Angela Merkel

Angela Merkel

Almanya başbakanı. Merkel Alman Parlamentosuna Mecklenburg-Vorpommern'den 22 Kasım 2005 tarihinde Almanya Başbakanlığına seçilmiştir. 10 Nisan 2000'den bu yana da Hristiyan Demokrat Birliğinin CDU Federal başkanlığını yürütmektedir. 2002'den 2005 yılına kadar CDU-CSU parlemento parti grubunun kadın başkanı idi. 2005-2009 yılları arasında Büyük koalisyonu kardeş parti Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) ve Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ile yönetmiştir. 2009 yılından itibaren de Liberal Demokrat Parti ve CSU ile oluşturulmuş olan koalisyonun başbakanıdır. Merkel, Almanya'nın 1871 yılında modern bir devlet olmasından bu yana Almanya'yı yöneten ve yeniden birleştiren ilk kadın başkandır. O ayrıca II. Dünya Savaşı'ndan beri Alman şansölyesi olan en genç kişidir. Lutheran bir papazın kızı olarak dünyaya gelen Merkel, doğululara karşıdır. Bu yüzden doğuluların ve solun tepkisini almıştır. Okulda akıcı Rusça konuşmayı öğrendi ve matematikteki yeterliliğinde ödül aldı. Angela Merkel Templin'de eğitim gördü ve 1973'den 1978'e kadar Leipzig Üniversitesi'nde fizik okudu. 1978 ile 1990 yılları arasında Berlin-Adlershof Bilimler Akademisi Fizik Kimya Merkez Enstitüsü'nde okudu. Kuantum kimyası üzerine tez için bir doktora (Dr. rer. Nat.) kazandıktan sonra araştırmacı olarak çalıştı ve birçok makale yayınladı. 22 Kasım 2005 tarihinde, Merkel Almanya Başbakanı SPD ile bir koalisyon sonuçlanan bir çıkmazda seçilmesinin ardından görevi üstlendi. Angela Merkel büyük bir çoğunluğu ile 2009 yılında yeniden başbakan seçildi ve FDP ile bir hükümet koalisyonu kurmayı başardı. Özel hayatıMerkel 1977 yılından, boşandığı 1982 yılına kadar fizikçi Ulrich Merkel ile evliydi. 1998 yılından beri Berlin kimya profesörü Joachim Sauer'le ikinci evliliğini sürdürmektedir ve hiç çocuk sahibi olmamıştır, Sauer'in ise iki yetişkin erkek çocuğu bulunmaktadır. Merkel aynı zamanda İngilizce bilmektedir.

Angela Merkel

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.977 angela merkel haberi bulunmuştur.
Ukrayna savaşı nedeniyle Almanya Başbakanı baskı altında
Ukrayna savaşı nedeniyle Almanya Başbakanı baskı altındaAlmanya'nın Ukrayna savaşındaki temkinli tutumu Başbakan Scholz'u eleştirilerin odağına oturttu. Muhalefetten Hristiyan Birlik, haftaya meclise getirmeyi planladığı önergeyle koalisyonda çatlak yaratmayı hedefliyor.
23.04.2022Dünya
İki fotoğraf arasında 41 gün ve 'dağlar kadar fark' var! Dünya Zelenskiy'i konuşuyor...
İki fotoğraf arasında 41 gün ve 'dağlar kadar fark' var! Dünya Zelenskiy'i konuşuyor...Rusya-Ukrayna savşı 41'inci gününde... Ukrayna'nın Bucha kasabasından gelen tüyler ürperten görüntülerin ardından Zelenskiy, bölgeyi ziyaret etti. "Ukrayna'da yaptıklarını görünce Rusya ile müzakere yürütmek çok zor" ifadelerini kullanan ve katliamı "soykırım" olarak nitelendiren liderin son görüntüsü, tüm dünyada manşet oldu.
5.04.2022Dünya
Dünyayı ayağa kaldıran manzara!
