Angela Merkel

Angela Merkel

Almanya başbakanı. Merkel Alman Parlamentosuna Mecklenburg-Vorpommern'den 22 Kasım 2005 tarihinde Almanya Başbakanlığına seçilmiştir. 10 Nisan 2000'den bu yana da Hristiyan Demokrat Birliğinin CDU Federal başkanlığını yürütmektedir. 2002'den 2005 yılına kadar CDU-CSU parlemento parti grubunun kadın başkanı idi. 2005-2009 yılları arasında Büyük koalisyonu kardeş parti Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) ve Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ile yönetmiştir. 2009 yılından itibaren de Liberal Demokrat Parti ve CSU ile oluşturulmuş olan koalisyonun başbakanıdır. Merkel, Almanya'nın 1871 yılında modern bir devlet olmasından bu yana Almanya'yı yöneten ve yeniden birleştiren ilk kadın başkandır. O ayrıca II. Dünya Savaşı'ndan beri Alman şansölyesi olan en genç kişidir. Lutheran bir papazın kızı olarak dünyaya gelen Merkel, doğululara karşıdır. Bu yüzden doğuluların ve solun tepkisini almıştır. Okulda akıcı Rusça konuşmayı öğrendi ve matematikteki yeterliliğinde ödül aldı. Angela Merkel Templin'de eğitim gördü ve 1973'den 1978'e kadar Leipzig Üniversitesi'nde fizik okudu. 1978 ile 1990 yılları arasında Berlin-Adlershof Bilimler Akademisi Fizik Kimya Merkez Enstitüsü'nde okudu. Kuantum kimyası üzerine tez için bir doktora (Dr. rer. Nat.) kazandıktan sonra araştırmacı olarak çalıştı ve birçok makale yayınladı. 22 Kasım 2005 tarihinde, Merkel Almanya Başbakanı SPD ile bir koalisyon sonuçlanan bir çıkmazda seçilmesinin ardından görevi üstlendi. Angela Merkel büyük bir çoğunluğu ile 2009 yılında yeniden başbakan seçildi ve FDP ile bir hükümet koalisyonu kurmayı başardı. Özel hayatıMerkel 1977 yılından, boşandığı 1982 yılına kadar fizikçi Ulrich Merkel ile evliydi. 1998 yılından beri Berlin kimya profesörü Joachim Sauer'le ikinci evliliğini sürdürmektedir ve hiç çocuk sahibi olmamıştır, Sauer'in ise iki yetişkin erkek çocuğu bulunmaktadır. Merkel aynı zamanda İngilizce bilmektedir.

