Geri Dön

YDS/1 sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM duyurdu

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) 24 Mart 2019 tarihinde uygulandı. YDS/1 sınavına katılan adaylar, sınav sonuçları için arayışa geçti. ÖSYM, 2019 sınav takviminde YDS sınav sonuçlarını ne zaman açıklayacağına yer verdi. İşte YDS/1 sınav sonuçlarının tarihi...

YDS/1 sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM duyurdu

ÖSYM tarafından uygulanan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı 2019-YDS/1 sınavı sonrasında, adaylar ÖSYM'nin sayfasına akın ediyor. Sınavdaki başarılarını merak eden adaylar, sonuçları öğrenmek için sabırsızlanıyor. Peki YDS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte YDS adaylarını yakından ilgilendiren bilgiler...

YDS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

30 Ocak - 6 Şubat 2019 tarihleri arasında alınan YDS başvuruları sonrasında, YDS 24 Mart 2019 tarihinde uygulandı. Sınav sonrasında ise adaylar sonuç heyecanı yaşamaya başladı. ÖSYM 2019 sınav takviminden YDS soınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını duyurdu.

YDS sınav sonuçları 19 Nisan 2019 tarihinde açıklanacak. Adaylar bu tarihten itibaren sınavdaki başarı puanlarına erişim sğalayabilecek.

DEĞERLENDİRME

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı sınavların cevap kâğıtları, ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. Adayların doğru cevap sayıları toplanarak 100 üzerinden YDS puanları hesaplanacaktır. Test hazırlanmayan dillerdeçeviriler, ÖSYM'de kurulacak olan jüriler tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirme 100 tam puan üzerinden yapılır.

Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,

90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
80 - 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
70 - 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
60 - 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
50 - 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi

olarak kabul edilir. Bu seviyelerden hangilerine ne miktarda tazminat ödeneceği ilgili mevzuata göre tespit edilecektir.

SINAV SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ

Adaylar sınav sonuçlarını T.C. Kimlik Numaralarını ve şifrelerini kullanarak ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri/duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. İlgili kamu kurum ve kuruluşları adaylara ait sonuç bilgilerini, Merkezimize resmi olarak başvurdukları takdirde web servis üzerinden alabilirler.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı kimlik bilgilerinde değişiklik olan adayların daha önce almış oldukları sınav/yerleştirme sonuçları, değişen kimlik bilgilerine göre yeniden düzenlenmez. ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

'Polis defalarca başıma vurdu' dedi! Nezarethaneden akılalmaz görüntüİstanbul Esener’de maske tartışması sonrası gözaltına alınan kişi, polisin kendisini darp ettiğini öne sürerek şikayette bulundu. Ancak polis merkezinin güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıkınca herkes şoke oldu. Gözaltına alınan kişinin nezarethanenin demir kapısı ve parmaklıklarına defalarca kafasıyla vurduğu saniye saniye kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet