Özdemir Asaf

Özdemir Asaf

Cumhuriyet dönemi Türk şairlerdendir. 11 Haziran 1923 tarihinde Ankara'da doğdu. Asıl adı Halit Özdemir Arun'dur. Babası Mehmet Asaf Şura-ı Devlet'in kurucularındandır. Babasının öldüğü yıl, 1930, Galatasaray Lisesi'nin ilk kısmına girdi. 1941 yılında 11. sınıfta, bir ek sınavla Kabataş Erkek Lisesi'ne geçip 1942 yılında mezun oldu. Hukuk Fakültesi'ne, İktisat Fakültesi'ne (3. sınıfa kadar) ve bir yıl Gazetecilik Fakültesi'ne devam etti. Bu arada Tanin ve Zaman gazetelerinde çalıştı ve çeviriler yaptı. İlk yazısı Servet-i Fünun, Uyanış dergisinde çıktı. 1951 yılında Sanat Basımevi'ni kurdu ve kitaplarını Yuvarlak Masa Yayınları adı altında yayımladı. 28 Ocak 1981'de hayata veda etti. Özdemir Asaf'ın ilk eşi Sabahat Selma Tezakın'dan Seda isimli bir kızı; ikinci eşi Yıldız Moran'dan ise Gün, Olgun ve Etkin adında üç oğlu vardır.  EserleriŞiirleri Dünya Kaçtı Gözüme - 1955Sen Sen Sen - 1956Bir Kapı Önünde - 1957Yumuşaklıklar Değil - 1962Nasılsın - 1970Çiçekleri Yemeyin - 1975Ben Değildim - 1978Bugün ve Bugün (Yayımlanmamış şiirler) - 1984Benden Sonra Mutluluk (Yayımlanmamış şiirler)Çiçek Senfonisi (Toplu şiirler) - 2008Sen Bana Bakma, Ben Senin Baktığın Yönde Olurum (Kendi sesinden şiirler) - 2012EtikaYuvarlağın Köşeleri - 1961Yuvarlağın Köşeleri-2 (Ölümünden sonra) - 1988ÖyküDün Yağmur Yağacak (Ölümünden sonra) - 1987Otokopi, denemeÖzdemir Asaf'ça (Ölümünden sonra) - 1988Çevirdiği KitaplarReading Zindanı Balladı (Oscar Wilde) - 1968

