Geri Dön
GündemVeteriner hekimler ‘muafiyet’ istedi

Veteriner hekimler ‘muafiyet’ istedi

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, serbest veteriner hekimlerin 65 yaş üzerine yönelik sokağa çıkma yasağından muaf tutulmasını istedi.

Veteriner hekimler  ‘muafiyet’ istedi

Eroğlu, insanlarda görülen hastalıkların büyük bir kısmının hayvanlardan kaynaklandığı düşünüldüğünde, hayvan sağlığının önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

Zoonoz hastalıklar

“Sağlık ile Tarım ve Orman bakanlıklarının yönetiminde, veteriner hekimleri ve tıp doktorlarını içine alan ve başta hayvanlardan insanlara bulaşabilen, halk sağlığını tehdit eden Kovid-19 benzeri zoonoz hastalıkların kontrolü olmak üzere, halk sağlığı ve hayvan sağlığı konusunda çalışmalar yapacak bağımsız bir Zoonotik Hastalıklar Araştırma Enstitüsü kurulmalı. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde müstakil bir veteriner otoritesi veya Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü kurulması da halk sağlığı ve hayvan sağlığı konusundaki risklerin bertaraf edilmesine katkı sağlayacaktır.”

“Bu bir zaruret’

Eroğlu, serbest veteriner hekimlerin, acil doğum, cerrahi müdahale ve diğer tedavi hizmetlerini muayenehane, poliklinik ve hayvan hastanelerinde verdiğini anımsatarak, “Serbest veteriner hekimlerin 65 yaş üzeri sokağa çıkma yasağından muaf tutulmaları hayvan sağlığı, gıda güvenliği ve kamu yararı açısından zaruri görülmektedir” ifadesini kullandı. 

İHA'lardan yangınla mücadelede 462 saat uçuşTerörle mücadele operasyonlarından Mavi Vatan savunmasına kadar birçok görevi başarıyla yerine getiren İHA'lar, orman yangınları ile mücadelede de yoğun kullanılıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerine ait insansız hava araçlarının orman yangınlarıyla mücadele çalışmaları kapsamında 462 saat uçuş yaptığı öğrenildi. Özellikle söndürme çalışmalarının yönlendirilmesinde etkin kullanılan insansız hava araçları sahadan aldıkları anlık görüntülerde hava araçlarının yangınlarla mücadelesi de yer aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet