DHMİ

DHMİ

Son dakika DHMİ haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan DHMİ gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan DHMİ haber sayfamızda...

DHMİ haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 228 dhmi haberi bulunmuştur.

Atatürk Havalimanı’nda köpek timi kuruldu
Atatürk Havalimanı’nda köpek timi kurulduAtatürk Havalimanı?nda aprona girerek uçuş trafiğini olumsuz etkileyen köpekler için Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından oluşturulan köpek timi, apronda başıboş gezen köpekleri kafes tuzak yöntemiyle herhangi bir zarar vermeden yakalayarak barınaklara teslim ediyor. Göçmen kuşlar gibi, apronda gezen sahipsiz köpekler de Atatürk Havalimanı?nda uçuş güvenliğini tehlikeye sokuyor. Apronda gezen sahipsiz köpekler nedeniyle bazı uçaklar pisti pas geçmek zorunda kalırken, bazı uçakların da pist başında dakikalarca kalkış için sıra beklemesine neden oluyor. Bu nedenle Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından oluşturulan 30 kişilik köpek timi, başı boş gezen köpeklerle 24 saat mücadele veriyor. KÖPEKLER, KAFES TUZAK YÖNTEMİYLE YAKALANIYOR DHMİ'ye bağlı köpek timi ekibi, köpeklerin havalimanına girme ihtimali yüksek olan bölgeler için özel hazırlanmış, 9 kafesi belli bölgelere yerleştiriyor. Kafeslerin içine pişmiş et konularak köpekler, kafeslerin bulunduğu alana çekiliyor. Herhangi bir zarar vermeden kafes tuzak yöntemiyle yakalanan köpekler için, İstanbul Büyükşehir Belediyesi veterinerlik bölümüne haber veriliyor. Havalimanına gelen Büyükşehir Belediyesi ekipleri yakalanan köpekleri buradan alarak barınaklara götürüyor. EKİPLERİMİZ 7/24 GÖREV BAŞINDALAR Yürütülen çalışma ile ilgili bilgi veren DHMİ yetkilileri, ?Pist üzerinde bulunan kuş, köpek gibi hayvanlar uçaklar için büyük tehdit oluşturuyor. Köpekler için önlem almamıza rağmen zaman zaman tel örgüler çevresinden havalimanına girmekteler. Bu köpekler piste çıkıp bazen uçuşları aksatmakta, bazen de iniş için alçalan uçakların pisti pas geçmesine neden olmaktadır. Bunu engellemek için DHMİ olarak bir köpek timi oluşturduk. Ekiplerimiz 7 gün 24 saat görev yapmaktadır. Yakalanan köpeklere herhangi bir zarar vermeden belediye ekiplerine teslim ediyoruz" dediler.
11.09.2019Yaşam
Tomografi cihazlarıyla testler başladı
Tomografi cihazlarıyla testler başladıAtatürk Havalimanı'ndan ABD'ye gidecek yolcuların uçaklarına binerken yanlarındaki el çantası, laptop, tablet ve sıvı dolu çeşitli eşyalarının içinden geçirileceği tomografi cihazlarının 227 nolu köprüdeki montajlarının tamamlandığı ve test çalışmalarına geçildiği belirlendi. Tomografi cihazlarının birkaç gün içinde hizmete gireceği öğrenildi. Bu arada, aynı elektronik cihaz yasaklamasını getiren İngiltere yolcuları için de 701 nolu köprüye 2 adet x-ray cihazı konuldu ve cihazlar bugünden itibaren hizmete başladı.ABD ve İngiltere'nin Türkiye'den uçuşlara getirdiği belli ölçüler büyüklüğündeki elektronik cihaz yasağının ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından getirilen önlemler çerçevesinde alınması planlanan dört adet tomografi cihazından ilk ikisi geçtiğimiz hafta Atatürk Havalimanı'na getirildi. 227 numaralı yolcu köprüsünün arınmış salonuna yerleştirilen tomografi cihazlarının montajı yetkili firma tarafından yapıldı. Montajı tamamlanan 2 cihazın test çalışmaları yetkili firma ve görevlileri tarafından bu sabahtan itibaren başlatıldı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) uzman personelinin gözetiminde yapılan montaj işleminin tamamlanmasından sonra cihazların başında uzman TAV Güvenlik elemanlarının olacağı belirtildi.PERSONEL EĞİTİMİ YARIN.Yolcuların arınmış salonda köprüden uçağa bineceği sırada yanındaki eşyalarını koyacağı tomografi cihazının başında olacak ve kontrole edecek personel için TAV Güvenlik'ten 40 elemanın görevlendirildiği, adlarının da DHMİ'ye bildirildiği, yarın da bir gün sürecek eğitime alınacağı öğrenildi. Daha önce de son bagaj aramasının yapıldığı bölgedeki x-ray ve tomografi cihazlarında çalışan tecrübeli personel arasından seçilen elemanların bir günlük eğitimden sonra 227 nolu köprüde ve iki gün içinde de yeni x-ray cihazı konulacak olan hem ABD hem de İngiltere yolcularının geçeceği 209 numaralı köprüde de görev yapacakları bildirildi.
11.09.2019Haberler