Geri Dön
GündemYKS 2. ek tercihler için heyecan dorukta! YKS 2. ek tercih bugün başlıyor mu, ne zaman alınacak?

YKS 2. ek tercihler için heyecan dorukta! YKS 2. ek tercih bugün başlıyor mu, ne zaman alınacak?

2021-2022 Eğitim yılında üniversiteye gitmek isteyen adaylar YKS 2. ek tercih işlemlerinin başlamasını bekliyor. Bir an önce YKS 2. ek tercihinde bulunmak isteyenler ÖSYM'den gelecek tarihleri merakla bekliyor. Peki YKS 2. ek tercihler ne zaman başlıyor? 140 puanla YKS 2. ek tercih ne zaman, nasıl yapılır? İşte YKS 2. ek tercihe yönelik bilinmesi gerekenler...

YKS 2. ek tercihler için heyecan dorukta! YKS 2. ek tercih bugün başlıyor mu, ne zaman alınacak?

YKS ek tercih kayıtları tamamlandı. Ardından bu yıl üniversite hedefleyen öğrenciler ek tercihlerde şansını denemeye devam ediyor. Sırada YKS 2. ek tercih işlemleri var. 140 puanla tercih yapılabilecek öğrenciler heyecan dolu. Peki YKS 2. ek tercihler ne zaman başlıyor? 140 puanla YKS 2. ek tercih ne zaman, nasıl yapılır?

YKS 2. EK TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLIYOR?

YKS 2. ek tercih işlemleri için henüz tarih açıklanmadı. Konuya ilişkin ÖSYM'den duyuru yayımlandığında haberimizin içeriğinde yer vereceğiz.

1. 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirme ne zaman yapılacaktır?

2021-YKS İkinci Ek Yerleştirme işlemleri, ek yerleştirmeden boş kalan kontenjanların belirlenmesinden sonra yapılacaktır. İkinci Ek Yerleştirme işlemlerine ilişkin tarihler, ÖSYM'nin internet adresinden adayların ve kamuoyunun bilgisine sunulacaktır.

2. 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede kimler tercih yapabilecektir?

2021 YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşmeyen adaylar ile TYT puanı 140-150 aralığında olan adaylar ve AYT/YDT puanı 170-180 aralığında olan adaylar tercih yapabileceklerdir. Ayrıca, özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran adaylar da İkinci Ek Yerleştirmede tercih yapabileceklerdir.

3. 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede kimler tercih yapamazlar?

2021-YKS merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede ÖSYM tarafından bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede tercih yapamayacaklardır.

4. 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede en küçük puan şartı olacak mı?

Evet. 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede;

a) Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan bazılarının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3'teki ön lisans programları ile Tablo 4'teki lisans programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük yerleştirme puanına sahip olan adaylar,

b) Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları ise ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir.

5. 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede başarı sırası şartı olan programları kimler tercih edebilecektir?

Başarı sırası gerektiren yükseköğretim programlarını, merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede olduğu gibi 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede de sadece ilgili başarı sırası şartını sağlayan adaylar tercih edebileceklerdir.

6. 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede kullanılmak üzere yerleştirme puanı hesaplanan adaylar,

2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede başarı sırası şartı olan programları tercih edebilecekler mi?

2021-YKS sonuçlarına göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı 170-180 aralığında olup ilgili yerleştirme puanı hesaplanan adaylardan Y-SAY, Y-SÖZ ve Y-EA puanı hesaplanan adaylar, gereken başarı sırası koşulunu sağlayamadıkları için başarı sırası koşulu olan programları tercih edemeyeceklerdir. Y-DİL puanı hesaplanan tüm adaylar ise DİL puan türünde başarı sırası koşulunu sağladıkları için öğretmenlik programlarını tercih edebileceklerdir.

7. 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede kullanılmak üzere hesaplanan yerleştirme puanları için başarı sırası sonuç belgelerinde neden yer almamaktadır?

2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak yerleştirilen adaylardan bazılarının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan ön lisans ve lisans programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük yerleştirme puanına sahip olan adaylar; merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları ise ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerinden sonuç belgelerinde, ikinci ek yerleştirmede kullanılmak üzere hesaplanan yerleştirme puanları için başarı sırası yer almamaktadır.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cenaze törenine katılan koronavirüslü kadın otobüste yakalandı!Ankara'da cenaze törenine katıldıktan sonra memleketine geri dönmek için otobüse binen koronavirüslü kadına ve otobüs firmasına 3 bin 469'ar lira idari para cezası uygulandı. İşlemlerin ardından kadın, otelde karantinaya alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler