Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıyor.
5.03.2019Otomobil
Güneşin daha gezegenler oluşmadan önceki yapısı çözüldü
Güneşin daha gezegenler oluşmadan önceki yapısı çözüldüBilim adamları, 4,5 milyar yıl önce meteoritlerde, hibonit denen şekillenmiş mikroskobik mavi kristallerden güneşin daha gezegenler oluşmadan önceki yapısını çözdü.
1.08.2018Teknoloji
"Göktaşı umut kapısı oldu"
"Göktaşı umut kapısı oldu"Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Türkiye Meteor Takip Sistemleri Projesi Yürütücüsü Doç. Dr. Ozan Ünsalan, 2015 yılında Bingöl'ün Sarıçiçek köyüne düşen meteoritlerden sonra araziye çıkarak göktaşı arayan vatandaşların sayısında artış olduğunu belirterek, bu işin insanlar için bir "umut kapısı" haline geldiğini söyledi.Ünsalan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında "yıldız kayması" olarak nitelendirilen ve görenlerin dilek tuttuğu ışık yansımasının aslında atmosfere giren meteorun parçalanması olduğunu, bu sırada dünyaya düşen parçaların meteorit olarak adlandırıldığını ifade etti.Meteoritlerin nereye düştüğünün tespitinin çok zor olduğunu anlatan Ünsalan, 2015 yılında Bingöl'ün Sarıçiçek köyüne düşen meteoritleri NASA ile incelediklerini, oradaki meteorit parçalarının hem kamera kaydı hem de görgü tanıkları sayesinde bulunabildiğini belirtti.Ünsalan, Sarıçiçek köyündeki olaydan sonra meteoritlerin popüler olduğunu ifade ederek, "2015 yılından itibaren vatandaşımız örnekleri toplayıp koleksiyonerlere satarak küçümsenmeyecek maddi gelir elde etti, ev-araba alabildi. Bu durum diğer insanların da dikkatini çekti. Şöyle bir furya oluştu; 'hava düzelsin ben de araziye çıkayım, elime de bir mıknatıs alayım, onun çektiği taşları toplayıp satayım.'. 'Ben araziye çıkayım bir göktaşı arayayım' niyetiyle çıkıldığı zaman bir insan ömrü boyunca göktaşı bulma ihtimali yüzde 1'den de az. Sarıçiçek olayı ve Rusya'daki Çelyabinsk olayı gibi görüp de tanık olmadığınız sürece bulma ihtimaliniz gerçekten yüzde 1'den daha az." diye konuştu. Sarıçiçek'e düşen meteoritlerin ardından araziye çıkarak göktaşı arayan vatandaşların sayısında da artışlar olduğunu aktaran Ünsalan, ilkbahar ve yaz aylarında bu sayıların en yüksek seviyeye ulaştığını söyledi. Ünsalan, vatandaşların arazide toplanan taşların incelenmesi için kendisine mail yoluyla ulaştığını ve her geçen yıl bu sayının arttığını belirt
11.09.2019Yaşam
Göktaşı umut oldu! Ev de araba da alan var…
Göktaşı umut oldu! Ev de araba da alan var…Doç. Dr. Ozan Ünsalan, 2015 yılında Bingöl'ün Sarıçiçek köyüne düşen meteoritlerden sonra araziye çıkarak göktaşı arayan vatandaşların sayısında artış olduğunu belirterek, bu işin insanlar için bir "umut kapısı" haline geldiğini söyledi.
25.06.2018Gündem
Göktaşı umut oldu! Ev de araba da alan var…
Göktaşı umut oldu! Ev de araba da alan var…Doç. Dr. Ozan Ünsalan, 2015 yılında Bingöl'ün Sarıçiçek köyüne düşen meteoritlerden sonra araziye çıkarak göktaşı arayan vatandaşların sayısında artış olduğunu belirterek, bu işin insanlar için bir "umut kapısı" haline geldiğini söyledi.
25.06.2018Gündem
Bilim dünyası Türk akademisyeni konuşuyor!
Bilim dünyası Türk akademisyeni konuşuyor!Kırklareli Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Yeşiltaş meteoritler üzerine yaptığı birçok inceleme ile Türkiye'nin NASA'da söz sahibi olmasına katkı sağlamaya çalıştığını söyledi.
29.05.2018Gündem
Bilim dünyası Türk akademisyeni konuşuyor!
Bilim dünyası Türk akademisyeni konuşuyor!Kırklareli Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Yeşiltaş meteoritler üzerine yaptığı birçok inceleme ile Türkiye'nin NASA'da söz sahibi olmasına katkı sağlamaya çalıştığını söyledi.
29.05.2018Gündem

Benzer Haber Etiketleri

meteorgöktaşımeteoritizmirvan gölü

Meteorit ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.