Dünyayı ayağa kaldıran manzara!Kiev çevresindeki kentlerden gelen görüntüler tüm dünyanın kanını dondurdu. Rusya'ya tepki çığ gibi büyürken, Buça'yı ziyaret eden Zelenskiy, 'barış müzakerelerinin zorlaşacağını' söyledi. Rusya ise, bu görüntülerin gerçeği yansıtmadığını öne sürdü...
5.04.2022Dünya
Dünyayı ayağa kaldıran manzara!
Dünyayı ayağa kaldıran manzara!Kiev çevresindeki kentlerden gelen görüntüler tüm dünyanın kanını dondurdu. Rusya'ya tepki çığ gibi büyürken, Buça'yı ziyaret eden Zelenskiy, 'barış müzakerelerinin zorlaşacağını' söyledi. Rusya ise, bu görüntülerin gerçeği yansıtmadığını öne sürdü...
5.04.2022Haberler
Zelenskiy 'karar verdim' diyerek duyurdu! Bucha'da yaşananlardan sonra yeni adım
Zelenskiy 'karar verdim' diyerek duyurdu! Bucha'da yaşananlardan sonra yeni adımUkrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Bucha’da Rus ordusu tarafından sivil katliamlar yapıldığına dair ifadelerini tekrarlayarak, “Her Rus askerinin annesinin Bucha'da, Irpin'de, Gostomel'de öldürülen insanların cesetlerini görmesini istiyorum” dedi.
3.04.2022Dünya
Eski KGB ajanı Putin'in dönüşümü! Genç yaşta 'zayıfların dövüldüğünü' öğrendi
Eski KGB ajanı Putin'in dönüşümü! Genç yaşta 'zayıfların dövüldüğünü' öğrendiABD ve müttefikleri en başından beri Putin'i yanlış mı anladılar? Yoksa Putin Kovid-19'dan beri ülkesini giderek tecrit ederek zaman içinde günümüzün intikamcı bir savaş çığırtkanına mı dönüştü? Eski KGB ajanının portresini New York Times çizdi.
28.03.2022Dünya
Politico: 'Putin'in kullanışlı Alman aptalları'
Politico: 'Putin'in kullanışlı Alman aptalları'ABD'nin siyaset haberleri yapan medya kuruluşu Politico, Almanya'nın 33 gündür süren Rusya-Ukrayna savaşına olan etkisini inceleyen bir makale yayınladı. Almanya'nın tarihi U dönüşünü sayfasına taşıyan ABD'nin ünlü dergisi Politico, 'Putin'in kullanışlı Alman aptalları' gibi oldukça sert bir başlık kullandı. Haberde, "Başka bir deyişle Almanya, ABD ve diğer müttefiklerin yıllardır teşvik ettiği her şeyi neredeyse bir gecede yapmayı kabul etti. Berlin, bu geçiş için bir slogan bile üretti: Zeitenwende, yani 'yeni bir çağın şafağı'." ifadeleri kullanıldı.
28.03.2022Dünya
Son dakika! Erdoğan, Scholz'u resmi törenle karşıladı
Son dakika! Erdoğan, Scholz'u resmi törenle karşıladıAlmanya Şansölyesi Scholz, Türkiye'ye resmi bir ziyaret gerçekleştiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Scholz'u resmi törenle karşıladı. Baş başa görüşmeye geçen Erdoğan ve Scholz, heyetler arası gerçekleştirecekleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.
14.03.2022Siyaset
Son dakika... Almanya F-35 satın alıyor
Son dakika... Almanya F-35 satın alıyorRusya'nın Ukrayna'yı işgale girişmesiyle silahlanma programında radikal değişikliğe giden Berlin yönetimi, ABD'den F-35 jetleri almaya karar verdi. Berlin, Amerikan Lockheed Martin firması tarafından üretilen savaş uçaklarını halihazırda kullanılan Tornado'ların yerine koyacak. Bir çatışma çıkması durumunda Tornado, ABD'nin nükleer bombalarını taşıyabilecek tek Alman jeti ancak hava kuvvetleri 80'lerden beri Tornado'ları uçurmuyor.
14.03.2022Dünya
Almanya Şansölyesi Scholz Türkiye'ye geliyor! Kritik gündem
Almanya Şansölyesi Scholz Türkiye'ye geliyor! Kritik gündemAlmanya'da 16 yıl süren Angela Merkel döneminin ardından başbakanlık koltuğuna oturan Olaf Scholz, Türkiye'ye ilk ziyaretini bugün gerçekleştirecek. Ziyaretin öncelikli gündeminde Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili gelişmeler yer alırken, görüşmede iki ülke ilişkilerinin tüm boyutlarıyla değerlendirilmesi ve Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinin ilerletilmesi konusunun da ele alınması bekleniyor.
14.03.2022Siyaset
Minsk anlaşması ne zaman hangi ülkeler arasında imzalandı? Minsk Anlaşması maddeleri nelerdir?
Minsk anlaşması ne zaman hangi ülkeler arasında imzalandı? Minsk Anlaşması maddeleri nelerdir?Minsk Anlaşması Rusya'nın Donbas bölgesine yönelik başlattığı askeri operasyonun ardından yeniden gündeme geldi. 2014 yılında Donbass bölgesinde savaşı durdurmak için imzalanan Minsk anlaşması Rusya-Ukrayna krizinin yeniden patlak vermesinin ardından yeniden gündeme geldi.
24.02.2022Gündem
Ankara'da 'Türkiye-Almanya ilişkilerinin geleceği' çalıştayı
Ankara'da 'Türkiye-Almanya ilişkilerinin geleceği' çalıştayıCumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu tarafından 'Almanya'da kurulan yeni hükumetin Türkiye perspektifi ve Almanya-Türkiye ilişkilerinin geleceği' konulu çalıştay gerçekleştirildi.
9.02.2022Siyaset
Almanya kriz bölgelerine silah ihracatı yapıyor mu?
Almanya kriz bölgelerine silah ihracatı yapıyor mu?Batılı istihbarat örgütlerinin raporuna göre Rusya, Ukrayna sınırına yaklaşık 100 bin asker yığdı. Ukrayna ve Batı, bunu somut bir askerî tehdit olarak değerlendiriyor. Bu nedenle çok sayıda ülke Ukrayna'yı silah ve teçhizatla desteklerken, Almanya da şimdiye kadar 5000 miğfer gönderdi.
9.02.2022Dünya
Son dakika: Ukrayna gerilimi! Adım adım savaşa... ABD-Rusya arasında sıcak temas...
Son dakika: Ukrayna gerilimi! Adım adım savaşa... ABD-Rusya arasında sıcak temas...Gelen son dakika haberine göre dünyanın takip ettiği Ukrayna geriliminde sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Rusya ve ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan son açıklamalar krizdeki son durumu ortaya koydu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken "Nasıl cevap vereceği Rusya'ya kalmış, biz her şeye hazırız." ifadelerini kullandı. Bir başka açıklama ise NATO'dan geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Yazılı güvenlik tekliflerini Rusya'ya ilettik" ifadelerini kullandı. İşte yaşanan tüm gelişmeler...
26.01.2022Dünya
Savaş çıkarsa en savunmasız Almanya! Üç ülke daha var
Savaş çıkarsa en savunmasız Almanya! Üç ülke daha varThe Economist'in iki ayrı haberine göre, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmeye yaklaşmasına yeterince güçlü tepki vermemekle eleştirilen Almanya'nın tavrı, hayal kırıklığı yaratıyor. Enerji politikaları nedeniyle Moskova'yı karşısına alamadığı vurgulanan haberlerde, olası bir enerji krizinden etkilenecek diğer Avrupa ülkelerine de yer verildi. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı, güvenlik tekliflerine ilişkin ABD'nin yazılı yanıtını aldığını açıkladı. ABD'den de konuya dair yeni açıklama geldi.
26.01.2022Dünya
CDU’nun yeni Genel Başkanı Friedrich Merz oldu
CDU’nun yeni Genel Başkanı Friedrich Merz olduAlmanya’da Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) yeni başkanı Friedrich Merz oldu.
22.01.2022Dünya
Danimarka'da eski Savunma Bakanı'na vatana ihanet davası açıldı
Danimarka'da eski Savunma Bakanı'na vatana ihanet davası açıldıCasusluk skandalının odağındaki Frederiksen, devlet sırlarını sızdırmaktan ve vatana ihanetten suçlu bulunursa 12 aya kadar hapis cezası alabilir.
15.01.2022Dünya
2021'de yoğun diplomasi trafiği
2021'de yoğun diplomasi trafiğiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgını şartlarına rağmen 2021’de 14 yurt dışı ziyareti gerçekleştirdi.
31.12.2021Siyaset
Putin’den ABD’ye “diyalog” mesajı
Putin’den ABD’ye “diyalog” mesajıRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ABD Başkanı Joe Biden için yayınladığı yeni yıl mesajında, “Ulusal çıkarları göz önünde bulundurarak etkili bir Rus-Amerikan diyaloğu kurabileceğimize inanıyorum” dedi.
30.12.2021Dünya
Çekya Devlet Başkanı Zeman hastalığını açıkladı
Çekya Devlet Başkanı Zeman hastalığını açıkladıGeçirdiği rahatsızlık nedeniyle uzun süredir bulunduğu hastaneden taburcu olduktan sonra ilk röportajını veren Çekya Devlet Başkanı Milos Zeman, “Siroz değilim, hastalığım anoreksiya. Mide tüpü ile yaşıyorum” dedi.
19.12.2021 Dünya
Almanya Başbakanı Scholz 4 yıllık planını açıkladı
Almanya Başbakanı Scholz 4 yıllık planını açıkladıAlmanya’da 1 hafta önce kurulan koalisyon hükümetinin Başbakanı Olaf Scholz, 4 yıllık icraat planını Federal Meclisi’nde duyurdu.
15.12.2021Dünya
İkinci adamlıktan liderliğe
İkinci adamlıktan liderliğeAlmanya’nın yeni başbakanı Olaf Scholz, robotumsu konuşma tarzı, özgüveni ve sakinliğiyle farklı bir siyasi karakter. Türkiye’yi ve Türkleri yakından tanıyan Scholz, Türkler tarafından da seviliyor. Öyle ki, Scholz’ün Başbakan olması şerefine, Hamburg’daki Türk berberi “Scholz Tıraşı” kampanyası bile başlatmış
12.12.2021Dünya
Almanya’nın yeni Başbakanı Macron ile bir araya geldi
Almanya’nın yeni Başbakanı Macron ile bir araya geldiAlmanya’nın yeni Başbakanı Olaf Scholz göreve gelmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini Fransa’ya yaparak, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi. Yeni Başbakan daha sonra Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüştü.
10.12.2021Dünya
Gündemdeki son gelişmeler nelerdi? | Haftayı Kaçırma Bülteni (6-12 Aralık 2021)
Gündemdeki son gelişmeler nelerdi? | Haftayı Kaçırma Bülteni (6-12 Aralık 2021)6-12 Aralık 2021 haftasında neler yaşandı? Gündemdeki son gelişmeleri kaçırdıysanız Milliyet.com.tr editörlerinin derlediği Haftayı Kaçırma bültenine bir göz atın...
10.12.2021Gündem
İşte güçlü Türk kadını
İşte güçlü Türk kadınıBilim insanı Özlem Türeci ve iş insanı Güler Sabancı, Forbes'un her yıl dünyanın en güçlü kadınlarını sıraladığı listede yer aldı.
9.12.2021Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Angela Merkel ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.