Obruk

Obruk

Son dakika obruk haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan obruk gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan obruk haber sayfamızda...

Obruk

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 455 obruk haberi bulunmuştur.
Divle obruk peyniri, 36 metre derinliğindeki mağarada olgunlaşmayı bekliyor
Divle obruk peyniri, 36 metre derinliğindeki mağarada olgunlaşmayı bekliyor İtalya'da bulunan Slowfood Biyoçeşitlilik Vakfı tarafından, dünya genelindeki yerel türleri korumak amaçlı oluşturulan Uluslararası Nuh'un Ambarı (Ark of Taste) listesinde yer alan ve Fransızların ünlü 'rokfor' peynirine rakip olan Divle obruk peyniri, yerin 36 metre derinliğinde mağarada olgunlaşmayı bekliyor. İçinde peynirin bulunduğu tulum, mağaraya ilk konduğunda beyaz renkli iken, 1- 1,5 ay sonra beyazımsı, mavimsi bir küf oluşuyor. Yaklaşık 6 aylık bekleme süresi tamamlanıp tulum kıpkırmızı bir renk aldığında mağaradan çıkartılıyor.
24.07.2021Haberler
Kelime Gezmece Cevapları: Kelime Gezmece Tüm Bölümler ve Cevapları
Kelime Gezmece Cevapları: Kelime Gezmece Tüm Bölümler ve CevaplarıKelime dağarcığını test eden Kelime Gezmece bir bulmaca oyunudur. Farklı şehirlerin isimlendirildiği bu oyunda zorlu seviyeleri ve bölümler bulunuyor. Toplam 47 bölümden oluşan oyun cep telefonlarından oynanabiliyor. Oyun seviyesi arttıkça cevaplarını bulmak da bir o kadar zor oluyor. Özellikle bazı bölümlerin cevaplarını bulmak oldukça zor. Kelimeleri bulmanın yanı sıra Kelime Gezmece cevapları ile kelime haznesi ve düşünme yeteneğinin gelişmesine yardımcı oluyor. Kelime Gezmece tüm bölümler ve cevapları için “Kelime Gezmece Cevapları” içeriğimize göz atabilirsiniz.
23.07.2021Oyun
Ormanda caza davetlisiniz
Ormanda caza davetlisinizDoğa içinde caz müzik dinlemeye ne dersiniz.
11.07.2021Kültür Sanat
“12 Punto TRT Senaryo Günleri”nde ödüller sahiplerini buldu
“12 Punto TRT Senaryo Günleri”nde ödüller sahiplerini bulduTRT’nin bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdiği “12 Punto TRT Senaryo Günleri” ödül töreni ile sona erdi. Törende konuşan TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, “12 Punto ile seçtiğimiz filmleri, önümüzdeki yıl tamamlandığında Türkiye’nin Oscar adayı olarak göreceğiz,” dedi.
30.06.2021Kültür Sanat
Dev obruk Meksika’yı alarma geçirdi
Dev obruk Meksika’yı alarma geçirdiMeksika’nın Puebla kentindeki Santa Mara Zacatepec kasabasında bir çiftlikte Mayıs ayı sonlarında ortaya çıkan obruğun bir futbol sahasından daha büyük hale gelmesi hükümeti harekete geçirdi.
12.06.2021Dünya
Konya'da 15 metre derinliğinde yeni obruk
Konya'da 15 metre derinliğinde yeni obrukKonya'nın Cihanbeyli ilçesindeki pancar tarlasında, 20 metre çapında ve 15 metre derinliğinde obruk oluştu.
4.06.2021Gündem
Güvenlik önlemleri alındı! Konya'da korkutan görüntü
Güvenlik önlemleri alındı! Konya'da korkutan görüntüKonya'da bir tarlada yaklaşık 15 metre derinliğinde, 20 metre çapında obruk meydana geldi. Bağcı'nın haber vermesi üzerine bölgeye gelerek çöküntüyü inceleyen vatandaşlar tedirginlik yaşadı. Bölgeye gelen jandarma ekipleri de obrukta inceleme yaptı ve çevrede güvenlik önlemi aldı.
3.06.2021Gündem
Tüketicilerin AVM'lerde kalma süresi azaldı
Tüketicilerin AVM'lerde kalma süresi azaldı Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, tüketici alışkanlıklarının bu dönemde değiştiğini belirterek, "Nokta atışı gelip alışveriş yapıp gidiyorlar. Tüketicilerin alışveriş merkezlerinde kalma süreleri de azaldı." dedi.
3.06.2021Ekonomi
Konya'da 3 metre çapında 65 metre derinliğinde obruk oluştu
Konya'da 3 metre çapında 65 metre derinliğinde obruk oluştuKonya'nın Karapınar ilçesinde 3 metre çapında, 65 metre derinliğinde yeni obruk meydana geldi.
