İnci Kefali

İnci Kefali

Son dakika inci kefali haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan inci kefali gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan inci kefali haber sayfamızda...

İnci Kefali

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 192 inci kefali haberi bulunmuştur.
İnci kefali avı başladı
İnci kefali avı başladıVan Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen tek endemik tür olan inci kefalinin üreme döneminde başlatılan 3 aylık av yasağı, sona erdi. Yasağın kalkmasıyla ilçedeki balıkçılar, ‘Vira bismillah’ diyerek ağlarını göle bıraktı.
16.07.2021Ekonomi
İnci kefalinde av yasağı sona erdi
İnci kefalinde av yasağı sona erdiVan Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen tek endemik tür olan inci kefalinin üreme döneminde başlatılan 3 aylık av yasağı, bugün sona erdi. Yasağın kalkmasıyla ilçedeki balıkçılar, 'Vira bismillah' diyerek ağlarını göle bıraktı.
15.07.2021Ekonomi
Van Gölü havzasında toplu martı ölümleri başladı
Van Gölü havzasında toplu martı ölümleri başladıVan Gölü havzasında toplu martı ölümleri, bölge halkını endişelendirdi. Her yıl toplu martı ölümlerinin yaşandığını, bu sene daha erken başladığını söyleyen halk, nedeninin araştırılmasını ve kötü kokuya yol açan martı ölülerinin bir an önce temizlenmesini istedi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan da bölgede yaşayanları tedirgin edecek durum olmadığını, ölümlerin açlığa bağlı stresten kaynaklandığını söyledi.
6.07.2021Gündem
"Koruma çalışmaları sayesinde inci kefalinin boyu uzadı"
"Koruma çalışmaları sayesinde inci kefalinin boyu uzadı"Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Akkuş, son 20 yılda alınan önlemler sayesinde dana önce 18 santim olan inci kefali boyunun şu an ortalama 22 santimetreye ulaştığı belirterek, "Doğal kaynakları korursak dünyaya örnek olacak şekilde bir balıkçılık faaliyeti yürütmemiz mümkün" dedi.
18.06.2021Haberler
Van'da inci kefali göçü devam ediyor
Van'da inci kefali göçü devam ediyorVan Gölü'nde yaşayan inci kefallerinin üreme döneminde suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara göçü devam ediyor.
10.06.2021Yaşam
Emine Erdoğan, 'Van Gölü  Sempozyumu'nda konuştu
Emine Erdoğan, 'Van Gölü Sempozyumu'nda konuştuCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Van Gölü'nün "Van Gölü'nü Koruma Eylem Planı" ile layıkıyla korunacağını söyledi.
1.06.2021Gündem
İnci kefallerinin bıraktığı yumurtalar görüntülendi
İnci kefallerinin bıraktığı yumurtalar görüntülendiDünya'da sadece Van Gölü'nde yaşayan inci kefalinin üremek için yaptığı yolculuk devam ederken, 25 yıllık doğa fotoğrafçısı Ferzende Coşar da su altı kamerasıyla balıkların tatlı sulara bıraktığı yumurtaları görüntüledi.
21.05.2021Gündem
Kaçak avlanılan 15 ton inci kefali suya bırakıldı
Kaçak avlanılan 15 ton inci kefali suya bırakıldıVan'da kaçak avlanılan 15 ton 200 kilogram inci kefali suya bırakıldı, 4 kişiye 7 bin 416 lira idari para cezası verildi.
18.05.2021Gündem
Çuval  çuval bulundu! Hemen imha edildi
Çuval çuval bulundu! Hemen imha edildiAvlanılması yasak olan inci kefalini korumak için denetimler aralıksız sürdüğü Van'da serpme ve manyat tipi ağlara takılı 500 kilo ölü balık ele geçirildi, kaçak avcılık yapan 14 kişiye 26 bin TL idari para cezası uygulandı.
17.05.2021Gündem
Kaçak avlanan 300 kilo inci kefali, imha edildi
Kaçak avlanan 300 kilo inci kefali, imha edildiVan’da yapılan denetimlerde, avlanılması yasak olan ve kaçak avlanan 4 çuval dolusu 300 kilo inci kefali ele geçirildi. Balıklar, ekipler tarafından imha edildi.
14.05.2021Gündem
Van'da kaçak inci kefali avlayanlara 3 bin 708 lira ceza kesildi
Van'da kaçak inci kefali avlayanlara 3 bin 708 lira ceza kesildiVan'ın Muradiye ilçesinde kaçak avlanılan 350 kilogram inci kefali ele geçirildi, 2 kişiye 3 bin 708 lira idari para cezası verildi.
3.05.2021Gündem
Av sezonu bitti, ağlar bakıma alındı
Av sezonu bitti, ağlar bakıma alındıKaradeniz'de 15 Nisan’da başlayacak av yasağı öncesi balıkçılar teknelerini ve zarar gören ağlarını bakıma aldı. Van Gölü’nde de balıkçılar, tuzlu ve sodalı suda yaşayan endemik bir tür olan inci kefalinin yarın başlayacak av yasağı öncesi teknelerini kıyıya yanaştırdı.
14.04.2021Ekonomi
Bilim dünyasını etkileyen Van Gölü'ndeki balık türünün "küçük mercan" olduğu belirlendi
Bilim dünyasını etkileyen Van Gölü'ndeki balık türünün "küçük mercan" olduğu belirlendiVan Gölü'nde 13 metre yükseklikteki bir mikrobiyalitin içerisinde yaşayan ve üç yıl önce İl Jandarma Komutanlığı Su Altı Timi'nin dalış sırasında rastladığı balık türünün küçük mercan olduğu tespit edildi.
27.03.2021Haberler
Onu yiyen öldü! 'Tanımayan milyonlarca insan var'
Onu yiyen öldü! 'Tanımayan milyonlarca insan var'Van'da fırıncının yediği balon balığından zehirlenerek, öldüğü iddiası üzerine hem satıcılar hem de tüketiciler, yaşananın tekrarlanmaması için daha dikkatli davranıyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Dr. Mustafa Akkuş ise balon balığını, küresel ısınmanın sonucu olarak artık her yerde görmenin mümkün olduğunu belirterek, uyarıda bulundu. Akkuş, "Bugün bu balık buraya geldiyse Türkiye'nin her yerine gidebilir. Ne kadar denetim yaparsanız yapın yine gözden kaçırmalar olacaktır. Dolayısıyla balık alırken artık daha dikkatli olmamız lazım" dedi.
8.01.2021Gündem
25 yıldır bu işi yapıyor! 'Bu kayıtlar altın değerinde'
25 yıldır bu işi yapıyor! 'Bu kayıtlar altın değerinde'Van'ın Erciş ilçesinde yaşayan Ferzende Coşar (60), 25 yııldır inci kefali balığının göçünü takip etmek için Van Gölü'nde su sıcaklığını ölçülüyor. Sıcaklık verilerini aylık olarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş'a aktaran Coşar, günde 2 defa su sıcaklığını ölçtüğünü söyledi. Akkuş ise bu kayıtların altın değerinde olduğunu belirterek, "Çünkü, akarsuların geçmişteki sıcaklığı neydi, ilerdeki sıcaklığı nasıl olabilir, bugünkü sıcaklığı nedir, balık sürülerini nasıl etkiler? sorularının cevapları büyük oranda bu su sıcaklıklarının altında yatıyor" dedi.
19.11.2020Gündem
25 yıldır gönüllü olarak inci kefalleri için suyun sıcaklığını ölçüyor
25 yıldır gönüllü olarak inci kefalleri için suyun sıcaklığını ölçüyorVan'ın Erciş ilçesinde yaşayan Ferzende Coşar, 25 yıldır inci kefali balığının göçünü takip etmek için Van Gölü'nde su sıcaklığını ölçülüyor. Sıcaklık verilerini aylık olarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş'a aktaran Coşar, günde 2 defa su sıcaklığını ölçtüğünü söyledi. Dr. Akkuş ise bu kayıtların altın değerinde olduğunu belirterek, "Çünkü, akarsuların geçmişteki sıcaklığı neydi, ilerdeki sıcaklığı nasıl olabilir, bugünkü sıcaklığı nedir, balık sürülerini nasıl etkiler? sorularının cevapları büyük oranda bu su sıcaklıklarının altında yatıyor" dedi.
19.11.2020Gündem
Yılanın balığı yakaladığı an böyle görüntülendi!
Yılanın balığı yakaladığı an böyle görüntülendi!Van Gölü'nde bir yılanın, inci kefali balığını yakaladığı an balıkçı tarafından görüntülendi. Görüntüde yılanın, balığı ağzında yuvasına götürmesi yer aldı.
14.10.2020Haberler
Yılanın balığı yakaladığı an böyle görüntülendi!
Yılanın balığı yakaladığı an böyle görüntülendi!Van Gölü'nde bir yılanın, inci kefali balığını yakaladığı an balıkçı tarafından görüntülendi. Görüntüde yılanın, balığı ağzında yuvasına götürmesi yer aldı.
14.10.2020Gündem
İnci kefalinde iklim değişikliği tehdidi
İnci kefalinde iklim değişikliği tehdidiİklim değişikliğinin Van Gölü’nün endemik balık türü inci kefali üzerinde etkisini araştıran bilim insanları, sıcaklık artışı nedeniyle inci kefalinin tehlike altında olduğunu söylüyor...
13.10.2020Gündem
Van'da balıkçılar 90 gün sonra "vira bismillah" diyerek göle ağlarını bıraktı
Van'da balıkçılar 90 gün sonra "vira bismillah" diyerek göle ağlarını bıraktıVan'da balıkçılar, üremek için tatlı sulara göç eden inci kefalinin av yasağının sona ermesiyle, 90 gün sonra "vira bismillah" diyerek ağlarını Van Gölü'ne bırakmaya başladı.
15.07.2020Ekonomi
Yavru inci kefallerinin, Van Gölü'ne dönüş göçü başladı
Yavru inci kefallerinin, Van Gölü'ne dönüş göçü başladıDünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde suyun akışının tersine göç eden inci kefallerinin yumurtadan çıkan yavruları, Van Gölü'ne dönüş yolculuğuna başladı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, yavru kefallerin geri dönüş yolculuğu yaptığı derelerde incelemelerde bulundu.
12.06.2020Gündem
Van'da ağlara takılı 6 ton inci kefali ele geçirildi
Van'da ağlara takılı 6 ton inci kefali ele geçirildiVan'ın Muradiye ilçesinde jandarma tarafından yapılan denetimde, 1250 metre uzunluğunda 4 manyat tipi ağa takılı 1 tonu ölü, 6 ton inci kefali ele geçirildi. Canlı balıklar tekrar suya bırakılırken, ölü balıklar ve ağlar ise İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.
11.06.2020Gündem
Van'da ele geçirildi! Tam 20 ton...
Van'da ele geçirildi! Tam 20 ton...Van'ın Erciş ilçesinde, Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen denetimlerde, 10 serpme ağı üzerinde 1 tonu ölü 2 ton inci kefali ele geçirildi. Canlı balıklar tekrar suya bırakılırken, kaçak balık avlayan 6 kişiye 10 bin 200 TL idari para cezası uygulandı.
10.06.2020Gündem
Van'da tarım ekipleri 2 ton kaçak avlanan inci kefali ele geçirdi
Van'da tarım ekipleri 2 ton kaçak avlanan inci kefali ele geçirdiSon dakika haberi... Van'ın Erciş ilçesinde, Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen denetimlerde, 10 serpme ağı üzerinde 1 tonu ölü 2 ton inci kefali ele geçirildi. Canlı balıklar tekrar suya bırakılırken, kaçak balık avlayan 6 kişiye 10 bin 200 TL idari para cezası uygulandı.
10.06.2020Gündem
Van'da, kaçak avlanan 2,5 ton inci kefali ele geçirildi
Van'da, kaçak avlanan 2,5 ton inci kefali ele geçirildiVan'ın Erciş ilçesinde, Tarım ve Orman Müdürlüğü ile jandarma ekiplerince gerçekleştirilen denetimlerde, kaçak avlanan 2,5 ton inci kefali ele geçirildi. Canlı olan yaklaşık 1 ton inci kefalleri suya bırakılırken, 5 kişiye 8 bin 500 TL ceza uygulandı. Denetimlerle ele geçirilen 10 serpme ağ ve 450 metre uzunluğunda 3 uzatma ağına el konuldu.
3.06.2020Haberler

Benzer Haber Etiketleri

vanVan Gölüinci kefalibalıkerciş

İnci Kefali ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.