Angela Merkel

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.710 angela merkel haberi bulunmuştur.
Yasa onaylandı: Koronavirüs tedbirleri sertleşiyor!
Yasa onaylandı: Koronavirüs tedbirleri sertleşiyor!Almanya'da Bakanlar Kurulu, yeni tip koronvirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerin sertleştirilmesini öngören Enfeksiyon Koruma Yasasında değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısını kabul etti.
13.04.2021Dünya
Almanya Sağlık Bakanı: Kapanmaya ihtiyacımız var
Almanya Sağlık Bakanı: Kapanmaya ihtiyacımız varAlmanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Almanya’nın ulusal ölçekte daha sıkı bir kapanmaya gitmesinin gerekli olduğunu söyledi.
9.04.2021Dünya
AB ziyaretindeki protokol tartışmasıyla ilgili Bakan Çavuşoğlu'ndan açıklama
AB ziyaretindeki protokol tartışmasıyla ilgili Bakan Çavuşoğlu'ndan açıklamaDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB heyetinin Türkiye ziyaretine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) Başkanlarının Türkiye ziyareti sırasında uygulanan protokolde, AB tarafının talepleri ve telkinlerinin karşılandığını bildirdi.
8.04.2021Haberler
Almanya'da fabrika siparişleri arttı
Almanya'da fabrika siparişleri arttıAlmanya'da fabrika siparişleri, şubatta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine rağmen beklentiler dahilinde artarak aylık bazda yüzde 1,2, yıllık bazda da yüzde 5,6 yükseldi.
8.04.2021Uzmanpara
Son dakika... AB ziyaretindeki protokol tartışmasıyla ilgili Bakan Çavuşoğlu'ndan açıklama
Son dakika... AB ziyaretindeki protokol tartışmasıyla ilgili Bakan Çavuşoğlu'ndan açıklamaGelen son dakika haberine göre; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB heyetinin Türkiye ziyaretine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) Başkanlarının Türkiye ziyareti sırasında uygulanan protokolde, AB tarafının talepleri ve telkinlerinin karşılandığını bildirdi.
8.04.2021Siyaset
Rusya'dan Ukrayna'ya NATO tehdidi: Krizi daha da kötüleştirir
Rusya'dan Ukrayna'ya NATO tehdidi: Krizi daha da kötüleştirirKremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna'nın NATO'ya girmesinin ülkedeki krizi daha da kötüleştireceğini söyledi.
6.04.2021Dünya
Kiev-Moskova hattında gerilim
Kiev-Moskova hattında gerilimUkrayna ile Rusya sınırındaki Dombass’ta 4 Ukrayna askerinin ayrılıkçılar tarafından öldürülmesinin ardından bölgede gerginlik arttı. Askeri sevkiyatın yanı sıra karşılıklı sert açıklamalar dikkat çekiyor.
3.04.2021Dünya
Almanya'da AstraZeneca aşısı sadece 60 yaş üstüne tavsiye edildi
Almanya'da AstraZeneca aşısı sadece 60 yaş üstüne tavsiye edildiOxford Üniversitesinin AstraZeneca ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının, Almanya genelinde sadece 60 yaş üstü kişilerde kullanılması tavsiyesinde bulunuldu.
30.03.2021Dünya
Putin, Merkel ve Macron ile çevrim içi görüşme yaptı
Putin, Merkel ve Macron ile çevrim içi görüşme yaptıRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile güncel uluslararası ve bölgesel konuları görüştü.
30.03.2021Dünya
Son dakika: Merkel açık açık tehdit etti! 'Fazla vaktimiz yok, harekete geçilmezse...'
Son dakika: Merkel açık açık tehdit etti! 'Fazla vaktimiz yok, harekete geçilmezse...'Gelen son dakika haberine göre; Almanya'da sular durulmuyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, eyalet başbakanlarından yeni tip koronavirüs (covid-19) salgınıyla mücadelede kararlaştırılan tedbirleri uygulamalarını istedi. Merkel, eyalet başbakanlarının tedbirleri almada harekete geçmemesi durumunda Enfeksiyon Yasası’nda değişiklik yapabileceğini aktardı. Öte yandan covid-19’un mutasyona uğramış türlerine işaret eden Merkel, “Temelde yeni bir salgınla karşı karşıyayız. Bu yeni virüs çok daha agresif, daha bulaşıcı ve daha ölümcüldür.” dedi.
29.03.2021Dünya
Biden’dan Erdoğan’a İklim Zirvesi daveti
Biden’dan Erdoğan’a İklim Zirvesi davetiABD Başkanı Joe Biden, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da olduğu 40 dünya liderini 22-23 Nisan’da çevrim içi iklim zirvesine davet etti. Biden, zirve daveti için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup da gönderdi. Biden salgından etkilenen Türk vatandaşlarının acısını paylaştığını dile getirdi.
27.03.2021Dünya
AB’den mesajlar ılımlı
AB’den mesajlar ılımlıAvrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi sonrası yapılan basın toplantılarında Türkiye ile ilgili açıklamalar ön plana çıktı. Liderler genel olarak olumlu mesajlar verirken, bazı konularda uyarılar da yapıldı. AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, zirve sonrasında basın toplantısı düzenledi.
27.03.2021Dünya
Son Dakika Haberi! Biden'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İklim Zirvesi daveti
