Dünya Bankası

Dünya Bankası

Son dakika dünya bankası haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan dünya bankası gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan dünya bankası haber sayfamızda...

Dünya Bankası

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 12.625 dunya bankasi haberi bulunmuştur.
Ticaret Bakanı Muş: ABD ile ticaret ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz
Ticaret Bakanı Muş: ABD ile ticaret ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruzTicaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye'nin ABD gibi stratejik ortaklarıyla ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmeye devam etmek istediğini belirterek, gelecek dönemde ABD ile ikili ticareti ilgilendiren birçok konuda ve çok taraflı ticaret sisteminin geliştirilmesi için birlikte yeni çözüm yolları bulacaklarına inandıklarını ifade etti.
21.09.2021Ekonomi
Dünyanın artık yeni sorunu var
Dünyanın artık yeni sorunu varAltınbaş Üniversitesi Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi İlyas Gölcüklü’nün danışmanlığında aynı üniversiteden mezun olan Başak Yıldırım tarafından hazırlanan ‘İklim Mültecileri’ araştırması, iklim değişiklikleri nedeniyle göç etmek zorunda kalan kişilerle ilgili olarak koruma mekanizmalarının bir an önce harekete geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Makale, ‘Bilime Genç Bakış’ isimli kitapta da yer aldı.
19.09.2021Gündem
Raporlardaki usulsüzlük şüpheleri artırdı
Raporlardaki usulsüzlük şüpheleri artırdıDünya Bankası'nın 2018 ve 2020 yılı İş Yapma Kolaylığı Raporlarında Çin'in sıralamasını yükseltmek için verilerin değiştirildiğinin ortaya çıkması, uluslararası kuruluşların raporlarının güvenilirliğine ilişkin soru işaretlerini artırdı.
18.09.2021Uzmanpara
İklim değişikliğinde küresel işbirliği şart
İklim değişikliğinde küresel işbirliği şartİstanbul Sanayi Odası (İSO) sürdürülebilirlik vizyonu kapsamında başlattığı ‘İSO Yeşil Gündem Sohbetleri’nin ikincisinde iklim değişikliği ile ilgili dünyanın önde gelen iki uzmanını sanayicilerle buluşturdu.
18.09.2021Ekonomi
2050’ye kadar 200 milyondan fazla insan göçe zorlanabilir
2050’ye kadar 200 milyondan fazla insan göçe zorlanabilirDünya Bankası, önlem alınmaması durumunda iklim değişikliğinin 2050’ye kadar dünyanın 6 bölgesinden 216 milyondan fazla insanı iç göçe zorlayabileceğini öngördü.
15.09.2021Gündem
Lastik bent operasyonu! Bafa Gölü'ne hayat verdi
Lastik bent operasyonu! Bafa Gölü'ne hayat verdiKuruyan gölleri kurtarmak için çalışan DSİ Eğirdir Gölü’ne yıllık 67 milyon metreküplük su takviye etti. Manyas Gölü’ne tünelle yıllık 110 milyon metreküp su aktarılarak can verildi. Bafa Gölü’nü ise şişme bentle canlandırdı.
15.09.2021Gündem
Yönetici adaylarında aranan ‘Yeşil Bakış’
Yönetici adaylarında aranan ‘Yeşil Bakış’Geçen hafta Nobel ödüllü iktisatçı Joseph Stiglitz’in Reuters ile bir söyleşisi vardı. Stiglitz ABD Başkanı Biden’e bir çağrıda bulunarak Fed başkanı Powell’ın görev süresi sona erdiğinde tekrar bu göreve atanmaması gerektiğini söylüyordu.
14.09.2021Ekonomi
Afganistan'a ilk uluslararası ticari uçuş gerçekleştirildi
Afganistan'a ilk uluslararası ticari uçuş gerçekleştirildiPakistan Uluslararası Havayolları (PIA), Taliban'ın Afganistan'da kontrolü sağlamasının ardından bu ülkeye ilk uluslararası ticari uçuşu gerçekleştirdi.
13.09.2021Dünya
Tarihi ilk gün olaylı geçti!
Tarihi ilk gün olaylı geçti!Bitcoin’i yasal para birimi kabul eden El Salvador’da tarihi ilk gün zorlu geçti. Bitcoin’in sert düşüşü ülkede tepkiye neden olurken, kripto para karşıtları protesto gösterileri düzenledi
9.09.2021Dünya
Uzman isimden OVP yorumu: Önümüzdeki yıllarda artış devam edecek
Uzman isimden OVP yorumu: Önümüzdeki yıllarda artış devam edecek2022-2024 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program'ın onaylanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sefer Şener, " Eğer bu sağlanabilirse o zaman büyüme ile birlikte işsizlikte tek haneli rakamlar mümkün olabilecek.2022’den itibaren Türkiye tek haneli enflasyon ile tanışabilir. İhracatta da önümüzdeki yıllar artış devam edecek." dedi.
6.09.2021Ekonomi
Bakan Muş ihracat rakamlarını açıkladı
Bakan Muş ihracat rakamlarını açıkladıTicaret Bakanı Mehmet Muş, Ağustosta ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 52'lik artışla 18,9 milyar dolara ulaştığını belirterek, "Bu rakam ile en yüksek ağustos ayı ihracat rakamına ulaşmış bulunuyoruz. Ayrıca, son 12 aylık ihracat değerimiz de 207,5 milyar dolar ile yeni bir cumhuriyet rekoru kırmayı başarmıştır." dedi.
2.09.2021Haberler
Bakan Muş ihracat rakamlarını açıkladı!
