Geri Dön
GündemYDS sonuçları bugün açıklanacak mı? ÖSYM 2017 sınav takviminde...

YDS sonuçları bugün açıklanacak mı? ÖSYM 2017 sınav takviminde...

YDS sonuçlarının ne zaman açıklanacak sorusunun cevabı merakla bekleniyor. 2 Nisan'da ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YDS sonuçları bugün açıklanması bekleniyor. YDS sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar, ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile giriş yaparak öğrenebilirler.

YDS sonuçları bugün açıklanacak mı? ÖSYM 2017 sınav takviminde...

YDS sonuçlarının açıklanması için heyecanlı bekleyiş sürüyor. YDS, 2 Nisan'da ÖSYM tarafından yapılmıştı. ÖSYM, ilkbahar dönemi ve sonbahar dönemi YDS olmak üzere bir yıl içinde iki kez sınav yapıyor.

YDS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM, ilan etmiş olduğu sınav takviminde sonuçların 20 Nisan 2017 Perşembe tarihinde açıklanacağını belirtti. YDS sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar, ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile giriş yaparak öğrenebilirler. Adayların adreslerine ayrıca sınav sonuç belgesi gönderimi yapılmayacaktır.

YDS Hangi Diller İçin Yapılmaktadır?

YDS şu diller için gerçekleştirilmektedir; Arapça, Almanca, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Fransızca, Farsça, Gürcüce, Hollandaca, İtalyanca, İspanyolca, İngilizce, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rusça, Rumence, Sırpça, Ukraynaca ve Sırpça. YDS Almanca, Arapça, İngilizce, Fransızca ve Rusça dilleri için ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda 2 defa, diğer diller için ise sadece ilkbahar döneminde yani yılda 1 defa yapılmaktadır.

YDS Puanları ve Seviyeleri

Yabancı dil seviyesi, sınava giren tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden hesaplanacaktır. Hesaplanan puanlar ve bu puanlara karşılık gelecek olan seviyeler şu şekildedir;

90 – 100 arasındaki puanlar A seviyesi,
80– 89 arasındaki puanlar B seviyesi,
70 – 79 arasındaki puanlar C seviyesi,
60 – 69 arasındaki puanlar D seviyesi,
50 – 59 arasındaki puanlar E seviyesi olarak kabul edilmektedir.

Sınava girmiş olan adayların aldıkları sonuçlara göre belirlenen bu seviyelerden hangisi için ne miktarda tazminat ödeneceği de mevzuat çerçevesinde tespit edilmektedir.

YDS Puan Seviyeleri ve Memurların Dil Tazminatları

Sınava giren adayların aldıkları puan ve bu puan doğrultusunda alacakları tazminat miktarı da değişiklik göstermektedir.

90 – 100 puan arası A seviyesi 1500
80 – 89 puan arası B seviyesi 600
70 – 79 puan arası C seviyesi 300
60 – 69 puan arası D seviyesi X
50 – 59 puan arası E seviyesi X

YDS Puanı Kaç Yıl Geçerli Olacaktır?

ÖSYM tarafından alınmış olan karar doğrultusunda YDS sınav sonuçlarının geçerlilik süresi, kurumların kendi mevzuatlarında yer alan süre kadar olacak. YDS puanı için geçerlilik süresini adayların başvuruda bulunacakları kurumlar belirleyecektir. Bunun ile birlikte de YDS sonuçları Yabancı Dil Tazminatı ile ilgili olarak da 375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin 2. maddesine göre, adayların sınavda alacakları puan sınavın gerçekleştiği tarih itibariyle 5 yıl süre ile geçerli sayılacaktır. Belirlenen bu 5 yıllık süre sonunda sınava girmemiş olan adayların da yabancı dil seviyeleri bir alt düzeye inmiş olarak sayılacaktır. C seviyesi olan adayların da yabancı dil tazminatları kesilecektir.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Evin bahçesine uçan otomobilin sürücüsü ağır yaralandıManisa'nın Kula ilçesinde, sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, yol kenarındaki evin bahçesine uçtu. Otomobilde sıkışarak ağır yaralanan sürücü itfaiye ekiplerince kurtarılırken, hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner