Amasra

Amasra

Son dakika Amasra haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Amasra gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Amasra haber sayfamızda...

Amasra haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 726 amasra haberi bulunmuştur.

Amasra Gezilecek Yerler (2020) - Amasra Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Amasra Gezilecek Yerler (2020) - Amasra Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiAmasra Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan bir beldedir. Geçmişi üç bin yıl kadar önceye dayanmaktadır. Amasra beldesine geçmişte Samastro, Amastris ve Sesamos denildiği bilinmektedir. Amasra çok sayıda medeniyetin başkenti olmuştur. Amasra şehrinde dini ve tarihi yapı olarak gezilecek çok sayıda yer vardır. Aynı zamanda Karadeniz’in doğası ile bütünleşmiş olan bu belde masalsı bir tada sahiptir. Amasra’da gezilecek yer nerelerdir? Amasra’da mutlaka görülmesi gereken yerler nerelerdir? İşte Amasra’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerin listesi.Dar ve küçük olan bir arazi üzerinde kurulmuş olan bu belde üzerinde hâkimiyet kuran her yeni medeniyet, kendisinden önceki medeniyetlere ait olan yapıları yıkıp yeni yapıları üstlerine inşa etmişlerdir. 16 yıl süresince milattan önce Kraliçe Amastris’in yönettiği bu belde bağımsızlığını kazanınca kraliçenin adını almıştır. Kraliçenin hüküm sürdüğü bu yıllarda Amasra beldesi şehir surları, akropol, agoralar ve tapınakları ile görkemli bir yere dönüşmüştür. Ardından Roma ve Bizans İmparatorluklarının hâkimiyetine giren bu belde zamanla modern şehir görünümünü almıştır.Amasra beldesi Karadeniz manzarası, temiz havası, tarihi dokusu ve doğal güzelliği ile çok sayıda ziyaretçiyi kendisine çeken bir beldedir. Küçük olmasına rağmen etkileyici güzellikte olan bu belde Batı Karadeniz Bölgesinin en özel olan beldelerinden biridir. Amasra sokaklarında gezmek, hem dini geçmişe hem tarihi geçmişe tanık olmak ve bu tanıklığa Karadeniz’in manzaralarının eşlik etmesi ile bambaşka bir deneyime dönüşüyor. Amasra beldesi küçük bir belde olsa da hem merkezini görebilmek hem de birbirinden farklı güzellikteki koylarını ziyaret edebilmek için en az iki ya da üç gün ayırılarak gezilmelidir.
20.05.2020Tatil

Yazar Sonuçları