Eser

Eser

Son dakika Eser haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Eser gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Eser haber sayfamızda...

Eser haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 19.550 eser haberi bulunmuştur.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler (2020) - Şanlıurfa Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Şanlıurfa Gezilecek Yerler (2020) - Şanlıurfa Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiŞanlıurfa, Türkiye’nin en kalabalık 9. şehri olmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Şanlıurfa halkı tarafından Urfa olarak adlandırılır. Kurtuluş Savaşı’nda gösterilen azim ve kararlılığın ardından şehre “şanlı” unvanı verilmiştir. Şanlıurfa’nın tarihi ve turistik yapıları da zamanla ilgi odağı olmaktadır. Mutlaka gidilmesi gereken şehirlerden biri olarak düşünülmektedir. Gerek mutfağı ve kullanılan farklı eşyalar, ev yapıları ile merak edilmektedir. Peki, Şanlıurfa da mutlaka gezilip görülmesi gereken semtler ve mekânlar nerelerdir? İşte, tüm detaylar.Şanlıurfa, yerleşim yeri olarak Cilalı Taş Devri’nde beri pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. En küçük şehir anlamına gelen “Urfa” kelimesi Yunanlıların insanlara şehir kurmayı öğrettiği dönemlerde verilmiş adıdır. Tarihi yerler bakımından günümüzde adından çokça bahsedilen Şanlıurfa insanlar tarafından daha iyi tanınmaya başlanmıştır. Dünya’nın pek çok yerinde son yıllarda çıkan tarihi eser haberleri ve kayıp yerleşim yerinin bulunması hayrete düşürmüştür.Şanlıurfa gezi rehberi en çok merak edilen yerleri sıralayarak insanların mutlaka görmesi gereken yerleri belirlemektedir. Tarihi yerlerin yıllar içinde ortaya çıkışı arkeolojik kazılarında artmasını sağlamıştır. Kazılardan çıkarılan tarihi eserler büyük bir hassasiyetiyle korunarak müzeler için hazır hale getirilmektedir. Müzeler her şehrin tarihini anlatan yerlerdir. Bu yüzden Şanlıurfa müzecilik bakımından en gelişmiş şehirlerimiz arasındadır. Tarihin her döneminden eserlerin bulunduğu müzeler farklı yaşam tarzı ve düşünceleri de ortaya çıkarmaktadır. Şanlıurfa’nın gezilmesi ve tadının çıkarılması için en doğru zamanın Ekim ayı olduğu düşünülmektedir. Özellikle şehirde gezilmesi gereken ve tavsiye edilen yüzlerce yer bulunmaktadır.
20.05.2020Tatil
Safranbolu Gezilecek Yerler (2020) - Safranbolu Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin Listesi
Safranbolu Gezilecek Yerler (2020) - Safranbolu Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerlerin ListesiSafranbolu, Karabük ilinin incisi olan bir ilçedir. Karadeniz Bölgesinde yer alması nedeniyle turlarda Safranbolu da bir durak olmuştur. Şehir merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Safranbolu, tarihi yerler ve semtler açısında zengin bir ilçedir. Görülmeye değer onlarca mekânlar ile her sezon insanların akınına uğramaktadır. İlçenin konumundan dolayı uzun yıllar hem idari hem de ticari merkez oluşu insanlar tarafından tanınmasına neden olmuştur. Peki, Safranbolu da gezilmesi gereken yerleri sizler için derledik.Safranbolu adını Latince’ de özellikle bitki biliminde geçen safran bitkisinden almıştır. Farklı kaynaklarda Bizans döneminde şehir adının “Zağfiranbolu” olarak geçtiği de bilinmektedir. Tarihte pek çok olaya şahit olan Safranbolu, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlçede birden fazla medeniyetin izlerini taşıyan eserlerin bulunduğu müzeler bulunmaktadır. Merakla gezilen müzelerin her birinde yaşamın değişik dönemlerine kanıtlar bulmak mümkündür. Safranbolu gezi rehberi tartışmasız Safranbolu evlerini ilk sıralara almaktadır.Yapısal özellikleri ve tarihi eser niteliğinde olması nedeniyle geçmişi yansıtan yapılar olmaktadır. Günümüzde ayakta kalmış olması ve yenilenmesi gelecek nesillerin şansı olarak görülmektedir. Safranbolu her sezon yerli ve yabancı turisti ağırlarken insanları geçmişe götürerek değerlerimizi de hatırlatmaktadır. Önem verilen birden fazla akarsuyun Safranbolu’dan geçmesi de ilgi çekmektedir. Doğal güzellikleri ile büyük kanyonlar, mağaralar, dağ yamaçlarında biriken sular ve mağara ağızlarından dökülen küçük sularda bulunmaktadır. Turizm açısından değerli olan iki yaylası ile turistik gezilerin huzur verici olması sağlanmaktadır. Yaylalarda gölet ve yeraltı nehrinin bulunması merak konusudur.
19.05.2020Tatil

Yazar Sonuçları

Bölümlere göre sonuçlar