David Cameron

David Cameron

55. Birleşik Krallık Başbakanı.İlk yılları ve kariyeriSoyu Kraliçe Victoria'nın amcası IV. William'ın gayrimeşru kızı Erroll Kontesi Elizabeth Hay'a dayanan David Cameron 1966 yılında Londra'nın Berkshire bölgesinde doğdu. Eton Koleji'nde orta öğrenimini gördükten sonra Oxford Üniversitesi'nde Felsefe, Politika ve Ekonomi eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra Muhafazakar Parti'nin Araştırma Bölümü'nde 1988-1993 yılları arasında çalıştı. Daha sonra Maliye Bakanlığı'nda özel danışman olarak görev aldı. Siyasal yaşamı2001 yılında yapılan seçimlerde Muhafazakar Parti'den Witney bölgesi milletvekili seçilerek parlamentoya ilk kez adım attı. Avam Kamarası Sosyal İşler Komitesi üyeliğinde bulundu. 2003 yılı Haziran ayında gölge hükümette eğitim bakanlığına getirildi. Aynı yıl Aralık ayında Muhafazakar Parti Genel Başkan Yardımcısı seçildi. 2005 yılı seçimleri sonrası gölge hükümette Eğitim Bakanı oldu. 6 Aralık 2005 tarihinde Michael Howard'ın istifasıyla boşalan parti genel başkanlığına büyük oranda oy alarak seçildi. Bu tarihten sonra Ana Muhalefet Partisi Lideri sıfatını kazandı. 5 yıl süreyle önce Başbakan Tony Blair ve sonra Başbakan Gordon Brown hükümetleri karşısında muhalefet eden ve değişim vaad eden Cameron, 6 Mayıs 2010 tarihinde yapılan seçimler sonrası partisini 307 milletvekiliyle birinci olarak hükümet kurma pozisyonuna getirdi. Ancak tek başına hükümet etme çoğunluğuna sahip olmadığı için Liberal Demokratlar ile koalisyon görüşmelerine başlayan Cameron 11 Mayıs 2010 tarihinde Kraliçe II. Elizabeth'den başbakanlık görevini aldı. Böylece Cameron hem son 200 yıldır seçilen en genç başbakan oldu, hem de 1945 yılından sonra ilk kez koalisyon hükümetini oluşturan isim oldu. Cameron, 27 Temmuz 2010 tarihinde gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti sırasında "Gazze açık hava hapishanesi olarak kalamaz" dedi. Birleşik Krallık'ta geniş yankı bulan bu ifadeler için Independent, Cameron’un Türkiye ziyaretiyle İsrail’e karşı bir savaş başlattığını açıklarken, Financial Times Britanyalı Başbakan'ın yorumuyla Ankara’da alkışlar aldığını yazdı. David Cameron, Bayan Samantha Cameron ile evli ve 2 çocuk babasıdır.