30.05.2021Haberler
Yer: Konya! Dedesinin yanına gitti döndüğünde büyük korku yaşadı
Yer: Konya! Dedesinin yanına gitti döndüğünde büyük korku yaşadıKonya'nın Karapınar ilçesinde 3 metre çapında, 65 metre derinliğinde yeni obruk meydana geldi.
30.05.2021Gündem
"Dünyanın nazar boncuğu" Meke Gölü yeniden hayat bulacak
"Dünyanın nazar boncuğu" Meke Gölü yeniden hayat bulacakÇevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya'nın Karapınar ilçesinde bulunan ve son yıllarda kuruma noktasına gelen Meke Gölü'nün yeniden hayat bulması için yapılan çalışma doğrultusunda, Karapınar Atık Su Arıtma Tesisi'nden gölü besleyen yer altı suyuna günde yaklaşık 7 bin metreküp su taşınacağını bildirdi.
26.05.2021Tatil
Afyonkarahisar'ın 3 köyünde 'obruk' tedirginliği
Afyonkarahisar'ın 3 köyünde 'obruk' tedirginliğiAfyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesine bağlı 3 köyün çevresinde ekili tarlalarda, son dönemde obruklar oluşmaya başladı. Sayısı 10'u bulan obrukların sonuncusu, 30 metre derinliğinde ve 20 metre genişliğinde oldu. Bölge halkı, obruklar nedeniyle tedirgin olduklarını söyledi.
24.05.2021Haberler
Afyonkarahisar'ın 3 köyünde 'obruk' tedirginliği: 'Gitgide büyüyor'
Afyonkarahisar'ın 3 köyünde 'obruk' tedirginliği: 'Gitgide büyüyor'Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesine bağlı 3 köyün çevresinde ekili tarlalarda, son dönemde obruklar oluşmaya başladı. Sayısı 10'u bulan obrukların sonuncusu, 30 metre derinliğinde ve 20 metre genişliğinde oldu. Bölge halkı, obruklar nedeniyle tedirgin olduklarını söyledi.
24.05.2021Gündem
Topraktaki ‘kara delikler’ ürkütüyor
Topraktaki ‘kara delikler’ ürkütüyorDSİ, yeraltı sularının kullanımına ilişkin hazırladığı raporda kaçak kuyuların yer altı sularını yok ettiğini, bunun da dev obruklara neden olduğunu belirtti.
21.05.2021Gündem
Obruk Nedir, Nasıl Oluşur? Obruk Oluşumu Nasıl Gerçekleşir?
Obruk Nedir, Nasıl Oluşur? Obruk Oluşumu Nasıl Gerçekleşir?Doğada oluşan pek çok doğal oluşum vardır. Bunlardan bir tanesi de obruktur. Obruk ülkemizde de görülebilen bir durumdur. Oldukça tehlikeli bir durum olan obruk derinliği ile de tehlikesi artmaktadır. Obruk oluşumu haberleri yayılınca obruğun ne olduğuna dair bir araştırma yapılmaktadır. Son günlerde obruk ile ilgili araştırmalar da artmıştır. Peki obruk nedir? Obruk nasıl oluşur? Obruk oluşumu nasıl gerçekleşmektedir? İşte obruk oluşumu ile ilgili tüm detaylar.
13.05.2021Eğitim
İçbükey' Bulmaca Cevabı Nedir? Harf Harf Bulmacada 'içbükey' Yanıtları
İçbükey' Bulmaca Cevabı Nedir? Harf Harf Bulmacada 'içbükey' YanıtlarıBulmacalar boş vakitlerde insan beynini geliştirmek ve insan vücudundaki stresi azaltmak için birebirdir. İç bükey bulmacalarda sıklıkla sorulan bir sorudur. İçbükey bulmacasının cevabı nedir? İçbükey bulmacasının kaç farklı cevabı vardır? İçbükey bulmacasının cevapları kaç harflidir? Sizler için iç bükey bulmacasının cevaplarını derledik.
6.05.2021Oyun
Yerleşim yerine 600 metre uzaklıkta 100'den fazla obruk!
Yerleşim yerine 600 metre uzaklıkta 100'den fazla obruk!Konya’da, yer altı sularının çekilip, toprağın çökmesiyle meydana gelen ve sayıları 600'e ulaşan obrukların risk haritasının hazırlanması için çalışmalar sürüyor. Çalışmaları yürüten Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı, Konya Teknik Üniversitesi Obruk Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fetullah Arık, Kayalı- Yağmapınar bölgesinde 1 kilometrekarelik alanda 100'ün üzerinde obruk tespit edildiğini söyledi.
2.05.2021Gündem
1 kilometrelik alanda 100'ün üzerinde obruk tespit edildi
1 kilometrelik alanda 100'ün üzerinde obruk tespit edildiKonya’da, yer altı sularının çekilip, toprağın çökmesiyle meydana gelen ve sayıları 600'e ulaşan obrukların risk haritasının hazırlanması için çalışmalar sürüyor. Çalışmaları yürüten Konya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı, Konya Teknik Üniversitesi Obruk Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fetullah Arık, Kayalı- Yağmapınar bölgesinde 1 kilometrekarelik alanda 100'ün üzerinde obruk tespit edildiğini söyledi.
2.05.2021Gündem
Son dakika... Timraş Obruk Gölü'nde dikkat çeken düşüş! 8 metreye ulaştı
Son dakika... Timraş Obruk Gölü'nde dikkat çeken düşüş! 8 metreye ulaştıGelen son dakika haberine göre; Konya'da Timraş Obruk Gölü'ndeki su seviyesi, kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle yaklaşık 8 metre azaldı.
25.04.2021Gündem
Bakanlıktan sinema sektörüne 25 milyon lira destek
Bakanlıktan sinema sektörüne 25 milyon lira destekKültür ve Turizm Bakanlığı'nca, 2021 yılında sinema sektörüne 26 proje için 25 milyon 50 bin lira destek sağlandı.
24.04.2021Ekonomi
Tarlada ATV'sini süren çiftçiyi obruk yuttu
Tarlada ATV'sini süren çiftçiyi obruk yuttuObruğun ağzından yapılan ölçüm, 18,2 metre derinliğinde ve 2,4 metre genişliğinde olduğunu gösterdi.
7.03.2021Dünya
Türkiye Enerji Kaynakları Ve Termik Santralleri Haritası: Ülkemizde Kullanılan Enerji Kaynakları Listesi
Türkiye Enerji Kaynakları Ve Termik Santralleri Haritası: Ülkemizde Kullanılan Enerji Kaynakları ListesiTürkiye'de faal olan termik santral sayısı 60'dan fazladır. Bununla birlikte proje aşamasında olan ve yapımı süren birçok santral de mevcuttur. Termik santraller ısı enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmektedir. Sıvı yakıtlarla ve kömürle çalışan termik santraller ülkenin %70'ini karşılıyor. Ülkemizde kullanılan enerji kaynakları nelerdir? Sizin için derledik.
19.09.2020Haritalar
Türkiye'nin Plâtoları Haritası: Türkiye'deki Platolar, İsimleri Ve Başlıca Özellikleri
Türkiye'nin Plâtoları Haritası: Türkiye'deki Platolar, İsimleri Ve Başlıca ÖzellikleriYüksek yerlerde derin akarsu vadileri sebebiyle yarılan ve yüksekte kalan düz arazilere plato denilmektedir. Platonun bir diğer adı da yayladır. Ancak tek fark yaylanın yerleşim yeri olarak kullanılmasıdır. Plato yükseklikleri en alçak 500 metre iken en yüksek olarak bir kaç bin metreye kadar çıkabilmektedir. Dünyanın en yüksek platosu ise Tibet platosu olarak bilinir. Ülkemizde de platolar farklı bölgelerde bulunmaktadır. İşte, platolara ait tüm bilgiler.
15.09.2020Haritalar
Türkiye Karstik Araziler Haritası: Karstik Arazi Nedir, Nerelerde Olur Ve Özellikleri Nelerdir?
Türkiye Karstik Araziler Haritası: Karstik Arazi Nedir, Nerelerde Olur Ve Özellikleri Nelerdir?Yeryüzü milyonlarca yıllık geçmişi ve yaşadığı değişimler ile günümüzdeki halini almıştır. Birçok doğa olayı ve çeşitli nedenler ile çok sayıda yeryüzü şekli oluşmaktadır. Arazilerin oluşumunda etki eden faktörler nedeni ile arazi çeşitliliği de meydana gelir. Karstik arazi nedir? Karstik araziler nerelerde bulunur? Karstik arazilerin özellikleri nelerdir? İşte karstik arazi ile ilgili bilgiler.
15.09.2020Haritalar
Obruk Gölü'nde 28 metrelik azalma! 'Tedbirlerin acilen alınması gerekiyor'
Obruk Gölü'nde 28 metrelik azalma! 'Tedbirlerin acilen alınması gerekiyor'Konya'da, 300 metre çap ve 145 metre derinliğe sahip Obruk Gölü'nde 28 metre azalmanın yaşandığı bildirildi. Konya Jeoloji Mühendisleri Odası ve Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık, 'Eğer biz yer altı sularını bu şekilde kullanmaya devam edersek bir gün susuz kalacağımız gerçeğiyle karşı karşıya kalacağız. Dolayısıyla tedbirlerin acilen alınması gerekiyor' dedi. İşte haberin ayrıntıları...
25.02.2021Haberler

Benzer Haber Etiketleri

obrukkonyaAfyonkarahisartürkiyeharita

Obruk ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.