Gündem Yeni Kabine'de kimler olacak? CNN Türk'te son kulis bilgileri paylaşıldı

Yeni Kabine'de kimler olacak? CNN Türk'te son kulis bilgileri paylaşıldı

31.05.2023 - 21:53 | Son Güncellenme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cumartesi günü yeni Kabine'yi açıklaması bekleniyor. CNN TÜRK'te Abdulkadir Selvi Kabine'de hangi isimlerin olabileceğine dair son kulis bilgilerini paylaştı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarını ilan etmesiyle TBMM’nin 28. dönem takvimi işlemeye başladı. Milletvekillerinin yeminin ardından ise 3 Haziran Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Genel Kurul’da yemin etmesi bekleniyor.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aynı gün akşam saatlerinde yeni Kabine'yi açıklaması; pazar günü de vekil seçilen eski bakanlar ile yeni atanan bakanların Genel Kurul’da ant içmesi planlanıyor. Yeni Kabine'de kimlerin olacağı ise merak konusu.

CNN TÜRK'te Ahmet Hakan İle Tarafsız Bölge Programında gazeteci Abdulkadir Selvi son kulis bilgilerini paylaştı. Selvi şu ifadeleri kullandı: Meclis Başkanı olarak Numan Kurtulmuş çok ön plana çıktı. Bahçeli-Erdoğan görüşmesinden sonra daha güçlendi bu. Devlet Bey'in Bakan önerisi var ise diye görüşülüyor ama Devlet Bey prensip olarak bu zamana kadar hiç girmedi.

'BU DÖNEM İKİ CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLABİLİR'

Bu dönem iki cumhurbaşkanı yardımcısı olabilir diye düşünüyorum. Bir tanesi ekonomiden sorumlu cumhurbaşkanı yardımcısı olarak Mehmet Şimşek ön planda. Mehmet Şimşek'in de kafasında bazı sorular var bir görüşme olabilir.

Haberin Devamı

Bakan olarak da Ticaret Bakanlığı Lütfi Elvan, Hazine ve Maliye için Cevdet Yılmaz diye konuşuluyor. Bekir Bozdağ'ın yeniden Adalet Bakanı olacağı konuşuluyor. İkinci olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un yeniden bakan olacağı konuşuluyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu içinse Devlet Bahçeli ile görüşmenin sonucu bekleniyordu kulis bilgisi olarak. İkisinin de bakan olarak dönme ihtimali güçlü.

KABİNENİN VEDA TOPLANTISI

Öte yandan anayasa değişikliğinin ardından 2018 seçimleriyle birlikte yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesinin üyeleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki dünkü toplantıda son kez bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki veda toplantısı yaklaşık 2 saat sürdü. Toplantının aynı zamanda görevini tamamlayan bakanlara teşekkür niteliğinde olduğu ifade edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy hariç Kabine’deki bütün bakanları ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ı büyükşehirlerden milletvekili adayı göstermiş, 14 Mayıs seçimlerinde Oktay ve bakanların tamamı milletvekili seçilmişlerdi.

Haberin Devamı

Seçimlerden önceki son Kabine toplantısı ise 6 Mart’ta gerçekleştirilmiş, 6 Şubat depremleri ve seçim çalışmaları nedeniyle Kabine toplantılarına ara verilmişti.