David Cameron

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.701 david cameron haberi bulunmuştur.
Johnson'un istifasını isteyenlere hükümetin eski hukuk başdanışmanı da katıldı
Johnson'un istifasını isteyenlere hükümetin eski hukuk başdanışmanı da katıldıCovid yasakları döneminde hükümeti tarafından konulan sosyal mesafe kurallarını defalarca ihlâl ettiği iki ayrı soruşturma sonucu kesinleşen İngiltere Başbakanı Boris Johnson üzerinde, kendi partisinden gelen istifa baskısı artıyor.
31.05.2022Dünya
Tony Blair'in 'Sir' unvanı geri alınacak mı? Kampanya 650 bin imzayı geçti!
Tony Blair'in 'Sir' unvanı geri alınacak mı? Kampanya 650 bin imzayı geçti!İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair'e verilen şövalye unvanının geri alınması için çağrıda bulunan dilekçeyi 650 binden fazla kişi imzaladı.
5.01.2022Dünya
Johnson için çember daralıyor
Johnson için çember daralıyorSon haftalarda bizzat en yakın çevresinde yer almış kişiler tarafından hemen her gün basına sızdırtılan yeni haberlerle ciddi siyasi baskı altında kalan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bugün kabinesini toplantıya çağırdı.
27.04.2021Dünya
Tarihten bugüne İngiliz liseleri neden tercih ediliyor?
Tarihten bugüne İngiliz liseleri neden tercih ediliyor?İngiltere’de eğitim ve öğretim ne zaman başladı? Neden İngiliz Liseleri tercih nedeni olabiliyor? Peki açılan ilk İngiliz Okulu hangisidir? İngiliz Liseleri'nin tarihi hakkında az bilinenlere Molatik olduk.
21.04.2021Trend
Tony Blair: Başbakanlıktan hoşlanmadım
Tony Blair: Başbakanlıktan hoşlanmadımİngiltere eski başbakanı Tony Blair, büyük sorumluluk gerektirdiği ve ailesinin çok fazla göz önünde olması sebebiyle başbakanlıktan hoşlanmadığını söyledi.
3.04.2021Dünya
Johnson’dan zafer ilanı
Johnson’dan zafer ilanıAB ile İngiltere Brexit sonrası ticari ilişkileri belirleyecek anlaşma konusunda uzlaşıya varırken, İngiltere Başbakanı Johnson’ın, uzlaşmayı bir zafer havasında duyurması dikkat çekti
26.12.2020Dünya
Yakın koruması silahı unuttu!
Yakın koruması silahı unuttu!İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın yakın korumasının, silahını uçakta unuttuğu ortaya çıktı.
20.09.2020Dünya
Bakanın yakın koruması uçakta silah unuttu
Bakanın yakın koruması uçakta silah unuttuİngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab'ın yakın koruması, Washington-Londra uçağından silahını almadan indi.
19.09.2020Dünya
Son dakika: ABD'li şirket ilan etti! Türkiye'de yapılacak
Son dakika: ABD'li şirket ilan etti! Türkiye'de yapılacakYapay zeka alanında dünyanın öne çıkan şirketlerinden olan, 2 milyar doların üzerinde değerlemeye sahip ABD merkezli Afiniti, yapacağı yatırımla Türkiye'yi şirketin teknoloji üslerinden biri olarak konumlandırmayı hedefliyor.
15.07.2020Ekonomi
AB, krizler ve  uzlaşı kültürü
AB, krizler ve uzlaşı kültürüAvrupa Birliği’ne (AB) üye ülkeleri meşgul eden en önemli konu kuşkusuz ‘AB’nin 7 yıllık bütçesi konusunda uzlaşı sağlanacak mı?’ sorusu. Almanya, AB dönem başkanlığını Hırvatistan’dan devraldığından bu yana AB içerisindeki derin görüş ayrılıklarına rağmen AB’nin 2021-2027 yılları arasındaki harcamalarını belirleyecek olan bütçe konusunda uzlaşının sağlanabileceği mesajını sürekli tüm kesimlere iletiyor.
12.07.2020Dünya
Boris ile Carrie çiftinin oğlu oldu
Boris ile Carrie çiftinin oğlu olduDünya genelinde koronavirüse yakalanan ilk siyasi lider olan ve 22 gün süren tedavisinin ardından Pazartesi günü görevine dönen İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile nişanlısı Carrie Symonds, dün bir erkek bebeklerinin dünyaya geldiğini açıklandı.
30.04.2020Dünya
Boris Johnson kimdir? İngiltere Başbakanı Boris Johnson kaç yaşında, Türk mü?
Boris Johnson kimdir? İngiltere Başbakanı Boris Johnson kaç yaşında, Türk mü?İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın corona virüse yakalandığının duyurulmasının ardından dün yeni gelen habere göre hastaneye kaldırıldığı ve yoğun bakıma alındığı duyurulmuştu. Peki Boris Johnson kimdir, kaç yaşında? İşte merak edilen o soruların yanıtları...
7.04.2020Gündem
Boris Johnson kimdir, sağlık durumu nasıl? İngiltere Başbakanı Boris Johnson Türk mü, nereli kaç yaşında?
