tur teknesi

tur teknesi

Son dakika tur teknesi haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan tur teknesi gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan tur teknesi haber sayfamızda...

tur teknesi haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 374 tur teknesi haberi bulunmuştur.

Yunanistanın rehin aldığı tekne Bodruma geldi
Yunanistan'ın rehin aldığı tekne Bodrum'a geldiYunanistan’da rehin kalan milyon dolarlık tur teknesi bugün serbest bırakıldı. Mürettebatı ile birlikte 6 aydır Kalimdos Adası'nda tutulan tekne için 110 bin euro ödeyen yat sahibi, tekneyi Bodrum'a getirdi. Bodrum’dan, Yunanistan’ın Astepelya Adası’na turist taşıyan Türk bayraklı ahşap gulet yata 6 ay boyunca Yunan polisi tarafından el konuldu. 1,5 milyon dolarlık yata 110 bin euro cezayı ödemesinin ardından yat kaptanı ve mürettebatı Türkiye’ye döndü. Bodrum’daki gümrüğe yanaşan “H.Temel” isimli 47 metre uzunluğundaki guletin gümrük işlemleri yapıldı. Mürettebatın yakınları ve iş arkadaşları gümrük kapısına gelerek özlem giderdi. Daha sonra Kumbahçe iskelesine getirilen tekne bakıma alınmak üzere tersanenin yolunu tuttu. Bodrum Limanı’ndan Yunanistan’ın 12 adalarına tura çıkan Türk bayraklı ahşap gulet geçtiğimiz 2017 yılının Eylül ayından Astepelya Adası’nda Yunan yetkililer tarafından durdurulmuştu. Hiçbir gerekçe gösterilmeden 1,5 milyon dolarlık gulet tipi tekne limana bağlanmış ve 110 bin euro ceza kesilmişti. Guletin kaptanı Yunan polisleri tarafından gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Gulet sahibi Aykut Uzunşimşek ise avukatı ile birlikte mahkemeye başvurarak kaptanı içeriden çıkartmıştı. Bugün ise 110 bin euro cezayı ödeyen tekne sahibi paralarını geri alacaklarını ve hukuk mücadelesine devam edeceklerini açıkladı. İnsan Hakları Mahkemesine bile başvuracaklarını söyleyen tekne sahibi Uzunşimşek, “20 Eylül 2017’den beri verdiğimiz hukuk mücadelesi sona ermedi ama teknemizi Yunan sularından Türk sularına getirmiş bulunuyoruz. Bu zaman içerisinde haklı dayanaklarımız olduğundan dolayı, bu işin peşini bırakmadık. Halen de bırakma niyetinde değiliz. Bizim teknemize yasal olmayan bir ceza söz konusu oldu. Yunanistan’da davamız devam ediyor" dedi.
11.09.2019Yaşam
Lüks yatı kurtarmak için seferber oldu
Lüks yatı kurtarmak için seferber olduMuğla’nın Bodrum ilçesinde denize açılan 9 metrelik lüks yatın benzini bitince sürüklenmeye başladı. Şiddetli fırtına nedeniyle kayalıklara doğru sürüklenen yatın imdadına o an yakınlarda bulunan tur teknesi kaptanı ve çalışanları kurtardı. Torba açıkları ikiz ada yakınlarında “Luxury” isimli lüks yatın yakıtı bitince Kayalıklara sürüklenmeye başladı. 6 kişinin içerisinde olduğu yatı ikiz adalara 50 metre kala Torba koyunda balık turu düzenleyen kaptan Ercan Üçer kurtardı. Yatın sürüklenmeye başladığını limana bildiren yat kaptanı civarda bulunan teknelerin yardıma çağırdı. Üçer ve teknede bulunan vatandaşlar kayalıklara çarpmasına metreler kala yata halat atarak çekmeye başladı. Teknenin kurtarılma anları ise cep telefonu kamerasıyla saniye saniye görüntülendi. Yatı kurtaran Ercan Üçer bir yatın sürüklendi haberini aldıklarını ifade ederek “Biz o bölgede balık avlamaya çıkmıştık. Bir anons geçti limandan. Bir yatın kayalıklara sürüklendiğini söylediler. Bizim bulunduğumuz bölgede sürükleniyordu. Bizde rotamızı yatın bulunduğu bölgeye çevirerek yardıma gittik. Halatlar ile yatı kayalara çarpmasını engellerdik. Yaklaşık iki saat süren kurtarma çalışması sonucunda yatı limana çektik. Hava çok sert olduğu için yatı getirmekte bayağı zorlandık” dedi.Fırtınalı havada yaklaşık 2 saatlik uğraş sonucunda lüks yatı limana getiren tekne Kaptanı Üçer daha sonra tekrar balık avına çıktı.
11.09.2019Yaşam
Yunan adasında Türk tur teknesine saldırı iddiası
Yunan adasında Türk tur teknesine saldırı iddiasıGeçtiğimiz 20 Eylül tarihinde yasadışı charter seferi yaptığı iddiasıyla Yunanistan’ın Kalimnos-Kilimli Adası’nda tutulan özel bir yat firması bünyesindeki “Halis Temel” isimli tekneye Kalimnoslu yaklaşık 50 kişinin saldırdığı iddia edildi. Tekne içerisindeki 4 personele de linç girişiminde bulunulduğu bildirilen olayı Yunan polis araya girerek yatıştırdı. Yat firması işletmecileri teknelerinin 3 aydır Kalimnos’ta tutulması ile ilgili başlattıkları yasal işlemlerin devam ettiğini belirterek, sorunun çözümü için Türk hükümetinden yardım istedi. Yaklaşık 3 ay önce Yunanistan’ın Kalimnos Adası’na çoğunluğunu ABD’li turistlerin oluşturduğu yolcularla sefer yapan “Halis Temel” isimli tekne Yunan güvenlik güçlerince yasadışı charter seferi yaptığı iddiasıyla alıkonuldu. Tekne içerisindeki yabancı uyruklu yolcular sorgularının ardından serbest bırakılırken, tekne kaptanı gözaltına alınarak Kos Adası’na götürüldü. Kaptan, bir süre tutukluluğun ardından serbest bırakıldı.Kalimnos Adası’nda tutulan teknenin 4 personeli ise 3 aydan bu yana teknede konaklıyor. Yat firmasının işletmecileri ise 3 aydan bu yana Kaimnos halkının tekne personeline zaman zaman sözlü sataşmalarda bulunduğunu, marketlere erzak almaya gittiklerinde ise zorluk çıkardığını söylüyor. Tekne sahipleri, 25 Aralık gecesinde Kalimnoslu yaklaşık 50 kişinin tekneye saldırdığını, tekne içerisindeki 4 personele de linç girişiminde bulunulduğunu, İngilizce ve Türkçe hakaretler edildiğini iddia etti.Şirket ortaklarından Aykut Uzunşimşek basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “20 Eylül’den bu yana yasal dayanağı olmayan bu durumdan dolayı teknemiz Yunanistan’ın Kalimnos Adası’nda. Teknemiz 3 aydan bu yana mürettebatı ile tutuluyor. Yunanistan’daki avukatlarımız başlattığımız yasal süreçle ilgileniyorlar” dedi."Linç girişiminde bulundular" Teknelerine 25 Aralık günü Yunanlılarca saldırı düzenlendiğini de söyleyen Uzunşimşek, “Kalimnos herkesin bildiği gibi ırk
11.09.2019Haberler