Geri Dön

YKS TYT ne zaman düzenlenecek? ÖSYM’den saat uyarısı geldi!

YKS ve TYT bu yıl ilk defa düzenlenecek. Üniversiteye giriş için gerekli olan sınavların sonucunda yeterli puanı alan öğrenciler, üniversite programlarına yerleşecek. Peki YKS hangi tarihte yapılacak? YKS için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

YKS TYT ne zaman düzenlenecek? ÖSYM’den saat uyarısı geldi!

YKS, ÖSYM tarafından YGS ve LYS yerine bu yıl ilk defa yapılacak. Öğrenciler diğer sınavlardan farklı olarak, aynı gün içerisinde iki sınav oturumuna da girmiş olacak. Uzmanlar, sınava girecek olan öğrenciler için bazı uyarılarda da bulundular. Sınav öncesinde beslenme ve uykunun düzene sokulması gerektiği, telefon ve bilgisayardan da uzak durulması gerektiği vurgulandı.

YKS-TYT SINAVI İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ!

YKS NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS 3 oturum halinde yapılacak. ÖSYM tarafından açıklanan 2018 sınav takvimine göre;
TYT: 30 Haziran Cumartesi
AYT: 1 Temmuz Pazar
YDT: 1 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecek.

Sınava girecek olan öğrenciler, ÖSYM’nin aday işlemleri sistemine T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile giriş yaparak sınava girecekleri yeri sorgulayabilirler. Sınav yerini öğrenen adaylar, sınav için gerekli olan giriş belgesini de yazıcıdan çıktı olarak alabilirler.

ÖSYM’DEN SINAVA GİRECEKLERE UYARI!

ÖSYM tarafından sınava girecek olan adaylar için sınav saati ile ilgili bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada;
‘’ DİKKAT
2018-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) için adaylar saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.
2018-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) için adaylar saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır. ‘’ ifadelerine yer verildi.

YKS BARAJ PUANI KAÇ?

Üniversite hayali kuran 2 milyondan fazla öğrenci YKS’ye girecek. Sınavda baraj puanı olarak TYT’de 150 puan, Alan Yeterlilik Sınavı’nda 180 puanın geçilmesi gerekir. Net olarak da TYT’den 15 net ve AYT’den de 20 netin yapılması gerekiyor.

SINAVIN GEÇERLİ SAYILMASI NELERE BAĞLIDIR?

Sınava giren bir adayın sınavının geçerli sayılıp cevap kağıdının değerlendirilebilmesi için adayın;

- Sınava atanılan salonda girmesi
- Sınava başlamadan önce sınav giriş belgesinin görevliye teslim etmesi
- Kopya çekme ya da çekilmesine yardım etmesi
- Cevaplarını sınav süresi içinde cevap kağıdına işaretlemiş olması
- Soru kitapçığı numarasını ve T.C. kimlik numarasını doğru yazarak işaretlemiş olması
- Sınav süresi sona erdikten sonra soruları okumaması ve cevap kağıdına işaretleme yapmaması
- Sınav bitiminde soru kitapçığını ve cevap kağıdını sınav görevlisine teslim etmesi
- Sınav salonunda sınav kurallarına ve sınav görevlisine uyması zorunludur. Aksi halde belirlenen kurallara uymayan adayların sınavları iptal edilir.

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

3 oturum olarak 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek olan sınavların sonuçları 31 Temmuz’da ilan edilecek. Adaylar, ÖSYM’nin aday işlemleri sisteminden T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile sonuçlarını sorgulayabilecekler.

Yeni kredi paketinin neler getirdiğini canlı yayında açıkladı!Kamu bankaları normalleşme sürecine geçiş ve sosyal hayatın canlanması için dört yeni kredi paketini hayata geçiriyor. Peki bu paket ne vatandaşa ne getiriyor. Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Ferman tek tek açıkladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber