Geri Dön
Gündem‘Yılın manşeti’ yine Milliyet'ten

‘Yılın manşeti’ yine Milliyet'ten

Milliyet Gazetesi'nin 14 Mart 2021'de Tıp Bayramı vesilesiyle birinci sayfasına taşıdığı "Minnettarız" manşeti, MediaCat dergisi tarafından "2021 yılının en iyi manşeti" seçildi.

‘Yılın manşeti’ yine Milliyet'ten

MediaCat dergisi, 2007 yılından bu yana her yıl Ocak ayı sayısında geride kalan yılın en iyi manşetlerini sayfalarına yansıtıyor. ‘Yılın Manşetleri’ çalışmasında bu yıl da 14 ulusal gazete, 45 ulusal dergi ve 4 mizah dergisi arasında bir değerlendirme yapıldı. MediaCat Yazı İşleri ekibi tarafından ön elemeden geçirilen bu manşetler, jüri değerlendirmesine sunuldu. Jürinin oylarıyla da, 2021 yılının en iyi 3 manşeti belirlendi. Yılın manşetleri belirlenirken, manşetin sözlü ifade gücü ve çarpıcılığı, merak uyandırması, espri barındırması, nefret söylemi içermemesi ve genel görsel ve grafik estetik gibi kriterler dikkate alındı.

Yapılan değerlendirme sonucu, gazetemizin 14 Mart Tıp Bayramı Günü nedeniyle 14 Mart'ta 1. sayfaya taşıdığı tam sayfa "Minnettarız" manşeti, jürinin ortak kararıyla 'Yılın Manşeti' olarak seçildi. Jüri tarafından yılın manşeti seçilen diğer iki gazeteyse Birgün ve Oksijen gazeteleri oldu. Birgün Gazetesi 24 Nisan'da yayımlanan, "Önlenebilir her ölüm cinayettir" manşetiyle seçilirken Oksijen Gazetesi de 6 Ağustos'taki "Felakette -3 derece' manşetiyle seçildi. Yılın Dergi Kapağı unvanı da Hello Dergisi'ne verildi.

Bu yılki jüri şu isimlerden oluştu: MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan, Rafineri kurucu ortağı Ayşe Bali, Excel İletişim ve Algı Yönetimi CEO'su Burçak Taşkın Yurdakul, FOX Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk, Havas Worldewide İstanbul CCO'su Ergin Binyıldız, UNDP Türkiye İletişim Bölüm Başkanı Dr. Faik Uyanık, Deeper Yönetici Ortağı İhsan Özçıtak, Oksijen Yazıişleri Yöneticisi Tayfun Devecioğlu, Gazeteci Tunca Öğreten ve Gazeteci Şelale Kadak.

3 yıldır en iyi manşet Milliyet

Milliyet gazetesinin 25 Kasım 2020’de birinci sayfasına taşıdığı “Siber şiddete dur demek için bir ateş böceği yak” manşeti, MediaCat dergisinin seçtiği “2020’nin en iyi manşetleri” arasında yer alırken, 2019 yılında da tam sayfa “Boyun Eğme” manşeti yine MediaCat dergisi tarafından “Yılın Manşeti” seçilmişti.