Tarık Akan

Tarık Akan

Türk sinema ve dizi oyuncusu.   Yaşamı Babası emekli albaydır. Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği ve İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Enstitüsünden mezun oldu. 1971'de Ses Dergisi'nin yarışmasında birinci seçilerek sinemaya girdi. Uzun boyu ve yakışıklı görünümüyle kısa zamanda ün yaptı ve romantik jön rollerinin aranan oyuncusu oldu. Bu dönemde güldürülerde de oynayan Akan, çoğunlukla "Ferit" adlı karakterleri canlandırdı. 1970'lerin ikinci yarısından başlayarak, çeşitli toplumsal sorunların ağırlıkta olduğu, nitelikli ve iddialı filmlerde oynadı.   Kariyeri boyunca yüzü aşkın filmde rol alan Akan, Suçlu (1973), Maden (1978), Adak ve Sürü (1980), Pehlivan (1984), Üçüncü Göz (1989), Karartma Geceleri (1990) ve Gülüm (2003) filmlerindeki oyunculuklarıyla Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yedi kez kazandığı "En İyi Erkek Oyuncu" ile bu ödülü en çok kazanan oyuncudur. Sürü (1978), Adak (1979) ve özellikle Cannes Film Festivali'nde büyük ödülü kazanan Yol (1982) filmleriyle adını yurtdışında da duyurdu. Pehlivan'daki rolüyle 1985 Berin Film Festivali'nde jüri özel ödülünü kazandı.   1992'de Sinema Oyuncuları Derneği'nden (SODER) ayrılan sanatçıların kurduğu Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği'nin (ÇASOD) başkanlığına getirildi ve uzun süre bu görevi sürdürdü.   Sinema oyunculuğunun yanında siyasi olarak Sol görüşe yakınlığı ile tanınmaktadır. 2002 yılında 12 Eylül Dönemi hatıralarını içeren "Anne Kafamda Bit Var" isimli bir kitap çıkarmıştır. Devrimcileri övdükleri için Türkiye'de hapis cezasına çarptırılan sanatçılarla dayanışmak için yapılan yürüyüşe katıldı (2011).   1991 yılında daha önceleri kendisinin de okuduğu Taş Özel İlkokulu'nu yap işlet devret sistemi ile alarak Özel Taş Koleji'ni kurdu. Eğitim konusunda da diğer işlerinde olduğu gibi başarılı oldu. Aziz Nesin'in vefatından sonra görevini devir alan oğlu Ali Nesin'den vakıf başkanlığını devir aldı. Bodrum, Akyarlar'da Manço Kulüp yanında taştan bir Rum evini restore edip dostlarını da ağırladığı bir yazlık haline getirdi.   1986'da evlenip 1989'da boşandığı Yasemin Erkut ile olan evliliğinden üç çocuk babasıdır.   Filmografi   Kitap Tarık Akan 12 Eylül Darbesi'nin hemen ardından 1981 başlarında Almanya'da yaptığı bir konuşma yüzünden yurda dönüşünde tutuklanmış ve aylar boyunca tutuklu kalmıştı. Akan, bu uzun tutukluluk ve yargılanma sürecini kitaplaştırmıştı. Dönemin önemli olaylarına da değindiği anı kitabı ilk kez 2002'de yayımlanmış ve daha sonra da onlarca yeni baskıları yapılmıştı. Kitabın bir bölümünde de Yol filminin yapım öyküsüne yer verilmiştir.   "Anne Kafamda Bit Var"(12 Eylül Anıları), Tarık Akan, Can Yayınları, İstanbul, 2002.

Tarık Akan

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 1.286 tarık akan haberi bulunmuştur.
'Siyasi rüşvet' mektubu! Uğur Dündar'ın sözleri gündemde: Buna susamam
'Siyasi rüşvet' mektubu! Uğur Dündar'ın sözleri gündemde: Buna susamam Gazeteci Uğur Dündar, bir televizyon programında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 'siyasi rüşvet' iddiasında bulunmuştu. Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından Uğur Dündar'a ağır eleştirilerde bulunarak yanıt verdi.
9.04.2024 Gündem
Çağlar Ertuğrul'un 'estetik' tepkisi! 'Gençliğe üzülüyorum'
Çağlar Ertuğrul'un 'estetik' tepkisi! 'Gençliğe üzülüyorum' 'Dağ', 'Kurt Seyit ve Şura', 'Benim İçin Üzülme', 'Medcezir', 'Afili Aşk' ve 'Teşkilat' gibi yapımlarda kamera karşısına geçen Çağlar Ertuğrul, magazin gündeminden düşmeyen 'estetik' tartışmasına dahil oldu. Ertuğrul, oyuncuların yüzüne yaptırdığı müdahaleleri gördükçe üzüldüğünü söyledi.
30.03.2024 Cadde
Hababam Sınıfı Uyanıyor filmi oyuncuları kimler konusu nedir? Hababam Sınıfı Uyanıyor filmi kaç yılında, nerede çekildi?
Hababam Sınıfı Uyanıyor filmi oyuncuları kimler konusu nedir? Hababam Sınıfı Uyanıyor filmi kaç yılında, nerede çekildi? Hababam Sınıfı Uyanıyor filmi oyuncuları ve konusuyla merak ediliyor. Haliç Akçatepe'nin yer aldığı ancak Tarık Akan'ın yer almadığı bölüm olan Hababam Sınıfı Uyanıyor filmi, bu akşam televizyon ekranlarına izleyici ile buluşuyor. Serinin üçüncü filmi Hababam Sınıfı Uyanıyor, 1976 yılında çekildi. Bu bölümde kadroda Şevket Altuğ ve Ahmet Sezerel kaltıldı yer alıyor. Peki, Hababam Sınıfı Uyanıyor filmi oyuncuları kimler konusu nedir? Hababam Sınıfı Uyanıyor filmi kaç yılında, nerede çekildi?
5.02.2024 Bilgi Rehberi
Gönül Yazar’dan yıllar sonra itiraf
Gönül Yazar’dan yıllar sonra itiraf Sanatçı Gönül Yazar, Ajda Pekkan’la ilgili bir iddiada bulundu.
23.01.2024 Cadde
Hababam Sınıfı filmi oyuncuları kimler, konusu nedir? Hababam Sınıfı oyuncuları ve karakterleri
Hababam Sınıfı filmi oyuncuları kimler, konusu nedir? Hababam Sınıfı oyuncuları ve karakterleri Hababam Sınıfı filmi oyuncuları ve konusuyla merak ediliyor. Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı romanından uyarlanan 1975 çıkışlı Türk yapımı olan Hababam Sınıfı filminin yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in üstleniyor. Peki, Hababam Sınıfı filmi oyuncuları kimler, konusu nedir? Hababam Sınıfı oyuncuları ve karakterleri…
22.01.2024 Bilgi Rehberi
Cüneyt Arkın’ın miras davasında Nuri Alço tanıklık yaptı
Cüneyt Arkın’ın miras davasında Nuri Alço tanıklık yaptı Yeşilçam’ın usta sanatçısı Cüneyt Arkın’ın ilk eşinden olan kızı Filiz Cüreklibatır’ın, mirastan mal kaçırdıkları ve pay alamadığı iddiasıyla Arkın’ın ikinci eşi Betül Cüreklibatır ile 2 erkek kardeşine açtığı davada oyuncu Nuri Alço tanık olarak dinlendi. Alço ifadesinde, ‘’Ben Cüneyt Arkın'ın eşi ya da oğulları tarafından herhangi bir şekilde baskı yapıldığını duymadım. Cüneyt'in vefatına kadar akli melekeleri yerindeydi’’ dedi.
17.01.2024 Magazin
Nuri Alço, Cüneyt Arkın'ın miras davasında tanıklık yaptı: Kayınpederi olmasaydı geçinmesi mümkün değildi!
Nuri Alço, Cüneyt Arkın'ın miras davasında tanıklık yaptı: Kayınpederi olmasaydı geçinmesi mümkün değildi! Yeşilçam'ın usta ismi Cüneyt Arkın, 28 Haziran 2022'de hayatını kaybetti. Ünlü sanatçının ölümünden sonra ilk eşinden olan kızı Filiz Cüreklibatır'ın, mirastan mal kaçırdıkları ve pay alamadığı iddiasıyla Arkın'ın ikinci eşi Betül Cüreklibatır ve iki erkek kardeşine açtığı davada tanıklar dinlenmeye başladı. Duruşmada tanıklık yapan oyuncu Nuri Alço, o dönemlerde Yeşilçam aktörlerinin yüksek bir gelir elde etmediğini anlatarak; "Kayınpederi olmasaydı Cüneyt Arkın'ın geçinmesi mümkün değildi" dedi.
18.01.2024 Cadde
Vizontele Tuuba oyuncuları kimler, konusu nedir? Vizontele Tuuba nerede ve ne zaman çekildi?
Vizontele Tuuba oyuncuları kimler, konusu nedir? Vizontele Tuuba nerede ve ne zaman çekildi? Vizontele Tuuba filmi oyuncuları ve konusu merak ediliyor. Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği Vizontele Tuuba filmi bu akşam Star TV ekranlarında izleyici ile buluşuyor. Peki, Vizontele Tuuba oyuncuları kimler, konusu nedir? Vizontele Tuuba nerede ve ne zaman çekildi?
11.01.2024 Bilgi Rehberi
Yeşilçam güzeli Gülşen Bubikoğlu lüks yalısından paylaştı!
Yeşilçam güzeli Gülşen Bubikoğlu lüks yalısından paylaştı! Türk sinemasının efsane isimlerinden Gülşen Bubikoğlu, sosyal medya hesabında yaptığı son paylaşımla dikkat çekti. Lüks yalısının bahçesinde poz veren Yeşilçam güzeli, yeni yıl için dileklerde bulundu.
1.01.2024 Cadde
Hababam Sınıfı'nın Dilaver'i: İki depremi bir arada yaşadık
Hababam Sınıfı'nın Dilaver'i: İki depremi bir arada yaşadık Malatya’da yaşadığı 6 Şubat depremlerinin ardından Eskişehir’e yerleşen Hababam Sınıfı oyuncularından Dilaver Gür, hayat hikayesini anlattı.
13.12.2023 Gündem
HABABAM SINIFI GÜLE GÜLE oyuncuları ve konusu! Hababam Sınıfı Güle Güle filmi nerede çekildi?
HABABAM SINIFI GÜLE GÜLE oyuncuları ve konusu! Hababam Sınıfı Güle Güle filmi nerede çekildi? Hababam Sınıfı serisinin yeni nesilden hemen önce çekilen filmi Hababam Sınıfı Güle Güle oyuncuları merak ediliyor. Film, televizyon ekranlarında sinema izleyicilerinin karşısına çıkıyor. Peki, Hababam Sınıfı Güle Güle ne zaman çekildi?
26.11.2023 Cadde
Hababam Sınıfı Uyanıyor Oyuncuları: Hababam Sınıfı Uyanıyor filmi kaç yılında, nerede çekildi, konusu nedir?
Hababam Sınıfı Uyanıyor Oyuncuları: Hababam Sınıfı Uyanıyor filmi kaç yılında, nerede çekildi, konusu nedir? Hababam Sınıfı Uyanıyor filmi, Haliç Akçatepe'nin yer aldığı ancak Tarık Akan'ın yer almadığı bölümdür. Serinin üçüncü filmi Hababam Sınıfı Uyanıyor, 1976 yılında çekildi. Bu bölümde kadroya Şevket Altuğ ve Ahmet Sezerel kaltıldı. Peki, Hababam Sınıfı Uyanıyor oyuncu kadrosunda kimler var?
5.11.2023 Cadde
Vizontele Tuuba oyuncuları: Vizontele Tuuba filmi nerede çekilmiş, konusu nedir?
Vizontele Tuuba oyuncuları: Vizontele Tuuba filmi nerede çekilmiş, konusu nedir? Vizontele Tuuba filmi 2003 yılında sinema severlerle buluştu. Filmin başrollerinde Yılmaz Erdoğan, Tuba Ünsal, Demet Akbağ, Tarık Akan ve Altan Erkekli yer aldı. Vizontele Tuuba filmi 1980'li yılların Hakkari'sinde geçiyor. Peki, Vizontele Tuuba oyuncu kadrosunda kimler var?
31.10.2023 Cadde
Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı oyuncuları: Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmi nerede çekildi, konusu nedir?
Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı oyuncuları: Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmi nerede çekildi, konusu nedir? Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmi, serinin ikinci yapımıdır. Bu bölüme Şener Şen Badi Ekrem, Semra Özdarmar ise Semra Hoca karakteri ile dahil oldu. Tarık Akan ise son kez Hababam Sınıfı filminde oynadı. Peki, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı oyuncu kadrosunda kimler var?
26.10.2023 Cadde
Kendini arayan Türk sineması
Kendini arayan Türk sineması 80’ler dünyada birçok şeyin aynı anda yapıldığı zamanlardı. Darbeyle gelen yasaklar, sosyal hayatta yaşanan değişimler sinemayı da etkilemişti. Etkinliğini yitiren Yeşilçam, seks filmleri, videolarla ayakta durmaya çalışırken toplumsal bakış açısı artık sinemalardaydı...
24.10.2023 Gündem
Hababam Sınıfı oyuncuları kim, konusu nedir? Hababam Sınıfı filmi nerede çekildi?
Hababam Sınıfı oyuncuları kim, konusu nedir? Hababam Sınıfı filmi nerede çekildi? Serinin ilk filmi Hababam Sınıfı 1974 yılında vizyona girdi. Filmin başrollerinde Kemal Sunal, Münir Özkul, Tarık Akan, Halit Akçatepe, Adile Naşit gibi isimler yer alıyor. Filmde Ayşen Gruda konuk oyuncu olarak bulunmuştur. Peki, Hababam Sınıfı filmi oyuncu kadrosunda kimler var?
22.10.2023 Cadde
Gülşen Bubikoğlu filtreyi abartınca gündem oldu!
Gülşen Bubikoğlu filtreyi abartınca gündem oldu! Yeşilçam'ın en güzel kadınlarından Gülşen Bubikoğlu sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. Bubikoğlu, sosyal medya hesabında yaptığı bol filtreli paylaşımla dikkat çekti.
10.10.2023 Cadde
A Word Cevapları Nedir? A Word Tüm Seviye Cevapları
A Word Cevapları Nedir? A Word Tüm Seviye Cevapları A Word kelime oyunudur. Milyonlarca indirmesi bulunan bu oyunda 2000 seviye bulunur. Bölüm atladıkça cevapları bulmak da bir o kadar zorlaşır. Bu oyunda amaç altıgen harflerden oluşan kelimeleri bulmaktır. Seviye ilerledikçe bulunması istenen kelime sayısı da artar. Hem eğlendirici hem de öğretici özelliği bulunan oyunda puan toplayarak 20 farklı rozet kazanmak gerekir. Bu oyun zeka ve beyin egzersizi yapmaya yardımcı olur. A Word Kelime Oyunu nasıl oynanır? “A Word Cevapları” içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.
26.09.2023 Oyun
BİZİM AİLE OYUNCULARI - KARAKTERLER! Bizim Aile filmi nerede çekildi, konusu nedir? İşte, oyuncu kadrosu
BİZİM AİLE OYUNCULARI - KARAKTERLER! Bizim Aile filmi nerede çekildi, konusu nedir? İşte, oyuncu kadrosu Bizim Aile filmi ekranlarda! Yeşilçam'ın unutulmaz yapımlarından olan Bizim Aile filmi, döneminin dışında da ilgiyle izlenmeye devam ediyor. Filmin oyuncu kadrosu ve konusu ise büyük dikkat çekiyor. Bizim Aile nerede, hangi evde çekildi sorusu ise film severler tarafından aranıyor. İşte, oyuncu kadrosu...
18.09.2023 Cadde
Emel Sayın paylaştı! 'Meğer ne güzelmişim'
Emel Sayın paylaştı! 'Meğer ne güzelmişim' Yeşilçam'ın ve Türk müziğinin efsane isimlerinden Emel Sayın, sosyal medyada nostaljik paylaşımlarına bir yenisini ekledi. Takipçilerini yıllar öncesine götüren sanatçıya yorum yağdı.
4.09.2023 Cadde
Hababam Sınıfı Uyanıyor oyuncuları: Hababam Sınıfı Uyanıyor filmi nerede çekildi, konusu nedir?
Hababam Sınıfı Uyanıyor oyuncuları: Hababam Sınıfı Uyanıyor filmi nerede çekildi, konusu nedir? Yeşilçam'ın en çok izlenen filmlerinden Hababam Sınıfı Uyanıyor filmi 1976 yılında film severlerin karşısına çıktı. Filmde Tarık Akan rol almadı ve Şevket Altuğ, öğretmen rolü ile kadroya dahil oldu. Peki, Hababam Sınıfı Uyanıyor oyuncu kadrosunda kimler var?
20.08.2023 Cadde
Gülşen Bubikoğlu Kanlıca'daki yalısından paylaştı
Gülşen Bubikoğlu Kanlıca'daki yalısından paylaştı Türk sinemasının efsane isimlerinden Gülşen Bubikoğlu, sosyal medya hesabında yaptığı son paylaşımla dikkat çekti. Kanlıca'daki yalısından manzara paylaşan Gülşen Bubikoğlu'na beğeni yağdı.
19.08.2023 Cadde
Ayşegül Aldinç: Annem benim her şeyim, onu başka ellere teslim edemem
Ayşegül Aldinç: Annem benim her şeyim, onu başka ellere teslim edemem Ünlü şarkıcı Ayşegül Aldinç, geçtiğimiz gün Cihangir'de kameralara yansıdı. Ayaküstü muhabirlerle konuşarak hayranlarına müjde veren Aldinç, annesinin bakımıyla ilgilendiği için tatile çıkmadığını açıkladı.
12.08.2023 Cadde
Türk sinemacıları eyleme nasıl bakıyor
Türk sinemacıları eyleme nasıl bakıyor ABD’de önce senaristlerin başlattığı, sonrasında oyuncuların da katıldığı grevden yola çıkarak kendi sektörümüze baktık. Bizde her şey yolunda mı yoksa kol kırılıp yen içinde mi kalıyor?
25.07.2023 Kültür Sanat
Burcu Biricik'in Filiz Akın hayranlığı, efsane oyuncuyu duygulandırdı
Burcu Biricik'in Filiz Akın hayranlığı, efsane oyuncuyu duygulandırdı Oyuncu Burcu Biricik, Instagram hesabından usta sanatçı Filiz Akın'ın Yeşilçam karelerini yayınladı. Paylaşımı gören Akın, genç meslektaşına övgüler yağdırdı.
12.07.2023 Cadde

Benzer Haber Etiketleri

Tarık Akan ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.