Özdemir Asaf

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 168 ozdemir asaf haberi bulunmuştur.
Tablo şiiri - Özdemir Asaf
Tablo şiiri - Özdemir Asaf Özdemir Asaf Türk edebiyatının en önemli şairlerinden biridir. Şair genelde aşk, sevgi, özlem temalı şiirlerle ön plana çıkmış olsa da farklı konularda şiirleri de mevcuttur. Özdemir Asaf şiirlerinde özgün bir dil kullanarak farklı bir biçim anlayışı benimsemiş, taşlama ve ironi unsurlarını şiirlerinde sık sık kullanmamıştır.
27.04.2021Şiirler
Akıl gözü şiiri - Özdemir Asaf
Akıl gözü şiiri - Özdemir AsafÖzdemir Asaf, Türk edebiyatının en önemli şairlerinden birisidir. Şair genellikle aşk ve sevgi temalı şiirler yazmıştır. Şair Akıl gözü isimli şiirinde "Seni hep, hep yeniden başlamak isterim" diyerek sevdiği insana olan aşkı dile getirmiştir. İşte Akıl gözü şiirinin sözleri.
20.04.2021Şiirler
Adalet şiiri - Özdemir Asaf
Adalet şiiri - Özdemir AsafÖzdemir Asaf, Türk edebiyatının en önemli şairlerinden birisidir. Şair genellikle aşk ve sevgi temalı şiirler yazmıştır. Birçok şiirinde melankolik havayı kullanan şair adalet şiirinde bu havadan sıyrılmış ve toplumun ihtiyacı olan bir durumu dile getirmiştir. İşte adalet şiirinin sözleri.
14.04.2021Şiirler
Kaygılı günler
Kaygılı günlerYaşlılık, geçmişe dalıp gitme çağıdır denir...
10.04.2021Ege
Özlem şiiri - Özdemir Asaf
Özlem şiiri - Özdemir AsafÖzdemir Asaf, Türk edebiyatının en önemli şairlerinden birisidir. Şair genellikle aşk ve sevgi temalı şiirler yazmıştır. Birçok şiirinde melankolik havayı kullanan şair Özlem şiirinde de aynı yola başvurmuştur. İşte Özlem şiirin sözleri.
7.04.2021Şiirler
Özdemir Asaf Sözleri: Özdemir Asaf'ın Aşk Ve Özlem Şiirlerinden En Güzel Sözler
Özdemir Asaf Sözleri: Özdemir Asaf'ın Aşk Ve Özlem Şiirlerinden En Güzel SözlerÖzdemir Asaf Sözleri, genel olarak duygusal ve romantik mesajlar da kullanılan sözler arasında yer almaktadır. En güzel Özdemir Asaf Sözleri ile siz de birbirinden romantik aşk ve özlem şiirlerini sizin için bir araya getirdik. Siz de eğer Özdemir Asaf kimdir? Özdemir Asaf Sözleri nelerdir? Özdemir Asaf Sözleri nerelerde ve ne zaman kullanılır? Gibi soruların cevaplandırılması için ve aradığınız en aşk dolu sözlere kolay bir şekilde ulaşabilmeniz için Özdemir Asaf sözlerini sizler için bir araya getirdik.
Sende gördüğümü görecekler diye şiiri - Özdemir Asaf
Sende gördüğümü görecekler diye şiiri - Özdemir AsafÖzdemir Asaf, Türk edebiyatının en önemli şairlerinden birisidir. Şair genellikle aşk ve sevgi temalı şiirler yazmıştır. Bu şiirde de yine aşk ve sevgi temasını içinde barındırır. Şair şiirde sevgilisine seslenmiş ve ona dünyanın en nadide insanı olduğunu anlatmaya çalışmıştır. İşte Sende gördüğümü görecekler diye şiirinin sözleri.
24.03.2021Şiirler
Lavinya şiiri - Özdemir Asaf
Lavinya şiiri - Özdemir AsafÖzdemir Asaf'ın Lavinia şiirini bilmeyen yoktur. 'Adını gizleyeceğim sen de bilme Lavinia' dizeleriyle gönüllerde yer eden bu şiire ilham olan bu gizli kadını hiç merek ettiniz mi? Bu şiirin ortaya çıkış hikayesini irdeleyince içinden muazzam bir aşk hikayesi yatar. Lavinya şiirinin ithaf edildiği kadın rivayete göre Mevhibe Meziyet Beyat'tır. İşte Lavinya şiirinin sözleri
23.02.2021Şiirler
Sorumlu şiiri - Özdemir Asaf
Sorumlu şiiri - Özdemir AsafÖzdemir Asaf Türk edebiyatının en önemli şairlerinden biridir. Şair genelde aşk, sevgi, özlem temalı şiirlerle ön plana çıkmış olsa da farklı konularda şiirleri de mevcuttur. Sorumlu şiirinde ailelerin çocuklarından sorumlu olduğunu anlatmak istemiştir. Çocukların başıboş bırakıldıklarında tıpkı bir uçurtma gibi savrulup gidebileceğini anlatmak istemiştir. İşte Sorumlu şiirinin sözleri.
16.02.2021Şiirler
Pay şiiri - Özdemir Asaf
Pay şiiri - Özdemir AsafÖzdemir Asaf, Türk edebiyatının en önemli şairlerinden birisidir. Şair genellikle aşk ve sevgi temalı şiirler yazmıştır. Şair pay isimli şiirinde geçmişine döner ve geçmiş anılarını gözünün önünden geçirerek kederlenir. İşte Pay şiirinin sözleri.
16.02.2021Şiirler
Aşk şiiri - Özdemir Asaf
Aşk şiiri - Özdemir AsafÖzdemir Asaf, Türk edebiyatının en önemli şairlerinden birisidir. Şair genellikle aşk ve sevgi temalı şiirler yazmıştır. Aşk şiiri de isminden belli olduğu üzere yine aşk ve sevgi temasını içinde barındırır. Şair şiirde sevgilisine seslenmiş ve ona dünyanın en nadide insanı olduğunu anlatmaya çalışmıştır. İşte Aşk şiirinin sözleri.
11.02.2021Şiirler
Lütfi Özkök retrospektifi
Lütfi Özkök retrospektifiEczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi’nin 11’inci kitabı Lütfi Özkök retrospektifi, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı tarafından yayımlandı. Eczacıbaşı Topluluğu’nun 50 yılı aşkın bir geçmişe sahip fotoğraf yayıncılığı geleneğinin bir parçası olan seri, her yıl önemli bir fotoğraf sanatçısının retrospektif kitabını, sanatsal bütünlük içinde okura sunuluyor.
Alsancak Basın Tribünü
Alsancak Basın TribünüKaranlık diye bir şey yoktur...
30.01.2021Ege
Edebiyat matinelerinin yıldızıydı
Edebiyat matinelerinin yıldızıydıÖlümünün 40. yılında andığımız ünlü şair Özdemir Asaf, 1950’li yıllarda düzenlenen edebiyat matinelerinin yıldızıydı.
28.01.2021Kültür Sanat
Özdemir Asaf kimdir, ne zaman öldü, gerçek adı nedir? İşte, Özdemir Asaf şiirleri ve sözleri...
Özdemir Asaf kimdir, ne zaman öldü, gerçek adı nedir? İşte, Özdemir Asaf şiirleri ve sözleri...Lavinia şiiri ile çok sevilen şair Özdemir Asaf ölüm yıl dönümünde saygıyla anılıyor. Özdemir Asaf hayatı, şiirleri ve sözleri ile bugün dahi ilgi çekiyor. Tam adı Halit Özdemir Arun olan şair, Ankara'da doğdu. İşte, Özdemir Asaf biyografisi...
27.01.2021Gündem
Diplomasız bilge
Diplomasız bilge“İnsanı ileriye taşıyorsa hayal kurmak iyi bir şeydir...
13.06.2020Ege
Sevgiliye söylenecek en güzel aşk sözleri - Aşk mesajları
Sevgiliye söylenecek en güzel aşk sözleri - Aşk mesajlarıSevgiliye söylenecek aşk sözleri bazen "seni seviyorum" demekten daha etkilidir. Sevgiliye göndereceğiniz bir aşk mesajı, aşk şiirleri, romantik aşk sözleri, aşk filmleri replikleri ile ona olan aşkınızı hatırlatabilirsiniz. İşte sevgiliye söylenecek en güzel aşk sözleri!
4.02.202014 Şubat
Temiz çevre uygarlıktır
Temiz çevre uygarlıktırBostanlı Sahil yolu, spor, piknik, dinlenme alanları...
1.12.2019Ege
Babylon’da bu hafta! – 1 Ekim
Babylon’da bu hafta! – 1 EkimBabylon’da bu hafta; Ortadoğu müzik geleneğiyle folk-rock kalıplarını bir araya getiren yeni albümü “Altüst” / “Ser û bin” ile Bajar, özgün vokal tarzıyla dikkat çeken müzisyen ve şarkı yazarı Kahraman Deniz, Liverpool çıkışlı psych-pop ekibi She Drew The Gun, milenyum kuşağını zaman yolculuğuna çıkaran; Y2K Millennium Party ve birçok efsane müzisyenin şarkıları arasında mekik dokuyan Oldies But Goldies partisi var.
Özdemir Asaf kimdir? Özdemir Asaf şiirleri
Özdemir Asaf kimdir? Özdemir Asaf şiirleriÖzdemir Asaf, Cumhuriyet dönemi Türk şairlerindendir. 11 Haziran 1923'te Ankara'da doğan Özdemir Asaf'ın çok sayıda şiiri vardır. İşte sosyal medyada da sıklıkla paylaşılan Özdemir Asaf şiirlerinden bazıları...
11.06.2019Gündem
“Sevgi alternatif  iyileştirme biçimi”
“Sevgi alternatif iyileştirme biçimi”“Zalim İstanbul” dizisinde izlediğimiz Berker Güven, “Sosyal katmanı olan projeler ilgimi çekiyor. Nedim’i oynamak da tüm bedensel engelliler adına farkındalık yaratmak için  fırsattı. Onu etten kemikten biri haline getirme konusunda kendime güvendim” diyor.
28.04.2019Pazar
Özdemir Asaf şiirleri! Özdemir Asaf kimdir?
Özdemir Asaf şiirleri! Özdemir Asaf kimdir?Özdemir Asaf ölüm yıl dönümünde tüm sevenleri ve okuyucuları tarafından anılıyor. 28 Ocak 1981 yılında hayatını kaybeden ünlü şair, arkasında çok büyük izler bırakmış bir isim. Peki, Özdemir Asaf kimdir? İşte Özdemir Asaf şiirlerinden seçmeler, en güzel Özdemir Asaf dizleri...
28.01.2019Gündem
Cansel Elçin'in sesinden Orhan Veli-Özdemir Asaf şiirleri
Cansel Elçin'in sesinden Orhan Veli-Özdemir Asaf şiirleri Fransız Kültür Merkezi'nde şiir severleri buluşturan Orhan Veli-Özdemir Asaf şiir okuma gecesinde, dizeleri Gaye Petek ile beraber Fransızca-Türkçe seslendiren oyuncu Cansel Elçin ayakta alkışlandı.
28.09.2018Cadde
Hadi Be Oğlum ilk kez ekrana geliyor! Hadi Be Oğlum oyuncu kadrosu
Hadi Be Oğlum ilk kez ekrana geliyor! Hadi Be Oğlum oyuncu kadrosuHadi Be Oğlum filimi bu akşam ilk kez TV'de ekrana geliyor. Başrollerinde Kıvanç Tatlıtuğ, Büşra Develi, Alihan Türkdemir gibi isimlerin yer aldığı Hadi Be Oğlum dizisi Fox TV ekranında ekrana gelecek. İşte Hadi Be Oğlum filmi karakterleri ve onlara hayat veren oyuncular...
18.09.2018Cadde
‘İzmir, kültürün başkenti olmalı’
‘İzmir, kültürün başkenti olmalı’Üçüncü sergi sezonunu tamamlayan Folkart Gallery, açıldığı günden bu yana önemli sanatçıları konuk etti. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “İzmir’in Akdeniz’de kültür ve sanatın başkenti olabileceğine inanıyoruz” dedi.
25.05.2018Ege

Benzer Haber Etiketleri

Özdemir AsafŞiiregeizmirölüm yıl dönümü

Özdemir Asaf ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.