Bakan Muş ihracat rakamlarını açıkladı!Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ağustosta ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 52'lik artışla 18,9 milyar dolara ulaştığını belirterek, "Bu rakam ile en yüksek ağustos ayı ihracat rakamına ulaşmış bulunuyoruz. Ayrıca, son 12 aylık ihracat değerimiz de 207,5 milyar dolar ile yeni bir cumhuriyet rekoru kırmayı başarmıştır." dedi.
2.09.2021Ekonomi
Ekonomistler büyüme verisini değerlendirdi
Ekonomistler büyüme verisini değerlendirdiEkonomistler, Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekteki yıllık yüzde 21,7'lik büyümenin detaylarına bakıldığında tüketim, yatırım ve ihracat kalemlerinden gelen sinyallerin gelecek dönem açısından umut verdiğini belirtirken, 2021 sonunda yüzde 8 ila 9,5 arasında bir büyüme rakamına erişilebileceğini vurguluyor.
1.09.2021Uzmanpara
Büyüme verisinin detayları gelecek döneme ilişkin umutları artırdı
Büyüme verisinin detayları gelecek döneme ilişkin umutları artırdıEkonomistler, Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekteki yıllık yüzde 21,7'lik büyümenin detaylarına bakıldığında tüketim, yatırım ve ihracat kalemlerinden gelen sinyallerin gelecek dönem açısından umut verdiğini belirtirken, 2021 sonunda yüzde 8 ila 9,5 arasında bir büyüme rakamına erişilebileceğini vurguluyor.
1.09.2021Ekonomi
BM: Dünyada 35 milyon insan açlıktan ölüyor veya ölmek üzere
BM: Dünyada 35 milyon insan açlıktan ölüyor veya ölmek üzereBM Gıda Hakkı Özel Raportörü Elver, "Gıda krizinin en somut yaşandığı 55 ülke veya bölgede 5 yaş altı 16 milyon çocuğun durumu çok kritik. 16 milyon çocuk öldü ölecek. Dünya genelinde 150 milyon çocuk ise beslenme yetersizliğinden muzdarip." dedi.
1.09.2021Dünya
Su kaynaklarında verimlilik sağlamak için Türkiye - Güney Kore iş birliği
Su kaynaklarında verimlilik sağlamak için Türkiye - Güney Kore iş birliğiÇevre kirliliği, küresel ısınma, iklim değişikliği ve kuraklık gibi sorunların artışıyla, teknolojinin doğal kaynakları koruma ve sürdürülebilir kılma üzerindeki etkisi her geçen gün daha da dikkat çeken bir konu haline geliyor.
27.08.2021Ekonomi
Ekonomik güven endeksi açıklandı! Uzmanlardan ilk değerlendirme
Ekonomik güven endeksi açıklandı! Uzmanlardan ilk değerlendirmeEkonomik güven endeksi ağustosta aylık bazda yüzde 0,7 artarak 39 ayın en yüksek değeri olan 100,8'e yükseldi. Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Sefer Şener, "Pandemiye rağmen bu verinin 100’ün üzerinde gelmesi önümüzdeki dönemde makroekonomik gelişmelerin ve özellikle reel sektörün ekonomiye dönük algısının daha pozitif olacağını gösteriyor." dedi.
27.08.2021Ekonomi
KOBİ’ye kaynak 30 milyon euro
KOBİ’ye kaynak 30 milyon euroAklease, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan KOBİ’lerin desteklenmesi amacıyla kullanılmak üzere, 7 yıl vadeli 30 milyon euro tutarında yeni kaynak sağladı.
27.08.2021Ekonomi
Tahliye paniği!
Tahliye paniği!Hem kendi vatandaşlarını hem de mümkün olduğunca çok Afganı Kabil’den çıkarmaya çalışan ülkeler 31 Ağustos tarihinin ertelenmemesi sonrası büyük bir paniğe girdi. Havaalanında hâlâ binlerce Afgan bekliyor...
26.08.2021Dünya
Dünya Bankası Afganistan yardımlarını durdurdu
Dünya Bankası Afganistan yardımlarını durdurduDünya Bankası, Afganistan'daki operasyonlarına yönelik ödemeleri durdurduğunu açıkladı.
25.08.2021Uzmanpara
Dünya Bankası Afganistan yardımlarını durdurdu
Dünya Bankası Afganistan yardımlarını durdurduDünya Bankası, Afganistan'daki operasyonlarına yönelik ödemeleri durdurduğunu açıkladı.
24.08.2021Ekonomi
Personel alım ilanı
Personel alım ilanıBasın İlan Kurumu'nun ilan portalı ilan. gov. tr'de yer alan duyuruya göre Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası personel alacak.
24.08.2021Ekonomi
‘Anlaşma yok’
‘Anlaşma yok’İzmir’in kentsel dönüşümü için en fazla çabayı gösteren isimlerin başında gelen AK Parti Milletvekili Nasır, Büyükşehir’in Dünya Bankası’ndan aldığı herhangi bir kredinin olmadığını açıkladı
20.08.2021Ege
Afganistan'ın maden rezervleri yeniden gündemde
Afganistan'ın maden rezervleri yeniden gündemdeTaliban’ın Afganistan’a hakim olma süreci, ülkenin ekonomik geleceğini etkileyebilecek yaklaşık 1 trilyon dolar değerindeki işlenmemiş maden rezervlerini yeniden gündeme taşıdı.
19.08.2021Ekonomi
Millî Eğitim Bakanlığı 5 adet okul yaptıracak
Millî Eğitim Bakanlığı 5 adet okul yaptıracakBasın İlan Kurumu'nun ilan portalı ilan. gov. tr'de yer alan duyuruya göre Millî Eğitim Bakanlığı 5 adet okul yaptıracak.
18.08.2021Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

ekonomiafganistandünya bankasıtalibantürkiye

Dünya Bankası ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.