Angela Merkel

Angela Merkel

Almanya başbakanı. Merkel Alman Parlamentosuna Mecklenburg-Vorpommern'den 22 Kasım 2005 tarihinde Almanya Başbakanlığına seçilmiştir. 10 Nisan 2000'den bu yana da Hristiyan Demokrat Birliğinin CDU Federal başkanlığını yürütmektedir. 2002'den 2005 yılına kadar CDU-CSU parlemento parti grubunun kadın başkanı idi. 2005-2009 yılları arasında Büyük koalisyonu kardeş parti Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) ve Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ile yönetmiştir. 2009 yılından itibaren de Liberal Demokrat Parti ve CSU ile oluşturulmuş olan koalisyonun başbakanıdır. Merkel, Almanya'nın 1871 yılında modern bir devlet olmasından bu yana Almanya'yı yöneten ve yeniden birleştiren ilk kadın başkandır. O ayrıca II. Dünya Savaşı'ndan beri Alman şansölyesi olan en genç kişidir. Lutheran bir papazın kızı olarak dünyaya gelen Merkel, doğululara karşıdır. Bu yüzden doğuluların ve solun tepkisini almıştır. Okulda akıcı Rusça konuşmayı öğrendi ve matematikteki yeterliliğinde ödül aldı. Angela Merkel Templin'de eğitim gördü ve 1973'den 1978'e kadar Leipzig Üniversitesi'nde fizik okudu. 1978 ile 1990 yılları arasında Berlin-Adlershof Bilimler Akademisi Fizik Kimya Merkez Enstitüsü'nde okudu. Kuantum kimyası üzerine tez için bir doktora (Dr. rer. Nat.) kazandıktan sonra araştırmacı olarak çalıştı ve birçok makale yayınladı. 22 Kasım 2005 tarihinde, Merkel Almanya Başbakanı SPD ile bir koalisyon sonuçlanan bir çıkmazda seçilmesinin ardından görevi üstlendi. Angela Merkel büyük bir çoğunluğu ile 2009 yılında yeniden başbakan seçildi ve FDP ile bir hükümet koalisyonu kurmayı başardı. Özel hayatıMerkel 1977 yılından, boşandığı 1982 yılına kadar fizikçi Ulrich Merkel ile evliydi. 1998 yılından beri Berlin kimya profesörü Joachim Sauer'le ikinci evliliğini sürdürmektedir ve hiç çocuk sahibi olmamıştır, Sauer'in ise iki yetişkin erkek çocuğu bulunmaktadır. Merkel aynı zamanda İngilizce bilmektedir.

Angela Merkel

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 4.808 angela merkel haberi bulunmuştur.
‘Sonunda’ bir kadın şef
‘Sonunda’ bir kadın şefAlmanya’nın Bayreuth kentinde düzenlenen 145 yıllık Bayreut Opera Festivali ilk kez bir kadın orkestra şefi tarafından açıldı.
28.07.2021Kültür Sanat
Sel felaketi ardından skandal görüntü! Kendini çamura buladı
Sel felaketi ardından skandal görüntü! Kendini çamura buladıYaşanan sel felaketinin ardından çalışmalar halen sürerken, basın mensupları da olay yerinden haberlerini bildiriyor. Ancak sosyal medya üzerinden paylaşılan bir video muhabirin sel felaketi çalışmalarına yardım ediyormuş gibi görünmek için kendini çamura bulayan kadını gözler önüne serdi.
23.07.2021Haberler
‘Türkiye mülteciye çok iyi bakıyor’
‘Türkiye mülteciye çok iyi bakıyor’Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye’nin özellikle Suriyeli mültecilere çok iyi baktığını ifade ederek, “Orada inanılmaz çok şeyler yapıyor. Biz (Türkiye’yi) destekledik. Elbette küçük bir ölçüde. Ben bu mutabakatın geliştirilmesini istiyorum” dedi.
23.07.2021Dünya
Devlet başkanlarından prenseslere kadar! 10 hükümet müşterileri....
Devlet başkanlarından prenseslere kadar! 10 hükümet müşterileri....İsrailli şirketin ürettiği casus yazılım aracılığıyla küresel çapta pek çok kişinin hedef alındığı, 10 hükümetin de şirketin müşterisi olduğu iddiaları, ülkeleri harekete geçirdi. İsrail ve Fransa konuyu araştırmaya karar verdi.
23.07.2021Dünya
Merkel'den Türkiye mesajı: Çok iyi ilişkiler için çaba sarf ediyorum
Merkel'den Türkiye mesajı: Çok iyi ilişkiler için çaba sarf ediyorumAlmanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile çok iyi ilişkilerin geliştirilmesi için çaba sarf ettiğini söyledi.
22.07.2021Dünya
ABD ve Almanya Kuzey Akım 2 boru hattı projesinde anlaştı
ABD ve Almanya Kuzey Akım 2 boru hattı projesinde anlaştıABD ve Almanya, Rusya’dan Avrupa’ya uzanan Kuzey Akım 2 boru hattı projesinin tamamlanmasına izin verecek anlaşmaya vardı.
22.07.2021Ekonomi
Merkel ile Putin arasında 'Ukrayna' görüşmesi...
Merkel ile Putin arasında 'Ukrayna' görüşmesi...Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştüğü bildirildi.
21.07.2021Dünya
Almanya Başbakanı Merkel, sel bölgesinde incelemelerde bulundu
Almanya Başbakanı Merkel, sel bölgesinde incelemelerde bulunduAlmanya Başbakanı Angela Merkel, Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde selden etkilenen Euskirchen bölgesinde incelemelerde bulundu.
20.07.2021Dünya
Almanya Cumhurbaşkanı, sel bölgesini ziyaret etti
Almanya Cumhurbaşkanı, sel bölgesini ziyaret ettiAlmanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde selden etkilenen Erfstadt kentini ziyaret etti. Almanya’nın batısındaki Rheinland-Pfalz ve Kuzey-Ren Vestfalya eyaletlerinde, aşırı yağışların neden olduğu sel ve su baskınlarında en az 133 kişinin öldüğü açıklanmıştı.
17.07.2021Dünya
Biden ve Merkel’den birlik mesajı
Biden ve Merkel’den birlik mesajıJoe Biden’ın göreve gelişi sonrası Washington’ı ziyaret eden ilk Avrupalı lider olan Merkel, dış güçlere karşı NATO’da birlik vurgusu yaptı. ‘Kuzey Akım 2’ için fikir ayrılığı sürse de uzlaşma mesajı verildi
17.07.2021Dünya
Son dakika haberler: Kıyamet gibi! Avrupa'da görülmemiş kaos...
Son dakika haberler: Kıyamet gibi! Avrupa'da görülmemiş kaos...Son dakika haberlere göre, binalar yıkıldı, akıntıya kapılan ya da boğulan onlarca insan hayatını kaybetti ve kayboldu. Avrupa görülmemiş bir felaketi yaşarken, Çarşamba gününden beri etkili olan sağanak yağış görülmemiş bir kaosa neden oldu. İşte son dakika haberinin detayları...
16.07.2021Dünya
Avrupa’yı sel aldı
Avrupa’yı sel aldıBatı Avrupa’yı etkisi altına alan şiddetli yağış Almanya, Hollanda, İsviçre, Fransa ve Lüksemburg’da hayatı felç etti.
16.07.2021Dünya
Merkel'den flaş Afganistan açıklaması: Ne yazık ki...
Merkel'den flaş Afganistan açıklaması: Ne yazık ki...Beyaz Saray'da ABD Başkanı Joe Biden ile ortak basın toplantısı düzenleyen Almanya Şansölyesi Angela Merkel, "Uzun yıllar boyunca, Afganistan'da birlikte çalıştık, belli bir dereceye kadar terörizm tehlikesini kontrol altına alabildiniz ancak ne yazık ki, görünmesini istediğimiz gibi bir ulus inşa edemedik." dedi.
16.07.2021Dünya
Paris'te Türkiye’yi temsil eden İlayda Eskitaşçıoğlu: Verilen sözlerin takipçisi olacağız
Paris'te Türkiye’yi temsil eden İlayda Eskitaşçıoğlu: Verilen sözlerin takipçisi olacağızEskitaşçıoğlu, Paris formunda cinsiyet eşitliğinin sağlanması için devletler, kurumlar ve liderlerin 40 milyar dolarlık taahhütte bulunduğunu hatırlattı ve konunun takipçisi olacaklarını vurguladı...
9.07.2021Gündem
Kale ziyaretinde diplomatik broş!
Kale ziyaretinde diplomatik broş!İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth Almanya Başbakanı Angela Merkel’i Windsor Kalesi’nde ağırlarken çok özel bir broş taktı. Diplomatik giyinme ustası kraliçenin taktığı broşu, büyük dedesi 1818’de Almanya’da bağış karşılığında almıştı
5.07.2021Dünya
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, AB'nin 'güçsüz ve plansız' olduğunu söyledi
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, AB'nin 'güçsüz ve plansız' olduğunu söylediCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Avrupa Birliği'nin (AB) "güçsüz ve plansız" olduğunu belirtti.
3.07.2021Siyaset
Piyasalar imalat sanayi PMI verilerine odaklandı
Piyasalar imalat sanayi PMI verilerine odaklandıKüresel piyasalarda yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) delta varyantına ilişkin endişeler ve artan jeopolitik risklerle karışık bir seyir izlenirken, bugün dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri takip edilecek.
1.07.2021Uzmanpara
Merkel'den AB’nin bölünmemesi çağrısı
Merkel'den AB’nin bölünmemesi çağrısıAlmanya Başbakanı Angela Merkel, Macaristan ve Polonya ile ilgili devam eden hukukun üstünlüğüne ilişkin tartışmada Avrupa Birliği’nin (AB) bölünmemesi gerektiğini bildirdi.
28.06.2021Dünya
Almanya'nın kamu borcu yükseldi
Almanya'nın kamu borcu yükseldiAlmanya'nın kamu borcu, yılın birinci çeyreğinde 33,6 milyar euro artış göstererek 2 trilyon 205 milyar euroya çıktı.
28.06.2021Uzmanpara
Fed'in sözle yönlendirmeleri rekor getirdi
Fed'in sözle yönlendirmeleri rekor getirdiKüresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin hafta boyunca para politikasına ilişkin yönlendirmeleri ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın Temsilciler Meclisi'ndeki sunumuyla alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, gelecek hafta gözler başta ABD'de açıklanacak iş gücü piyasası verileri olmak üzere yoğun veri gündemine çevrildi.
26.06.2021Uzmanpara
Son dakika... Avrupa'da 'Putin' çatlağı! Bölünmenin eşiğindeler...
Son dakika... Avrupa'da 'Putin' çatlağı! Bölünmenin eşiğindeler...Dış basına yansıyan son dakika haberlere göre, bazı Avrupa Birliği ülkelerinin Moskova'yla ilişkileri onarma niyeti, birliği koparma noktasına getiriyor. Özellikle Rusya'ya komşu olan ülkelerden öfkeli açıklamalar gelirken, Putin'in 'balı korumak için tutulan bir ayıya' benzetilmesi gündeme oturan ifadelerdendi.
25.06.2021Dünya
Merkel'den Türkiye ile Gümrük Birliği mesajı
Merkel'den Türkiye ile Gümrük Birliği mesajıAlmanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesine ilişkin çalışmalara devam edeceğini söyledi.
25.06.2021Dünya
Piyasalar pozitif seyrediyor
Piyasalar pozitif seyrediyorKüresel piyasalarda dün genel olarak açıklanan pozitif veriler ve ABD'de altyapı paketi konusunda anlaşmaya varılmasıyla alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, veri gündeminin nispeten hafiflediği haftanın son işlem gününde Asya borsaları ve endeks vadelileri tarafında pozitif havanın devam ettiği görülüyor.
25.06.2021Uzmanpara
‘Türkiye ile diyalog gündemi hızla hayata geçirilmeli!’
‘Türkiye ile diyalog gündemi hızla hayata geçirilmeli!’Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkenin devlet ve hükümet başkanları, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu konuları görüşmek üzere dün Brüksel’de bir araya geldi.
25.06.2021Dünya
Son dakika: AB'den Türkiye açıklaması! Anlaşma sağlandı
Son dakika: AB'den Türkiye açıklaması! Anlaşma sağlandıGelen son dakika haberine göre; Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB'nin Türkiye'ye göç anlaşması için 3 milyar euro verilmesinde anlaştığını açıkladı. Öte yandan AB Zirvesi devam ederken Türkiye ile ilgili görüşmelerin tamamlanmasının ardından zirve bildirisinin Türkiye hakkındaki bölümü kamuoyuyla paylaşıldı.
25.06.2021Dünya

Benzer Haber Etiketleri

almanyamerkelselangela merkeltürkiye

Angela Merkel ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.