Son Dakika Haberi! Biden'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İklim Zirvesi davetiSon dakika haberine göre, ABD Başkanı Joe Biden, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da olduğu 40 dünya liderini 22-23 Nisan'da çevrim içi iklim zirvesine davet etti.
26.03.2021Dünya
Son dakika: Biden'dan Erdoğan'a davet mektubu! Kritik tarih belli oldu...
Son dakika: Biden'dan Erdoğan'a davet mektubu! Kritik tarih belli oldu...ABD Başkanı Joe Biden, İklim Zirvesi daveti için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup gönderdi. Biden salgından etkilenen Türk vatandaşlarının acısını paylaştığını dile getirdi.
26.03.2021Siyaset
İtalya Başbakanı Draghi'den "aşı üretimine ağırlık verilmeli" çağrısı
İtalya Başbakanı Draghi'den "aşı üretimine ağırlık verilmeli" çağrısıİtalya Başbakanı Mario Draghi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından aşı ihracatlarını durdurarak değil, daha fazla aşı üreterek çıkabileceklerini söyledi.
26.03.2021Dünya
Son dakika... Merkel'den Türkiye açıklaması: Her düzeyde temasa ihtiyacımız var!
Son dakika... Merkel'den Türkiye açıklaması: Her düzeyde temasa ihtiyacımız var!Gelen son dakika haberine göre; Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile her düzeyde temasta olmaya ihtiyaç duyduklarını söyledi.
26.03.2021Dünya
Son dakika: Merkel'den flaş Türkiye açıklaması!
Son dakika: Merkel'den flaş Türkiye açıklaması!Son dakika haberine göre Almanya Başbakanı Merkel, "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de gerilimi azalttığını gösteren işaretler var" dedi.
25.03.2021Dünya
Almanya'da koronavirüs ölümleri 75 bini aştı
Almanya'da koronavirüs ölümleri 75 bini aştıAlmanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 75 bini aştı.
24.03.2021Dünya
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Alman Handelsblatt gazetesine konuştu
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Alman Handelsblatt gazetesine konuştuMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Almanya, Avrupa güvenlik mimarisinde en önemli müttefiklerimiz arasındadır." dedi.
24.03.2021Siyaset
Son dakika haberleri: Gözler Ankara'da! Kabine ve A Takımı değişiyor
Son dakika haberleri: Gözler Ankara'da! Kabine ve A Takımı değişiyor14 Ağustos 2001’de kurulan ve 19 yıldır iktidarda olan AK Parti bugün 7’inci olağan kongresini gerçekleştiriyor. Kongrede AK Parti’yi 2023 seçimlerine taşıyacak yönetim belirlenecek. Erdoğan’ın kongre konuşması 2023 manifestosu niteliğinde olacak.
24.03.2021Siyaset
Erdoğan'dan peş peşe kritik görüşmeler! Ege ve Akdeniz için net mesaj
Erdoğan'dan peş peşe kritik görüşmeler! Ege ve Akdeniz için net mesajSon dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin 7. Olağan Büyük Kongresi öncesinde Almanya Başbakanı Merkel ile görüştü. Erdoğan-Merkel görüşmesinde, Türkiye-Almanya ve Türkiye-AB ilişkilerini geliştirecek adımlar ile bölgesel meseleler ele alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ege'de ve Doğu Akdeniz'de diyaloğun verimli şekilde sürdürülmesi için Yunanistan'ın teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. Öte yandan Erdoğan, İtalya Başbakanı Mario Draghi ile görüşme gerçekleştirdi.
23.03.2021Siyaset
Almanya'da koronavirüs ölümleri 75 bin sınırına ulaştı
Almanya'da koronavirüs ölümleri 75 bin sınırına ulaştıAlmanya'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 250 kişi hayatını kaybetti.
23.03.2021Dünya
Almanya'da sert tedbirler geldi! Merkel 'virüsü yenemedik' diyerek uyardı: Peşimizi bırakmıyor
Almanya'da sert tedbirler geldi! Merkel 'virüsü yenemedik' diyerek uyardı: Peşimizi bırakmıyorAlmanya’da yeni tip koronavirüs (covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında 28 Mart’ta kadar geçerli olan tedbirler sertleştirilerek 18 Nisan’da kadar uzatıldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, eyalet başbakanlarıyla video konferans yoluyla yaptığı toplantıda, salgındaki son durumu değerlendirdi. Merkel, toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında alınan tedbirleri savunarak, 'Henüz virüsü yenemedik, peşimizi bırakmıyor.' dedi.
23.03.2021Dünya
Petrolün varili ne kadar oldu?
Petrolün varili ne kadar oldu?Brent petrolün varili, haftanın ilk iş gününde uluslararası piyasalarda 64,16 dolardan işlem görüyor.
22.03.2021Uzmanpara
Aşı savaşlarında gerilim yüksek
Aşı savaşlarında gerilim yüksekKovid-19 salgınıyla mücadelede hayati unsur haline gelen “aşı” konusu, ülkeler arası diplomatik tansiyonun yükselmesine neden oluyor. Avrupa ile İngiltere, Çin ile Hindistan arasında, aşı nedeniyle gerginlik yaşanıyor
22.03.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

AlmanyakoronavirüsAngela Merkelabmerkel

Angela Merkel ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.