Geri Dön
GündemYeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi kimdir kaç yaşında? Vahit Kirişçi hayatı ve mesleki kariyeri...

Yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi kimdir kaç yaşında? Vahit Kirişçi hayatı ve mesleki kariyeri...

Vahit Kirişçi kimdir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Görevden af talebi kabul edilen Bekir Pakdemirli'den boşalan Tarım ve Orman Bakanlığına Vahit Kirişçi atandı. Atamanın ardından vatandaşlar Yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'nin hayatı ve kariyeri hakkında bilgileri araştırmaya başladı. Peki Vahit Kirişçi kimdir?

Yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi kimdir kaç yaşında? Vahit Kirişçi hayatı ve mesleki kariyeri...

Vahit Kirişçi, Bekir Pakdemirli'den boşalan Tarım ve Orman Bakanlığına atanan isim oldu. Resmi Gazetede yayımlanan kararda Vahit Kirişçi'nin Yeni Tarım ve Orman Bakanı olduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan imzası ile duyuruldu. Peki Yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi kimdir kaç yaşında? İşte hayatı ve kariyeri hakkında merak edilenler...

YENİ TARIM VE ORMAN BAKANI VAHİT KİRİŞÇİ KİMDİR?

Vahit Kirişci, 4 Aralık 1960'da, Kahramanmaraş'ta doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Saniye'dir.

Ziraat Yüksek Mühendisi ve Öğretim Üyesi; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ni bitirdi. Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesi'nde tamamladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda teknik eleman olarak çalıştı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1995'te doçent, 2001'de profesör oldu. 16'sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yaptı. Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlendi.

22. Dönem Adana Milletvekili. 22. Dönem'de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi oldu ve Başkanvekilliği görevinde bulundu. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 23. Dönem'de aynı Komisyon'un Başkanlığına yeniden seçildi.
İngilizce bilen Kirişci, evli ve 3 çocuk babasıdır.