GündemYurt dışında kullanılan oylar İstanbul Havalimanı'na getirildi

Yurt dışında kullanılan oylar İstanbul Havalimanı'na getirildi

10.05.2023 - 14:14 | Son Güncellenme:

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28'nci dönem milletvekili seçimleri kapsamında yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının kullandığı oylar diplomatik kuryeler eşliğinde uçaklarla İstanbul Havalimanı'na getirildi.

Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimleri için yurt dışı temsilciliklerdeki oy kullanma işlemi tamamlandı. Muhafaza altına alınan seçim dokümanları ve zarflar diplomatik kuryeler eşliğinde İstanbul'a gönderilmeye başlandı.

Haberin Devamı

Türk Hava Yolları'nın (THY) tarifeli uçaklarıyla getirilen oylar İstanbul Havalimanı'nda kurulan ve 7 kilitli kapının bulunduğu odada muhafaza ediliyor.

1/9

2/9

3/9

4/9

5/9

6/9

7/9

8/9

9/9

Yurt dışından kullanılan oyların Türkiye'ye getirilmesinin yarın sona ereceği öğrenildi. Öte yandan yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, başta İstanbul Havalimanı olmak üzere tüm gümrük kapılarında 14 Mayıs saat 17.00'a kadar oy kullanabilecek.

İSVİÇRE’DE KULLANILAN OYLAR TÜRKİYE’DE

İsviçre’de yaşayan Türk vatandaşlarının kullandığı oylar, Sandık Kurulu üyelerinin gözetiminde diplomatik çuvallarda Münih Havaalanı'na getirildi. Oy pusulalarının olduğu çuvallar Ankara’dan gelen Sandık Saklama ve Ulaştırma Kurulu görevlileri tarafından teslim alınarak uçağa yüklendi. Oy pusulaları, Dışişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen diplomatik kurye ve YSK görevlisi tarafından Ankara'daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu'na teslim edilecek.

Haberin Devamı

İsviçre’de kurulan sandıklarda 60 bin 91 oy kullanıldı. 2018 seçimlerine göre oy kullanma oranında artış görüldü. Bu yıl sandığa giden seçmenlerin sayısında yüzde 19.85 artış olduğu belirtildi.