Geri Dön
GündemYasaklar geri gelecek mi, son dakika tekrar olacak mı? Hafta sonu-içi yasakları kalktı mı 2021?

Yasaklar geri gelecek mi, son dakika tekrar olacak mı? Hafta sonu-içi yasakları kalktı mı 2021?

Yasaklar ile ilgili detaylar gündemde yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde iller risk durumlarına göre gruplara ayrıldı ve yasaklar illerin risk durumlarına göre şekilleniyor. Normalleşme adımları devamında gelen veriler sonrasında yasakların tekrar gelip gelmeyeceği merak ediliyor. Peki yasaklar geri gelecek mi? İşte son dakika gelişmeleri...

Yasaklar geri gelecek mi, son dakika tekrar olacak mı? Hafta sonu-içi yasakları kalktı mı 2021?

Yasaklar tekrar gelecek mi? sorusunun yanıtı gündemde araştırılan konular arasında yer alıyor. Türkiye risk haritasında düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli iller olmak üzere 4 grup bulunuyor. İllerin risk durumlarına göre kısıtlamalar oluyor. Normalleşme adımları sonrasında gelen veriler yasaklar ile ilgili detayları gündeme getirdi. Peki hafta sonu-içi yasakları geri gelecek mi?

Düşük ve orta riskli illerde hafta sonu gün boyu uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı ve sokağa çıkma yasağı düşük ve orta riskli illerde saat 21.00 ile saat 05.00 arasında gerçekleştiriliyor. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise cumartesi günü sokağa çıkma yasağı saat 21.00 ile 05.00 arasında uygulanırken pazar günü ise bütün gün boyu sürüyor. Yasakların geri gelip gelmeyeceği ise merak konusu.

YASAKLAR TEKRAR GELECEK Mİ?

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre; Koronavirüsle mücadelede ‘kademeli normalleşme’nin ardından uzmanların ‘dalgalı normalleşme’ dedikleri uygulamalar gündemde. Bu kapsamda önlemler gelişmelere göre değişebilecek. Kent sorumluları kendi bölgelerini korumak adına lokal kararlar alabilecek. Hafta sonu 14 günlük harita çıkınca buna göre yeniden değerlendirme yapılacak.

Bu aşamadan sonra valiler, ilin risk haritası sarı bile olsa, şehirde yoğunluk ve risk yarattığı saptanan bölgeler için kırmızı kuralları uygulayabilecek. İşlek bir cadde, mahalle veya parka yönelik yeni kısıtlamalar getirilebilecek. Yeni yasaklar, HES kodu şartı veya daha sıkı denetimler olabilecek.

Bahçesini sularken elektrik akımına kapıldıAdıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde, çiftçi Hüseyin Salhan (25) bahçesini sulamak için elektrikli motorla kuyudan su çektiği esnada elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet