Rosatom

Rosatom

Son dakika Rosatom haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Rosatom gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Rosatom haber sayfamızda...

Rosatom

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 206 rosatom haberi bulunmuştur.
Fotoğraf yayınlandı! 13 kilometrelik Rus konvoyu uydudan görüntülendi
Fotoğraf yayınlandı! 13 kilometrelik Rus konvoyu uydudan görüntülendiUydu görüntüleme şirketi MAXAR, Ukrayna’nın Velykyi Burluk yerleşim yerinden Harkov bölgesine doğru hareket eden 13 kilometrelik Rus konvoyuna ait fotoğraflar paylaştı. Ukrayna ise Rusya’ya ait askeri araçların imha görüntülerini yayınladı.
10.04.2022Dünya
Dünyada nükleer santral yatırımları hız kazandı
Dünyada nükleer santral yatırımları hız kazandıDünyadaki enerji fiyatları ve iklim değişikliği mücadelesi nükleer santral yatırımlarına hız kazandırdı. İngiltere de açıkladığı yeni enerji güvenliği stratejisinin merkezine nükleer enerjiyi aldı. İngiltere’nin yeni ‘Enerji Güvenliği Stratejisi’ne göre, 2050 yılına kadar ülke için öngörülen elektrik talebinin yaklaşık yüzde 25'inin nükleer enerjiden elde edilmesi hedefleniyor.
9.04.2022Uzmanpara
Ağırlıkları 460 tona kadar çıkıyor! 'Akkuyu NGS ile tarihe tanıklık ediyoruz'
Ağırlıkları 460 tona kadar çıkıyor! 'Akkuyu NGS ile tarihe tanıklık ediyoruz'Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaatı hızla ilerlerken, aynı anda 4 güç ünitesinde birden çalışmaların devam ettiği projede 20 bin kişi çalışıyor. Nükleer santralin buhar jeneratörü, reaktör ve kor tutucularını taşıyan firmanın Ankara Bölge Müdürü Mert Selahattin Albayrak, “Akkuyu NGS ile tarihe tanıklık ediyoruz” dedi.
25.03.2022Ekonomi
Bakan Dönmez doğal gaz ve petrolle ilgili önemli açıklamalar
Bakan Dönmez doğal gaz ve petrolle ilgili önemli açıklamalarEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez doğal gaz, petrol ve akaryakıt fiyatlarında son durumu değerlendirdi. Bakan Dönmez, İsrail'le ilgili yeni döneme dair de önemli açıklamalarda bulundu.
12.03.2022Haberler
Bakan Dönmez doğal gaz ve petrolle ilgili önemli açıklamalar
Bakan Dönmez doğal gaz ve petrolle ilgili önemli açıklamalarEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez doğal gaz, petrol ve akaryakıt fiyatlarında son durumu değerlendirdi. Bakan Dönmez, İsrail'le ilgili yeni döneme dair de önemli açıklamalarda bulundu.
12.03.2022Ekonomi
Son dakika: Yaptırımlar yağmur gibi! Putin'e darbe üstüne darbe
Son dakika: Yaptırımlar yağmur gibi! Putin'e darbe üstüne darbeTelevizyonların canlı yayınladığı konuşmasında Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk yönetimlerinin bağımsızlığını tanıyan Rusya lideri Vladimir Putin, dünyayı uçurumun kenarına sürükledi. Kağıt üstündeki yönetimlere destek için ordusunu Ukrayna'ya gönderen Rusya liderine neredeyse tüm ülkeler tepki gösterdi, yalnızca Çin, Suriye, Nikaragua ve Yemen'deki isyancı Husiler destek verdi. Almanya, Kuzey Boru 2 boru hattının askıya alındığını duyurdu. Batılı ülkeler bugün Rusya'yı hedef alan yeni yaptırımları açıklamaya başlıyor. Almanya, Kuzey Akım 2 boru hattını askıya aldı. İngiltere ise ilk yaptırım paketini ilan etti, 5 Rus bankası ve Rusya'nın en zengin isimleri hedef alındı. Bir yaptırım kararı açıklaması da AB'den geldi. ABD cephesinde de sürpriz bir gelişme yaşandı. Beyaz Saray, Rusya ordusunun Ukrayna'nın doğusunda konuşlanmasına ilişkin "işgal" ifadesini kullanmaya başladı. NATO'dan gelen açıklamada Ukrayna'ya destek yinelenirken, "Bölgede 120 gemimiz hazır bekliyor." ifadeleri yer aldı. Kamera karşısına geçen Putin, "Üstümüze aldığımız sorumlulukları yerine getireceğiz. " ifadelerini kullanarak "Gerek duyulursa askerimizi Donbas'ta kullanırız" mesajını verdi. Rus Liderden saatler sonra ABD Başkanı Biden kameraların karşısına geçerek, Rusya'ya uygulanacak yaptırımları bir bir duyurdu. İşte detaylar...
23.02.2022Dünya
İkinci güç ünitesinin reaktör basınç kabı Akkuyu NGS’ye ulaştı
İkinci güç ünitesinin reaktör basınç kabı Akkuyu NGS’ye ulaştıMersin’de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için üretilen yeni malzeme ve ekipmanlar, sahada bulunan Doğu Kargo Terminaline teslim edildi. Rusya’nın kuzeybatısındaki Saint Petersburg Limanından yola çıkarak Türkiye’ye ulaşan yük gemisi, 2’nci güç ünitesinin reaktör basınç kabının yanı sıra, 3’üncü güç ünitesinin iç koruyucu kabuğunun ikinci katman bölümlerini, boru hatlarını ve diğer ekipman ile malzemelerini de sahaya ulaştırdı.
1.02.2022Ekonomi
Zoteeva: Ana hedefimiz Akkuyu NGS’yi başarıyla tamamlamak
Zoteeva: Ana hedefimiz Akkuyu NGS’yi başarıyla tamamlamakMersin'in Gülnar ilçesinde Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nden yapımı sürerken Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, 2030 yılına kadar önemli hedefleri gerçekleştireceklerini dile getirip, "Ana hedefimiz Akkuyu NGS'yi başarıyla tamamlayıp elektrik üretmektir" dedi.
13.01.2022Ekonomi
Akkuyu NGS’nin otomasyon kontrol sistemleri ekipmanı Türkiye’ye teslim edildi
Akkuyu NGS’nin otomasyon kontrol sistemleri ekipmanı Türkiye’ye teslim edildiAkkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci ünitesi için üretilen Entegre Valf Teşhis Sistemi (IVDS) ekipmanları inşa sahasına teslim edildi. Nükleer Güç Santrali’nin otomasyon kontrol sistemlerinin bir parçası olan Entegre Valf Teşhis Sistemi, denetlenen valflerin ve aktüatörlerin durumu hakkında bilgi işleyerek valflerin daha güvenilir, emniyetli ve kolay kullanılmasını sağlıyor.
29.12.2021Ekonomi
Akkuyu NGS'nin nükleer reaktör tabanının temperleme işlemi gerçekleştirildi
Akkuyu NGS'nin nükleer reaktör tabanının temperleme işlemi gerçekleştirildiRusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un makine yapımı bölümü Atomenergomash bünyesindeki AEM Technologies A.Ş.’nin Volgodonsk şubesi uzmanları, Mersin’de inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 3’üncü güç ünitesi için nükleer reaktör tabanını temperleme işlemini gerçekleştirdi.
27.12.2021Ekonomi
TVEL, Fransız şirketleriyle ortak oluyor
TVEL, Fransız şirketleriyle ortak oluyorRusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un nükleer yakıt üreticisi ve nükleer devre dışı bırakma entegratörü TVEL, Paris’te düzenlenen Küresel Nükleer Enerji Fuarı'nda (World Nuclear Exhibition-WNE) Fransız ROBATEL Industries ve D&S Groupe şirketleriyle iki mutabakat zaptı imzaladı.
4.12.2021Uzmanpara
Dünyada ikinci ülke Türkiye oldu!
Dünyada ikinci ülke Türkiye oldu!İgdaş yerli robotuyla milyonlarca dolar tasarruf sağlayacak
30.11.2021Vitrin
Kuzey Buz Denizi aniden donunca birçok gemi Rusya açıklarında buzda sıkıştı
Kuzey Buz Denizi aniden donunca birçok gemi Rusya açıklarında buzda sıkıştıMoskova, aralarında iki petrol tankeri ve yük gemilerinin de olduğu gemileri kurtarmak için iki buzkıran gönderdi. Gemiler, kalınlığı 30 santimetreye ulaşan buz tabakasında kıpırdayamıyor.
24.11.2021Dünya
Akkuyu'nun reaktör basınç kabı Rusya'dan yola çıktı
Akkuyu'nun reaktör basınç kabı Rusya'dan yola çıktıMersin'in Gülnar ilçesinde yapımı süren Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) Rusya'da yapımı tamamlanan basınç kabı Türkiye'ye gönderildi.
24.11.2021Ekonomi
‘Atom bizi birleştirdi’
‘Atom bizi birleştirdi’Rusya’nın “İnsanlık için Atom” girişiminde Akkuyu’da çalışan mühendis çift Burak Alatlı ve Canan Hayran Alatlı da yer aldı. Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un hayata geçirdiği farkındalık kampanyasında, nükleer enerjinin ekonomiden sağlığa, tarımdan hayvancılığa, uzaydan havacılığa pek çok alanda insanlık yararına olduğu savunuluyor.
22.11.2021Ekonomi
Akkuyu NGS’ye  Sberbank’tan kredi
Akkuyu NGS’ye Sberbank’tan krediRus bankası Sberbank’ın, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) inşaatı için 800 milyon dolarlık kredi sağlayacağı bildirildi.
18.11.2021Ekonomi
Sberbank, Akkuyu NGS'ye kredi sağlayacak
Sberbank, Akkuyu NGS'ye kredi sağlayacakRus bankası Sberbank'ın, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) inşaatı için 800 milyon dolarlık kredi sağlayacağı bildirildi.
17.11.2021Uzmanpara
Rosatom, Türkiye'de yer almak istiyor
Rosatom, Türkiye'de yer almak istiyorRusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Türkiye'nin büyüyen ekonomisiyle yeni nükleer güç santralleri (NGS) inşa etmeye devam etmesinin son derece mantıklı olduğunu belirterek, "Şartlar uygun olursa, bizler de yeni NGS'lerin inşaatında yer almaktan memnuniyet duyarız." dedi.
12.11.2021Uzmanpara
Akkuyu NGS'nin 3'üncü ünitesine ait reaktör tabanının ham parçası yapıldı
Akkuyu NGS'nin 3'üncü ünitesine ait reaktör tabanının ham parçası yapıldıAkkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) 3'üncü güç ünitesine ait reaktör tabanının yapımına yönelik ham boru açma operasyonu gerçekleştirildi.
29.09.2021Ekonomi
İran'dan ABD'ye ret
İran'dan ABD'ye retİran, Kereç kentindeki santrifüj bileşenleri üreten tesise Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) müfettişlerinin girişine izin verilmesini isteyen ABD'nin çağrısını "geçersiz" olarak niteledi.
28.09.2021Dünya
Erdoğan'ın ziyareti Akkuyu NGS'nin Türk mühendislerini heyecanlandırdı
Erdoğan'ın ziyareti Akkuyu NGS'nin Türk mühendislerini heyecanlandırdı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Mersin programı kapsamında bir araya geldiği Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde (NGS) çalışan Türk mühendisler, Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacak projede yer alarak ülkelerine hizmet etmenin gururunu yaşıyorlar.
20.09.2021Ekonomi
Nükleerde geri sayım hızlandı
Nükleerde geri sayım hızlandıTürkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ikinci güç ünitesine ait buhar jeneratörlerinin sahaya sevkiyatı başladı.
3.09.2021Ekonomi
Akkuyu NGS'nin ikinci ünitesine ait buhar jeneratörlerinin sevkiyatı başladı
Akkuyu NGS'nin ikinci ünitesine ait buhar jeneratörlerinin sevkiyatı başladıTürkiye'nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) ikinci güç ünitesine ait buhar jeneratörlerinin sahaya sevkiyatı başladı.
2.09.2021Ekonomi
Türkiye'nin ilk nükleer santralinde 1000 kadın çalışıyor
Türkiye'nin ilk nükleer santralinde 1000 kadın çalışıyorMersin'deki Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) kadınlar, kritik pozisyonlarda görev alıyor. 11 bin çalışanın yaklaşık 1000'i kadın personel. Her biri kendi alanında başarılara imza atmış kadın çalışanlar, sahadaki koşulları, böylesine büyük projede görev almanın kendileri için taşıdığı önemi DHA'ya anlattı.
19.08.2021Ekonomi
Akkuyu 2. ünitede ilk jeneratör tamam
Akkuyu 2. ünitede ilk jeneratör tamamAkkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) ikinci güç ünitesinde kullanılacak ilk buhar jeneratörünün üretimi tamamlandı.
20.07.2021Ekonomi

Benzer Haber Etiketleri

Rosatom ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.