Geri Dön
Gündem‘Veli izni olmadan test yapmayacağız’

‘Veli izni olmadan test yapmayacağız’

Sağlık Bakanı Koca, okullarda yapılacak Kovid-19 taramasına ilişkin, “Öğrencilerimize yapılacak testlerde velilerimizin izni olmadan hiçbir işlem tesis edilmeyecektir. İzin vermeleri halinde sadece boğazdan örnek alınarak tarama işlemi yapılacaktır” dedi

‘Veli izni olmadan test yapmayacağız’

Sağlık Bakanı Fahrettin  Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Koca, özetle şöyle konuştu:

BOĞAZDAN ÖRNEK ALINACAK: Okullarımızın yüz yüze eğitime açık kalmasının en büyük önceliğimiz olduğunu defalarca dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Bunu temin etmek için planladığımız pilot taramalar ile ilgili somut bazı bilgileri sizlerle paylaşmak isterim. Okullarımızda öğrencilerimize tarama amaçlı yapılacak testlerde velilerimizin izni olmadan hiçbir işlem tesis edilmeyecektir. Velilerimiz onam formunda öğrenciden test için numune alınmasına izin vermeleri halinde sadece boğazdan örnek alınarak tarama işlemi yapılacaktır. En kutsal emanet olan bedenimize kişinin ya da velisinin rızası dışında hiçbir işlem tesis edilmesi mümkün değildir. Konu salgın hastalık bile olsa bu böyledir.

HARİTA GÜNCELLENİYOR: Aşı programımız plana uygun ve başarıyla sürmektedir. Sizlerle günlük olarak paylaştığımız Türkiye haritası üzerinde illerimizin 1. doz aşılanma oranlarını gösteren tablomuzu güncelliyor ve aynı haritayı iki doz aşılanma oranları ile paylaşmaya başlıyoruz. Pazartesi gününden itibaren 2 doz aşılanma oranlarını gösteren haritayı paylaşacağız.

‘Aşı olmak elzem’

SALGIN TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIKLA BİTECEK: Son günlerde kayıplarımızın sayısının yüksek olmasının aşı etkililiği ile ilişkilendirildiğine şahit oluyoruz. Vaka ve kayıplarımız içindeki aşısız oran çok yüksektir. Bu durum aşılar olmasaydı bizi nasıl bir felaketin beklediğinin göstergesidir. Virüsün kişilere ulaşma yolları kısıtlandıkça erişebildiği kişileri enfekte etmektedir. Topluca bağışıklık kazanmadan bunun önüne geçmek maalesef mümkün değildir. Mevcut vaka ve kayıplarımız aşı olmasaydı çok daha yüksek olabilirdi. Salgın toplumsal bağışıklık sağlanarak son bulacaktır. Bunun için aşı olmak elzem.

Günlük vaka 30 bine dayandı

Türkiye’de dün 341 bin 4 Kovid-19 testi yapıldı, 28 bin 224 kişinin testi pozitif çıktı, 248 kişi yaşamını yitirdi. İyileşenlerin sayısı ise 28 bin 536 oldu. 18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 84,02, ikinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 66,35 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de bugüne kadar yapılan aşı sayısı toplamda 103 milyon 526 bine yükseldi.

Özel kurslara PCR zorunluluğu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), aşısız öğretmen ve okul çalışanlarına yönelik zorunlu PCR testi uygulamasının kapsamını genişletti. Bakanlık’tan illere gönderilen yazıya göre, bazı özel kursların yapacağı teorik ve uygulama sınavları ile ehliyet uygulama sınavlarında görev alacak aşı olmamış usta öğreticilerden, 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi istenecek. Yazıda, şartları sağlamayanların sınavlarda görev almasına müsaade edilmeyeceği belirtildi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Kağıthane'de istinat duvarı çöktü! Minibüs mahsur kaldıİstanbul Kağıthane'de, temel kazma çalışmaları yapılan inşaatta toprak kayması sonucu istinat duvarı çöktü. Bina önüne park edilmiş bir minibüs ise çökme nedeniyle sokağın daralması yüzünden mahsur kaldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler