Geri Dön

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM'den YKS sonuç tarihi...

YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu. Milyonlarca öğrencinin sonuçlarını merakla beklediği Üniversite sınavı YKS 30 Haziran 1 Temmuz tarihlerinde üç farklı oturumda gerçekleştirilmişti. ÖSYM tarafından yapılan sınavın ardından sınav soru ve cevapları resmi site üzerinden erişime açıldı. Peki YKS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak ve üniversite tercihleri ne zaman başlayacak? İşte merak edilen o soruların yanıtları...

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM'den YKS sonuç tarihi...

Üniversite sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Yüz binlerce öğrenci ve ailesini yakından ilgilendiren YKS sınav sonuçları için ÖSYM'den sevindiren açıklama geldi. 30 Haziran 1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen YKS sınav maratonun ardından sınav soru ve cevapları ÖSYM'nin resmi sitesi üzerinden erişime sunulmuştu. YKS sınavının bu yıl ilk kez uygulanması dolayısıyla ÖSYM tarafından ön bilgilendirme amaçlı Üniversite tercih kılavuzu ve boş kontenjanlar adayların bilgisine sunulmuştu. Adaylar tüm bu aşamaların ardından YKS sonuçlarının açıklanacağı tarihi merak içinde beklemeye başladı. ÖSYM herkesin merak ettiği o sonuçların açıklanacağı tarihi duyurdu.

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınava giren adaylar tarafından merakla beklenen YKS sonuçları, 31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacak. Adaylar, ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine aday şifresi ve T.C. kimlik numarası ile girerek sınav sonuçlarını öğrenebilecekler. ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlayacağı sınav sonuçları tebliğ niteliğinde olacak ve ayrıca adayların adreslerine sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Sonuç belgesinde adayın; TYT puanı, ortaöğretim başarı puanı, yerleştirmede kullanılacak puanı ve başarı sıralaması, eğer varsa AYT ve YDT puanları ile başarı sıralamaları yer alacak. Adaylar, puanlarına ve başarı sıralamasına göre tercih listelerini oluşturacaklar.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN ALINACAK?

YKS sonuçları ÖSYM tarafından 31 Temmuz’da açıklanacak. Sonuçlar açıklandıktan sonra adaylar, tercih listelerini 7-14 Ağustos tarihleri arasında oluşturacak. ÖSYM tarafından tercih süreci başladığında, 2018 yılı tercih kılavuzu da yayınlanacak. Adaylar tercih kılavuzunu inceleyerek yükseköğretim programları arasında tercihlerini yapacaklar. Tercih listeleri oluşturulduktan sonra adaylar, puanlarına ve tercih sıralamalarına göre yükseköğretim programlarına yerleştirilecek. İlk tercih işlemi sonucunda boş kalan kontenjanlar için adaylar, ikinci defa tercih işlemi yapabilecek.

YKS tercihi yapacak olan adaylar, tercih listesine en fazla 24 program ekleyebilecek. ÖSYM tarafından tanınan 24 tercih hakkının kullanılma zorunluluğu bulunmuyor. Adaylar hedefleri doğrultusunda tercih listesini oluşturup, istenilen sayıda yükseköğretim programını listesine ekleyebilir. Tercih listesi oluşturulurken en fazla istenilen programın ilk sıraya yazılması gerekir.

Şehit Ömer Halisdemir, kabri başında anılıyorFetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında, Ankara'da Özel Kuvvetler Komutanlığında darbeci generali vurduktan sonra şehit olan Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in Niğde'deki kabrine ziyaretler sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber