Caz Festivali

Caz Festivali

Son dakika Caz Festivali haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Caz Festivali gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Caz Festivali haber sayfamızda...

Caz Festivali

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.255 caz festivali haberi bulunmuştur.
Dünya Caz Günü kutlu olsun!
Dünya Caz Günü kutlu olsun!Amerikalı caz piyanisti ve besteci Herbie Hancock tarafından yaratılan “Dünya Caz Günü”, her yıl 30 Nisan’da dünyada ve Türkiye’de kutlanıyor. Koronavirüs salgını sebebiyle geçen yıldan beri  online olarak kutlanan “Dünya Caz Günü”nde  içinizi ‘cazla doldurmak’ adına bugün yapılacak etkinlikleri derledik
30.04.2021Kültür Sanat
Dünya Caz Günü'nde anlamlı belgesel
Dünya Caz Günü'nde anlamlı belgeselTürkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden Akbank Caz Festivali etkinlik ve konserlerin yapılamadığı bu özel dönemde Türk Cazı’na kayıtlarıyla, söyleşileriyle ve belgesel çekimleriyle arşiv niteliğinde önemli eserler kazandırmaya devam ediyor.
27.04.2021Kültür Sanat
Muayene odasında vibrafonu olan hekim
Muayene odasında vibrafonu olan hekimTürkiye’nin sayılı vibrafon sanatçılarından Can Tutuğ son yıllarda yıldızı parlayan isimlerden biri. ‘Huzursuzluk’ adlı ilk albümünü yayınlayan müzisyen, bir yandan da psikiyatri uzmanı olarak çalışmalarını sürdürüyor...
25.04.2021Kültür Sanat
Kolektif İstanbul'dan yeni albüm Kısmet
Kolektif İstanbul'dan yeni albüm KısmetAnadolu ve Balkan müziğini hayranlık uyandırıcı sürprizlerle harmanlayan Kolektif İstanbul, 15’inci yılına “Kısmet” adlı albümle giriyor. Sahnedeki enerjisiyle ünlü grubun Ada Müzik etiketiyle yayınlanan beşinci stüdyo albümleri içinden geçtiğimiz zorlu süreçte dinleyiciye hoş bir nefes aldırıyor. Kolektif İstanbul her zaman olduğu gibi “Kısmet” ile coşturuyor, dans ettiriyor ve en önemlisi, mutlu ediyor.
16.04.2021Kültür Sanat
28. İstanbul Caz Festivali Genç Caz Konserleri
28. İstanbul Caz Festivali Genç Caz KonserleriGenç Caz’a seçilen müzisyen ve topluluklar, festival kapsamında konser verme imkânı yakalayacak. Ayrıca bu yıl ilk kez Genç Caz müzisyenlerinin katılımıyla bir derleme albüm hazırlanarak Sony Music Türkiye ve İKSV etiketiyle dijital ortamda yayımlanacak. Başvurular için son gün 24 Mayıs Pazartesi.
25.03.2021Kültür Sanat
Fazıl Say kimdir, nereli? Fazıl Say'ın eşi Ece Dağıstan kimdir, ne zaman evlendiler?
Fazıl Say kimdir, nereli? Fazıl Say'ın eşi Ece Dağıstan kimdir, ne zaman evlendiler?Ünlü piyanist Fazıl Say, meslektaşı Ece Dağıstan ile 2019 yılında İtalya'nın Milano kentinde hayatını birleştirmişti. Ünlü çiftin, "Sevgililiğe devam ediyoruz. Evlerimizi bile birleştirmedik. Birbirimize hâlâ sırt çantamızla gelip gidiyoruz" açıklaması gündem oldu. Vatandaşlar ise Fazıl Say kimdir ve Fazıl Say'ın eşi Ece Dağıstan hakkında 'kimdir' aramasına geçti. İşte Fazıl Say ve Ece Dağıstan'ın biyografisi haberimizde...
25.03.2021Cadde
Zorlu PSM kapılarını yeniden açıyor
Zorlu PSM kapılarını yeniden açıyorZorlu PSM #mesafeliamabirlikte mottosuyla başladığı yeni sezonuna kaldığı yerden devam ediyor. Nisan ayında hem fiziksel hem de çevrimiçi etkinlikleriyle hibrit bir şekilde sanatseverlerle buluşmaya hazırlanan Zorlu PSM’nin Nisan ayı programı açıklandı.
18.03.2021Kültür Sanat
Kadebostany'den yeni şarkı
Kadebostany'den yeni şarkıKadebostany, merakla beklenen yeni single'ı “Take Me To The Moon” ile 2021'e güçlü bir başlangıç yapıyor. İlk anda ortaya çıkan zarif çekiciliğiyle, bu muhteşem yeni single, Kadebostany'nin modern pop ustalığının son ürünü olarak dikkat çekiyor. Zaten koltuğunun altında listelerde zirveye ulaşan şarkılara sahip, türe meydan okuyan yapımcı / besteci Guillaume de Kadebostany bir sonraki dönemin tanımlayıcı müziğini yapıyor ve "Take Me To The Moon" ile tavrıyla başka bir pop şarkısı sunuyor.
22.02.2021Kültür Sanat
“Bu geçiş döneminde esas olan kültür sanatın sürdürülebilirliğini sağlamak”
“Bu geçiş döneminde esas olan kültür sanatın sürdürülebilirliğini sağlamak”2020'nin ilk günlerinde Çin'de görülen ardından da kısa sürede tüm dünyaya yayılıp bir pandemiye dönüşen koronavirüs salgını hayatın tüm alanlarını etkiledi. Ancak özellikle yeme-içme, eğlence, kültür-sanat, ulaşım ve turizm gibi sektörler bu süreci en sert şekilde yaşıyor. Salgının başından itibaren durma noktasına gelen sonrasında da çevrimiçi platforma taşınan kültür-sanat etkinlikleri, bu şekilde ayakta kalmaya çalışıyor. Ancak mekânların kapalı olması nedeniyle müzisyen ve tiyatrocuların yanı sıra sahne çalışanları, organizatörler ve daha pek çok iş kolundaki insan zor günler yaşıyor. Bu zor günlerde müzik ve sahne çalışanları için düzenlenen destek gecelerine katkı sağlayan Anadolu Efes'in Kurumsal İletişim ve İlişkiler Direktörü Selda Susal ile içinde bulunduğumuz bu zorlu süreci konuştuk.
22.02.2021Kültür Sanat
Milyonlarca insanın hayatına dokundu
Milyonlarca insanın hayatına dokunduDünyaca ünlü caz piyanisti Chick Corea, kanser hastalığı nedeniyle 79 yaşında yaşamını yitirdi. Corea’nın ardından yakınları ‘Onlarca yılı milyonlarca kişinin hayatına dokundu’ dedi. Efsane caz sanatçısı Corea, tüm sevenlerine de ‘Sanat yolculuğum boyunca içimdeki müzik ateşinin parlak kalmasına yardımcı olan herkese teşekkür etmek istiyorum’ mesajıyla veda etti
13.02.2021Kültür Sanat
Akbank Sanat'tın Evin Caz Hali serisi devam ediyor
Akbank Sanat'tın Evin Caz Hali serisi devam ediyorAkbank Sanat Ocak ayında da kültür sanat etkinliklerini sosyal medya kanallarından sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.
15. Contemporary Istanbul online ön izleme ile başlıyor
15. Contemporary Istanbul online ön izleme ile başlıyorAkbank ana sponsorluğunda yapılacak Virtual Contemporary Istanbul, 19-20 Aralık’ta yapılacak ön izlemenin ardından 21 Aralık – 6 Ocak tarihleri arasında genel izlemeye açık olacak. Virtual Contemporary Istanbul’da 11 ülkeden, 37 galeri, 550 sanatçı ve 1500 eser ve 13 inisiyatif yer alacak; 17 gün boyunca gezilebilecek virtual.contemporaryistanbul.com ücretsiz olacak. Contemporary Istanbul, tüm dünyada oluşan olumsuz şartlardan dolayı fiziki edisyonunu 27 Nisan-2 Mayıs tarihlerinde yapacak.
17.12.2020Kültür Sanat
'Sağlam tohumlar atmaya çalışıyoruz'
'Sağlam tohumlar atmaya çalışıyoruz'Afyonkarahisar Caz Müzik Festivali ve Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali bu ay içinde sanatseverlerle buluşuyor. Festivallerin genel sanat yönetmeni Hüseyin Başkadem’le bu köklü iki festivali konuştuk.
13.11.2020Kültür Sanat
Türk gruplar Londra Caz Festivali'nde
Türk gruplar Londra Caz Festivali'ndeDünyanın en prestijli ve uzun soluklu festivallerinden biri olan Londra Caz Festivali; alternatif Türk müziğinin farklı dönemlerinden dört benzersiz ismin yer aldığı 'Istanbul Psychedelic' konserleri kapsamında bu yıl psychedelia efsaneleri ''BaBa ZuLa'', ''Moğollar'', ''İlhan Erşahin'' ve 2018 yılı Montreux Jazz Festival Talent Award sahibi ''Islandman''ı ağırlamaya hazırlanıyor.
"Müzik fazlasıyla özveri isteyen bir şey"
"Müzik fazlasıyla özveri isteyen bir şey"Hakan Başar, adını son dönemlerde daha fazla duymaya başladığımız çok genç bir yetenek. Dünya caz sahnesinin önemli isimleriyle bir o kadar önemli mekanlarda birlikte çalan piyanist Hakan Başar, erken yaşta başladığı bu maceraya emin adımlarla devam ediyor. 16 yaşındaki genç piyanist pandemi sürecinin yarattığı tüm olumsuzluklara rağmen çalışmalarına devam ediyor. Caz sahnesinin bu genç ve dikkat çekici piyanistiyle kariyeri ve gelecek hedefleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.
28.10.2020Kültür Sanat
Akbank Caz Festivali 30. yılını bir albümle kutluyor
Akbank Caz Festivali 30. yılını bir albümle kutluyorTürkiye’de cazın gelişimini 30 yıldır destekleyen Akbank Caz Festivali, 30. yılını 30 özgün beste ve 80’e yakın sanatçının performansını kapsayan özel albümü “Dün, Bugün, Yarın” ile kutluyor. 30 yıldır festivalde performans sergilemiş usta müzisyenlerin yanı sıra genç sanatçılar, yurtdışında yaşayan müzisyenler ve bu yıl festivalde yer alması planlanan müzisyenler bu arşivlik eserde buluşuyor.
23.10.2020Kültür Sanat
Caz festivali başlıyor
Caz festivali başlıyorİstanbul Caz Festivali’nin konserleri, 3 Ekim’den itibaren festivalin çevrimiçi platformunda erişime açılacak.
27. İstanbul Caz Festivali Çevrimiçi Konserleri başlıyor
27. İstanbul Caz Festivali Çevrimiçi Konserleri başlıyorİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 23 yıldır Garanti BBVA sponsorluğunda ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali’nin konserleri, 3 Ekim’den itibaren festivalin çevrimiçi platformunda erişime açılacak. İstanbul’un en sevilen açık hava mekânlarında gerçekleşen konserlerin kayıtları, çevrimiçi platform üzerinden Türkiye’nin yanı sıra bütün dünyadan müzikseverler tarafından da 3 Ekim - 3 Kasım tarihlerinde izlenebilecek.
29.09.2020Kültür Sanat
Geleceğin tasarımı Milliyet Sanat’ta
Geleceğin tasarımı Milliyet Sanat’ta48’inci yaşını kutlayan Milliyet Sanat dergisi ekim ayı kapağına İstanbul Tasarım Bienali’ni taşıyor. Dergi, her zaman olduğu gibi plastik sanatlardan müziğe, edebiyata, sinemaya ve sahne sanatlarına dair röportaj ve dosya konularına yer veriyor
29.09.2020Kültür Sanat
"Müziğin ve sanatın susmaması gerekiyor"
"Müziğin ve sanatın susmaması gerekiyor"Pasion Turca ile birlikte hem Türkiye hem de başta İspanya olmak üzere farklı ülkelerde çeşitli organizasyonlara imza atan şirketin CEOsu Sinan Ufuk Nergis ile pandemi sürecinde kültür-sanat dünyasının durumunu ve geleceğini konuştuk. İptal edilen konserler, sosyal mesafeli etkinlikler ve çevrimiçi konserlere dair görüşlerini açıklayan Nergis ile gelecek yıla dair senaryoları da konuştuk. Devlet ve sponsor desteğinin bu süreçteki öneminin altını çizen Sinan Ufuk Nergis, gelecekten umutlu olduğunu da belirtiyor.
23.09.2020Kültür Sanat
"Esas nokta bizi bir araya getirecek evrenselliği yakalamak"
"Esas nokta bizi bir araya getirecek evrenselliği yakalamak"Elina Duni, son dönemde Balkanların dünyaya hediye ettiği en önemli seslerden biri. İlk albümünü yayımladığı 2007 yılından bu yana Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Karadağ ve İtalya'nın güneyindeki Arnavut halk ezgilerini modern caz sesiyle birleştiren Elina Duni uzun sayılabilecek bir aranın ardından yeniden İstanbul'daydı. 27. İstanbul Caz Festivali kapsamında Kardeş Türküler konserine konuk olan Elina Duni ile performansının öncesinde bir araya gelme fırsatım oldu. Anneannemin küçüklüğümde bana söylediği Arnavut halk ezgilerini yıllarca Elina Duni'den dinledikten sonra nihayet bir röportaj fırsatı da bulmuş olduk. Son dönemde ağırlıklı olarak kendi yaptığı İngilizce ve Fransızca bestelerle kariyerine devam eden Elina Duni ile bu yolculuğu ve daha pek çok şey üzerine konuştuk. Son olarak konser kaydını İKSV sitesinde de izleyebileceğinizi hatırlatmış olalım.
15.10.2020Kültür Sanat
Ünlü tenorden Ertaş türküsü
Ünlü tenorden Ertaş türküsüKültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, Muğla Büyükşehir ile Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle Caz Derneği’nce düzenlenen 4. Bodrum Caz Festivali kapsamında, besteci ve piyanist Anjelika Akbar ile opera sanatçısı tenor Hakan Aysev sahne aldı.
6.09.2020Ege
Ay ışığında caz!
Ay ışığında caz!Bu yıl Kovid-19 salgını nedeniyle ertelenen 27. İstanbul Caz Festivali önceki akşam Sultan Park, Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleşen açılış konseriyle başladı. İstanbul Caz Festivali direktörü Harun İzer ve Garanti BBVA Sponsorluk ve Etkinlik Yönetmeni Ersin Babaoğlu’nun konuşması ile açılışı yapılan gecede Selen Gülün Quintet feat. Sibel Köse & Ece Göksu sahneye çıktı.
Vitrin: “Türkiye Güncel Müzik Buluşması” 7-9 Eylül’de online düzenleniyor
Vitrin: “Türkiye Güncel Müzik Buluşması” 7-9 Eylül’de online düzenleniyorİstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 23 yıldır Garanti BBVA sponsorluğunda ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali’nin, dünyadan müzik profesyonellerinin Türkiye güncel müzik sahnesini tanımalarına ve işbirliği geliştirmelerine fırsat tanıyan uluslararası tanıtım ve iletişim etkinliği Vitrin: “Türkiye Güncel Müzik Buluşması” bu yıl 7-9 Eylül’de çevrimiçi düzenlenecek. Türkiye ve yurtdışından uluslararası etkinlik yöneticileri ve müzik profesyonellerinin çevrimiçi olarak takip edeceği “Vitrin” konserlerine paralel olarak, Türkiye güncel müzik sahnesi üzerine gerçekleşecek paneller, İKSV YouTube kanalında canlı olarak izlenebilecek.
31.08.2020Kültür Sanat
Ödün vermeyen bir sanatçı
Ödün vermeyen bir sanatçıTürkiye’nin köklü kültür sanat dergisi Milliyet Sanat, eylül sayısının kapağına İspanya’da Valencia Modern Sanatlar Enstitüsü’nde kapsamlı bir sergisi açılan sanatçı Gülsün Karamustafa’yı taşıyor.
31.08.2020Kültür Sanat

Benzer Haber Etiketleri

Cazkonserröportajİhsan Dindarİstanbul

Caz Festivali ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.