Boris Johnson kimdir, sağlık durumu nasıl? İngiltere Başbakanı Boris Johnson Türk mü, nereli kaç yaşında?Corona virüsüne yakalandığının ortaya çıkmasının ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile ilgili flaş bir son dakika haberi geldi. Hastalığı evinde izole olarak geçiren Johnson'ın hastaneye kaldırıldığı ajanslara son dakika olarak düştü. Peki büyük bir merakla araştırılan Boris Johnson kimdir, kaç yaşında, son durumu ne?
7.04.2020Gündem
Boris Johnson kimdir, kaç yaşında? İngiltere Başbakanı'nın corona testi pozitif çıktı! Boris Johnson Türk mü?
Boris Johnson kimdir, kaç yaşında? İngiltere Başbakanı'nın corona testi pozitif çıktı! Boris Johnson Türk mü?Dünyaya yayılan corona virüs ile ilgili peş peşe haberler gelmeye devam ediyor. Son dakika gelen bilgiye göre, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, corona virüse yakalandı. Johnson'ın yaşamı ise merak konusu oldu. Peki İngiltere Başbakanı Boris Johnson kimdir, kaç yaşında?
27.03.2020Gündem
İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Carrie Symonds nişanlandı
İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Carrie Symonds nişanlandıİngiltere Başbakanı Boris Johnson, Carrie Symonds'la nişanlandı. Çift, yazın bebek beklediklerini açıkladı.
1.03.2020Dünya
Uçakta panik
Uçakta panikEski İngiltere Başbakanı David Cameron’ın yakın koruması silahını uçağın tuvaletinde unuttu. Silah nedeniyle uçakta büyük panik yaşanırken, korumanın görevinden alındığı açıklandı.
6.02.2020Dünya
Cameron'ın koruması silahını uçak tuvaletinde unuttu
Cameron'ın koruması silahını uçak tuvaletinde unuttuBir yolcu New York-Londra seferini yapan uçağın tuvaletinde İngiltere'nin eski başbakanına ait bir pasaport ile silah buldu.
5.02.2020Dünya
İngiltere için ‘yeni bir şafak’
İngiltere için ‘yeni bir şafak’İngiltere, dün gece, 2016’daki referandumdan 4 dört yıl sonra Avrupa Birliği’nden resmen ayrıldı. Başbakan Johnson yeni dönem için “Milli yenilenme ve değişim anı” ifadesini kullanırken, Brexit’in resmiyet kazanması ülkeyi saran bölünmüşlüğü bir kez daha gözler önüne serdi
1.02.2020Dünya
Brexit'e son nokta konuluyor
Brexit'e son nokta konuluyorYaklaşık dört yıl önce alınan tarihi boşanma kararında süreç 31 Ocak'ta tamamlanıyor, İngiltere Avrupa Birliği'nden resmen ayrılıyor. Brexit'in başlangıcından bu yana iki erken seçime giden ülkede , iki başbakan ile onlarca bakan istifa etti.
29.01.2020Dünya
Son dakika | İngiliz mahkemesinden MI5'e 'suç işleme' izni
Son dakika | İngiliz mahkemesinden MI5'e 'suç işleme' izniİngiltere’de istihbarat servislerinin faaliyetini incelemekten sorumlu mahkeme, iç istihbarat servisi MI5’in ajanları ile muhbirlerinin suça karışmalarının yasal olduğuna hükmetti.
20.12.2019Dünya
İngiltere sandık başında
İngiltere sandık başındaYerel saatle 07.00'de oy kullanmaya başlayan seçmenler, 3 bin 322 aday arasından parlamentonun alt kanadı olan Avam Kamarasının yeni üyelerini belirleyecek. Avam Kamarasında salt çoğunluk olan 326 sandalyeye ulaşan parti tek başına hükümet kurabilecek. Anketlerde Başbakan Johnson liderliğindeki Muhafazakarlar önde olsa da tek başına hükümet garanti değil.
12.12.2019Dünya
İngiltere'de son anketler! Muhafazakarlar önde görünüyor
İngiltere'de son anketler! Muhafazakarlar önde görünüyorİngilizler erken seçim için Perşembe günü sandık başına gidiyor, son kamuoyu yoklamaları iktidardaki Muhafazakar Parti'nin yarışı 11 puan farkla kazanacağını gösteriyor.
10.12.2019Dünya
Juncker'den Johnson'a 'yalancılık' suçlaması
Juncker'den Johnson'a 'yalancılık' suçlamasıAvrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ı Brexit referandumu sırasında yalan söylemekle suçladı.
24.10.2019Dünya
İngiltere'de yeni referandumda 'hayır' çıkacak
İngiltere'de yeni referandumda 'hayır' çıkacak50. maddenin mimarı Lord Kerr, "Yeni bir referanduma gidersek ki bence gideceğiz, işte o referandumda AB’de kalma kararı çıkacak. Son üç yıl İngiliz halkı için son derece öğretici oldu. Anket sonuçlarındaki değişikliğin bir nedeni de bu" dedi.
12.10.2019Dünya
May'in hayalkırıklıklarıyla dolu üç yılı
May'in hayalkırıklıklarıyla dolu üç yılıİngiltere'de bugün başbakanlık koltuğundan ayrılan Theresa May, görev süresinde parlamentoda çoğunluğu kaybettiği genel seçim, krize dönüşen Brexit ve terör saldırılarıyla hatırlanacak.
24.07.2019Dünya

Benzer Haber Etiketleri

David Cameron ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.